200 میلیون ماشین ارزان می آید


200 میلیون ماشین ارزان می آید

به گزارش دموکراسی آنلاین، منوچهر لگیکی در جلسه امروز در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اکنون پس از گذشت 7 ماه از سال جاری اخیرا مقررات واردات خودرو اصلاح شده و طبق اعلام وزارت صنعت به زودی روند ثبت سفارش خودرو آغاز می شود اما با توجه به آن طرح استیضاح. وزیر صنعت زیر سوال می رود آیا بازار واردات خودرو را آغاز می کند یا اجرای این موضوع تا تعیین تکلیف وزیر صنعت به تعویق می افتد؟ وی گفت: از بهمن ماه سال گذشته تلاش زیادی برای تدوین آیین نامه و تصویب آن در هیئت وزیران انجام شد و در نهایت در 12 شهریور امسال این موضوع ابلاغ و دستورالعمل آن تنظیم شد. مجلس ایراداتی را مطرح کرد که رفع شد و اکنون در حال انجام کار هستیم و تلاش می کنیم واردات را در اسرع وقت انجام دهیم.
معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی افزود: تحولات سیاسی که ممکن است در وزارت امنیت رخ دهد به بحث واردات مربوط نمی شود.
وی با اعلام اینکه در آیین نامه اولویت برای خودروهای زیر 10 هزار یورو است، گفت: شرکت هایی که قصد واردات این خودروها را دارند در اولویت هستند که در حال حاضر حدود 10 شرکت هستند، البته خودروهای وارداتی تنها چینی نیستند، بلکه کره ای نیز هستند. ژاپنی.
به گفته وی، هر خودروساز باید روی یک برند تمرکز کند، زیرا در این صورت قدرت بازار افزایش می یابد.
وی با بیان اینکه خودروهای اقتصادی که وارد کشور می شوند قیمت اقتصادی ندارند بنابراین روند توسعه و ساخت خودروی اقتصادی را در داخل کشور حفظ کرده ایم، افزود: با نرخ فعلی دلار می توان گفت که یک خودروی اقتصادی هزینه دارد. 6000 دلار با قیمت 200 میلیون تومان کاربر می رسد.
قائم مقام وزیر صامت همچنین به تولید داخل اشاره کرد و گفت: در قوانین جدید خودرویی که در دست تدوین است، تولید داخلی باید بالای 50 درصد باشد و فناوری کلیدی داشته باشد تا روش های مختلف تولید داشته باشیم.
در مجموع 90 هزار خودرو وارد کشور می شود و با انتقال فناوری، 300 هزار خودرو اقتصادی در کشور تولید می شود.
قائم مقام وزیر صامت با تاکید بر اینکه در صورت عرضه خودروهای وارداتی در بازار، قیمت ها به شدت افزایش نمی یابد، افزود: خودرو باید در بازار عرضه شود تا قیمت ها افزایش پیدا نکند. عرضه در بورس کنترل قیمت را بهبود می بخشد.
معاون وزیر صمت در خصوص تاثیر تحریم ها بر واردات خودرو گفت: برخورد با تحریم ها بر عهده واردکننده است و قطعا راه حلی برای آن پیدا خواهد کرد.
روگی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر تغییرات قیمت خودرو گفت: قیمت خودرو از مهرماه سال گذشته که به تصویب سران قوا رسید تغییری نکرده است و همه انتظار افزایش قیمت و در نتیجه بهبود را داشتند. تولید، کاهش تنوع تولید و کاهش هزینه ها، سعی کردیم با همین قیمت های فعلی تولید را کامل کنیم و ضرر خودروسازان کاهش یابد. طبق دستور روسای قوا باید هر سه ماه یکبار گزارش قیمت ارائه شود و با شروع واردات و ایجاد فضای مثبت می توان در مورد قیمت خودرو تصمیم گیری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید