DNA ماقبل تاریخ شواهدی از هیبریدهای خرس پیزلی باستانی را نشان می دهدیک دندان خرس قطبی بسیار قدیمی، تاریخچه مختلط خرس های قطبی و قهوه ای را روشن کرده است.

محققان از DNA دندانی که در فک یک خرس قطبی 130000 ساله یافت شده است، برای ردیابی تاریخچه ژنتیکی این دو گونه استفاده کرده اند و جزئیات جدیدی را در مورد چگونگی شکل دادن به تکامل آنها در هم زادگاهی فاش کرده اند.

به گزارش ایتنا و به نقل از ایندیپندنت، طی چند دهه گذشته گرمای بیشتر ناشی از بحران اقلیمی این دو گونه را در تماس با یکدیگر قرار داده است و گاهی اوقات این امر منجر به ایجاد خرس‌های هیبریدی «پیسلی» شده است. شارلوت لیندکوئیست، زیست‌شناس تکاملی در دانشگاه بوفالو، به ایندیپندنت گفت که درک چگونگی واکنش حیات وحش به تغییرات گذشته می‌تواند به ما در درک چگونگی واکنش آنها در آینده کمک کند.

او می‌پرسد: «در حالی که وارد عصر تغییر می‌شویم، مانند تغییرات آب و هوایی جهانی، واقعاً چه اتفاقی برای گونه‌هایی خواهد افتاد که اکنون آنها را می‌شناسیم؟»

این تیم DNA خرس های قطبی مدرن و خرس های قهوه ای (همچنین به عنوان خرس گریزلی شناخته می شوند)، و همچنین DNA استخوان فک یک خرس قطبی ماقبل تاریخ، حیوانی که بین 115000 تا 130000 سال پیش در مجمع الجزایر نروژی Svalbard زندگی می کرد، تجزیه و تحلیل کردند.

بر اساس این اطلاعات، مدتی است که آنها توانسته اند روابط ژنتیکی بین این دو گونه را بررسی کنند تا تاریخچه تکاملی آنها را درک کنند. این نتایج روز دوشنبه در Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شد.

یافته های آنها نشان می دهد که این دو خرس در حدود 1.5 میلیون سال پیش به گونه های جداگانه تقسیم شدند، خرس های قطبی در مناطق سردتر و یخ زده قطب شمال و خرس های قهوه ای در عرض های جغرافیایی پایین تر و گرمتر ساکن بودند.

اما این مطالعه نشان می‌دهد که پس از آن انشعاب، آمیختگی متوقف نشد، زیرا هم خرس‌های قطبی و هم خرس‌های قهوه‌ای شواهدی از ژن‌های به ارث رسیده از گونه‌های دیگر را نشان می‌دهند.

دکتر لیندکویست می‌گوید که مطالعات قبلی نشان داده‌اند که ژن‌ها واقعاً از خرس‌های قطبی به خرس‌های قهوه‌ای منتقل می‌شوند، نه برعکس – اما تحقیقات آنها نشان می‌دهد که ژن‌ها عمدتاً در جهت دیگر، از خرس قهوه‌ای به خرس قطبی، منتقل می‌شوند.

او می افزاید که این ممکن است مربوط به آمیختگی مدرن بین خرس های قطبی و قهوه ای باشد.

دکتر لیندکویست می‌گوید که اگر این دو گونه بیشتر با هم تلاقی کنند، می‌توانیم ژن‌های جامع‌تری را ببینیم که از خرس‌های قهوه‌ای به خط ژنی خاص خرس‌های قطبی می‌آیند – که نشان می‌دهد این به خرس‌های قطبی خاص‌تر کمک می‌کند تا با شرایط متغیر سازگار شوند.

دکتر لیندکویست می‌افزاید، اما این تنها یک فرضیه است، و بحران آب و هوا احتمالاً دمای جهانی را سریع‌تر از هر گونه هیبریدی که می‌تواند بر بقا تأثیر بگذارد تغییر دهد. او تأکید می کند که خرس های قطبی نیز احتمالاً با فشارهای طاقت فرسای ناشی از بحران آب و هوا، مانند از دست دادن زیستگاه، مواجه خواهند شد.

با این حال، چنین مطالعاتی می تواند به دانشمندان کمک کند تا بفهمند این گونه چگونه ممکن است به شرایط در حال تغییر واکنش نشان دهد و افزایش اخیر خرس های پیزلی چه معنایی برای حیوانات دارد.

دکتر لیندکویست می گوید: «ما کتاب های تاریخ را می خوانیم تا سعی کنیم کتاب های خود را بفهمیم. این همان ایده است، فقط به دوره ای بسیار دیرتر در زمان باز می گردد.»

دیدگاهتان را بنویسید