گشت ارشاد برای کارمندان یا بدحجابی؟!


گشت ارشاد برای کارمندان یا بدحجابی؟!

گروه اجتماعی – سید تهرانی: درست یک سال پس از مناظره های انتخابات ریاست جمهوری که سیدابراهیم رئیسی گفت: گشت ارشادی برای مدیران خواهیم داشت، دستورات جدیدی برای مقابله با زن ستیزی صادر کرد تا شاهد دور جدیدی از برخورد با زن ستیزی باشیم. . چه در ادارات و چه در خیابان ها و مراکز خرید، با حضور خودروهای پلیس امنیت اخلاقی و یا وانت گشت ارشاد در خیابان ها. این بار علاوه بر هدایت گشت ها، ادارات و سازمان های دولتی نیز باید در امر مبارزه با حجاب فعالیت بیشتری داشته باشند. از سوی دیگر فشار بر رستوران داران و کافه داران برای عدم ارائه خدمات به مشتریان بی حجاب افزایش یافته است.
به گزارش مردم سالاری آنلاین در هفته گذشته، رئیس جمهور در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی، دبیرخانه این شورا را موظف به توجه لازم به اجرای قانون مصوب مجلس و قانون شورای عالی کشور کرد. انقلاب فرهنگی با کمک همه نهادها و نهادهای فرهنگی و اجرایی. این قانون بیش از 300 تعهد را برای وزارتخانه ها و سازمان های مختلف کشور برای اجرای قانون حجاب و عفاف مشخص کرده است. جالب اینجاست که این قانون در ابتدای ریاست جمهوری مردی تصویب شد که مدعی بود مشکل کشور در مو و لباس جوانان نیست. یعنی محمود احمدی نژاد!
اما در جلسه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تنها وظایف ترویج و توسعه حجاب به سازمان ها و نهادهایی مانند وزارت ارشاد، بسیج، سازمان برنامه و بودجه، صدا و سیما و … واگذار نشد. .، بلکه برخی از دستورات به طور خاص مربوط به چندین وزارتخانه اقتصادی است. این نیز انتقاداتی را برانگیخت. زیرا صدور این گونه دستورات به وزارتخانه هایی که وظیفه اصلی آنها ساماندهی امور اقتصادی کشور است و در حال حاضر در انجام وظایف اصلی خود کوتاهی کرده اند، اولویت های اصلی محسوب می شود.
برخی از وظایفی که سازمان های مختلف در خصوص حجاب دارند به شرح زیر است:
– پشتیبانی عملی از طراحان و تولیدکنندگان پوشاک ساده و اسلامی
– حمایت کامل – حتی یارانه ای – از واحدهای تولید پارچه چادر
– کنترل اماکن تجاری عمومی (اعم از مغازه ها، مجتمع های تجاری، نمایشگاه ها و …) از نظر پوشش و فحاشی.
– تلاش برای اعمال صحیحتر مقررات در چیدمان آرایش/دکوراسیون ویترین.
– ممنوعیت ورود، تولید و تحویل مجسمه، عروسک، مانکن
– وضع تعرفه گمرکی ویژه بر پوشاک و محصولات و کالاهای فرهنگی، خلاف عفت عمومی و شئونات اسلامی.
– مسدود کردن سایت های غیر اخلاقی و ضد حجاب
– تاکید بر تسریع در ایجاد سیستم فیلترینگ هوشمند برای جلوگیری از رشد بی نظمی در جامعه.
جالب اینجاست که حتی برای وزارت راه و شهرسازی وظایفی از جمله «تاکید بر اجرای ضوابط ساختمانی به منظور استفاده از معماری منطبق با فرهنگ دینی» و «رعایت موازین شرعی در خصوص اینکه دید به ورودی منازل وجود ندارد، درب ورودی ساختمان های مسکونی به گونه ای طراحی شده است که هنگام باز شدن، فضای داخلی خانه (اتاق های نشیمن و راهروها) نمایان نباشد.
ترویج فرهنگ عفاف در وزارتخانه و نظارت بر رعایت حجاب اسلامی توسط کارکنان این وزارتخانه و ادارات تابعه در سراسر کشور از دیگر وظایف است.
این دستورالعمل ها که وزارتخانه ها و تشکل های تجاری را به موضوع حجاب درگیر کرد، واکنش هایی را در پی داشت. به عنوان مثال سخنان رئیس کل بانک مرکزی درباره حجاب واکنش های زیادی را در پی داشت. منتقدان گفتند بهتر است رئیس بانک مرکزی روی وظیفه اصلی خود یعنی حفظ ارزش پول ملی تمرکز کند. علی صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی هفته گذشته با اشاره به اینکه ابلاغیه‌ها و مقررات مربوط به «عفاف و حجاب» که صرفاً «مقدمه‌ای» بوده به شبکه بانکی کشور ابلاغ شده است، گفت: اجرای سیاست‌های مربوط به عفاف و حجاب» حجاب نباید به صدور بخشنامه و نامه نگاری محدود شود، بلکه باید مسئولان فرهنگی در بانک های کشور بر اجرای دستورالعمل ها، آموزه ها و آیین نامه های ابلاغی ستاد امر به معروف و نهی از منکر نظارت جدی داشته باشند. نهی از منکر به صورت عملی
برخورد با فحاشی هم در مشهد بسیار جدی است. فعالیت 108 تیم ارزیاب عفاف و حجاب در مشهد نیز با انتقادات زیادی در شبکه های اجتماعی مواجه شده است، چرا که بودجه اختصاص یافته به این تیم های ارزیاب به حدی است که می تواند بخشی از مشکلات اقتصادی اقشار پایین جامعه را حل کند. انتقاد از اولویت دادن به حیا بر پرداختن به گرانی و حل مشکلات اقتصادی حتی انتقاد برخی روحانیون را نیز به دنبال داشته است. همانطور که حجت الاسلام محمدتقی فاضل میبدی از اعضای جامعه فضلا و مدرسین حوزه علمیه قم گفت: در حال حاضر مشکل کشور حجاب نیست. هر تابستان بحث حجاب مطرح می شود، اما امسال موضوع بیشتر مطرح شد و رئیس جمهور هم وارد این موضوع شد. اگر دولت، خطیبان نماز جمعه و مسئولان تمام تلاش خود را برای رفع گرانی ها، تحریم ها و مشکلات اقتصادی به کار گیرند، این مشکلات خود به خود حل می شود. تا زمانی که مشکلات اقتصادی حل نشود، مشکلات دیگر باقی است.
مشکل اصلی کشور حیا نیست
فاضل می بادی در پاسخ به این سوال که آیا افراط گرایی پیرامون حجاب برای انحراف افکار عمومی از موضوعات اصلی است، گفت: من از کلمه فریب استفاده نمی کنم و شاید این اصطلاح درستی نباشد، حدس می زنم این امکان وجود داشته باشد که برخی افراد ذهن مردم را از آن منحرف کنند. مشکلات اقتصادی و اجتماعی آنها را به داستان دیگری سوق می دهد. برای حجاب غوغا کردند، قانون گذاشتند و حقوق شهروندی مردم را گرفتند، درست نیست. برای اصلاح جامعه و کاهش آسیب های اجتماعی باید به ریشه مشکلات پرداخت. ریشه مشکلات بی اعتمادی، گرانی و مشکلات اقتصادی است که مردم را ناامید می کند.
می بادی در پاسخ به این سوال که آیا روش های تهاجمی در مورد مسائلی مانند حجاب در اقناع نسل جوان موثر است یا خیر، گفت: پاسخ بسیار بد است و بی دینی و هراس مذهبی را به وجود می آورد. نسل جدید تحصیل کرده است و افکارش رشد کرده است. هر چه می خواهید به آنها بگویید باید با منطق و دلیل باشد. حرف زدن پرخاشگرانه و تهدیدآمیز با نسل جدید جواب نمی دهد. نسل جدید نسلی نیست که از دیگران تقلید کند و بگوید چشم. نسل جدید انتظار دارد مشکلات اقتصادی، مالی، شغلی و امنیتی خود حل شود و این الگوی افراط گرایی تاکنون نتیجه معکوس داشته است. این عضو مجمع طلاب و طلاب حوزه علمیه قم با اشاره به دستور برخی افراد مبنی بر تیراندازی به میل خود، خاطرنشان کرد: ما در این دنیا آتشی در اختیار نداریم. در دنیا هر چیزی که بخواهد جرم شناخته شود باید قانون شود. یعنی جرم انگاری، تعریف و مجازات کردن. برای من ملاقات با زن بدحجاب به ویژه تماس بدنی و هل دادن و چوب و شلاق در خیابان خلاف شرع است. نمی توان گفت که هر چه خلاف شرع باشد جرم است; وقتی جرمی وجود دارد، من می توانم با آن برخورد کنم. اگر جرم است باید تبدیل به قانون شود و من معتقدم این گونه امور اصلا جرم نیست. وی افزود: فردی که خلاف اخلاق عمل کرده است تا زمانی که آسیبی به جامعه وارد نکرده است باید رها شود. آنها باید با او صحبت کنند. گناه و جنایت داریم. جرم یعنی تضییع حقوق افراد و تضییع حقوق جامعه; اما گناه یعنی نماز نخوانم و روزه نگیرم که در این صورت باید با من صحبت شود; اما آنها حق ندارند با من برخورد فیزیکی کنند.
حجاب زیاد
زن و بچه دزد هستند!
صحبت های سیداحمد خاتمی نیز واکنش های زیادی را در شبکه های اجتماعی به همراه داشت. گفت: بعضی ها می گویند چرا با چهار تار موی زن که بیرون است، دخالت می کنی، اما در دزدی و اختلاس دخالت نمی کنی. بنده و دیگر خطبای جمعه از جمله کسانی هستند که همواره بر برخورد با سارقان و مفسدان اقتصادی تاکید داشته اند و دستگاه قضایی نیز در این زمینه ورود خوبی داشته است اما افزایش گناه به معنای کاهش گناه و دزدی و اختلاس نیست. قطعاً گناه است، اما بی حجابی هم گناه است، اتفاقاً بسیاری از بی حجاب‌ها، زنان و بچه‌ها همان دزد هستند.» فاضل می بادی در پاسخ به سخنان احمد خاتمی: خطبه های نماز جمعه تند است، این خیلی زشت و تهمت بزرگ است، ممکن است یک زن حجاب نداشته باشد، اما پدرش مرد بسیار صادقی است، چرا ما این حرف ها را می زنیم، خیلی از سوء استفاده هایی که در دولت هم بوده است. خانواده هایشان حجاب داشتند و برای حفظ ظاهر به حجاب نگاه می کردند، باید توجه داشت که عاقبت این افراط ها چه می شود، گشت های جهت دار، ایجاد ترس و محدودیت تاکنون نتیجه خوبی نداشته است.

دیدگاهتان را بنویسید