گوگل متهم به انحصار در اروپا شدبه گفته دو منبع آگاه، منتقدان می‌گویند که هزینه‌هایی که گوگل و اپل برای سرویس پرداخت در فروشگاه‌های برنامه‌شان دریافت می‌کنند، بالاست و به گفته دو منبع آگاه، سالانه میلیاردها دلار برای توسعه‌دهندگان هزینه دارد. این نشانه قدرت انحصاری در دو شرکت است.

به گفته منابع آگاه، ماه گذشته پرسشنامه هایی در این زمینه برای توسعه دهندگان اپلیکیشن ارسال شده است. این پرسشنامه دارای 16 سوال است که برخی از آنها مربوط به دوره 2017-2021 و برخی دیگر مربوط به سال های 2019-2021 است. کمیسیون اروپا و گوگل هنوز در این مورد اظهار نظر نکرده اند.

به گزارش ایتنا از مهر، غول های فناوری آمریکا پیش از این اعلام کرده اند که در صورت استفاده اپلیکیشن ها از روش های پرداخت جایگزین، از ابتدای خرداد ماه سال جاری از اپ استور حذف خواهند شد.

در همین راستا، در پرسشنامه اتحادیه اروپا، از توسعه دهندگان برنامه پرسیده شد که آیا تغییر در سیاست گوگل در سال جاری، توزیع کالاها و خدمات آنها در فروشگاه Google Play را تغییر داده است، برنامه هایی که تحت تأثیر این تغییرات قرار می گیرند و توانایی آنها برای دسترسی به کاربران دستگاه های اندرویدی نیز تحت تأثیر قرار می گیرند یا خیر.

تنظیم‌کننده‌های اروپایی می‌خواهند بدانند که آیا تغییرات Google، توسعه‌دهندگان برنامه را مجبور کرده است که ارائه گزینه‌های پرداخت جایگزین به «Google Billing» را متوقف کنند و آیا مهاجرت کاربران به سیستم پرداخت دیگری بر تعداد کاربران و دسترسی توسعه‌دهندگان به داده‌ها تأثیر گذاشته است یا خیر.

علاوه بر این موارد، از توسعه دهندگان پرسیده شد که آیا فکر می کنند اگر سیستم پرداخت دیگری ایجاد شود، می توانند خدمات یا محصولات بهتری ارائه دهند؟

این پرسشنامه همچنین اشاره می‌کند که تنظیم‌کننده رقابت اتحادیه اروپا می‌خواهد بداند آیا گوگل به توسعه‌دهندگان اپلیکیشن اجازه می‌دهد از یک سیستم پرداخت جایگزین استفاده کنند، از آنها هزینه خدمات دریافت می‌کند یا در مورد امنیت روش‌های پرداختشان شکایت دارد.

ماه گذشته، گوگل اعلام کرد که توسعه دهندگان برنامه های کاربردی غیر از بازی های رایانه شخصی می توانند به مشتریان خود سیستم های پرداخت جایگزین را با کارمزد 12 به جای 15 درصد ارائه دهند. این اقدام فقط برای اتحادیه اروپا و به منظور رعایت قوانین آن منطقه در نظر گرفته شده است. قوانین جدید اتحادیه اروپا از سال آینده اجرایی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید