کشف شهر عظیم باستانی دوره مایاها در اعماق جنگل! + تصویر


یک شهر بزرگ باستانی مایاها که در زیر جنگلی در مکزیک پنهان شده بود توسط محققان کشف شد.

چندین معبد، خانه، تراس و کانال با استفاده از تصویربرداری لیزری در سایت باستان شناسی Calakmul در مکزیک، آمریکای شمالی شناسایی شده است.

به گزارش روزیاتو؛ محققان برای انجام این مطالعه از فناوری به نام LiDAR (تصویربرداری لیزری) استفاده کردند. نقشه برداری هوایی بیش از 95 کیلومتر مربع از جنگل توسط مرکز ملی نقشه برداری لیزری هوابرد (NCALM) در هیوستون، تگزاس، ایالات متحده انجام شد.

کشف یک شهر بزرگ باستانی مایاها که در زیر یک جنگل پنهان شده بود

Calacmul، یک سایت باستان شناسی مایاها در ایالت Campeche مکزیک، در اعماق جنگل های حوضه بزرگ Peten واقع شده است. این شهر به عنوان یکی از بزرگترین و قدرتمندترین شهرهای باستانی کشف شده در سرزمین مایاها شناخته می شد. سایت باستانی مایاها در 35 کیلومتری مرز با گواتمالا قرار دارد و اکنون در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

با استفاده از LiDAR، دانشمندان فناوری توانستند تایید کنند که این شهر باستانی مایاها یکی از بزرگترین شهرهای قاره آمریکا بیش از 1300 سال پیش بوده است. جمعیت آن 50000 نفر تخمین زده می شود و تا مسافتی تا 150 کیلومتر تحت حکومت آنها بوده است.

کشف یک شهر بزرگ باستانی مایاها که در زیر یک جنگل پنهان شده بود

به گفته دکتر کاترین ریس تیلور و همکاران باستانی او، نتایج جدید این مطالعه رشد متراکم و پیچیده شهری را که در زیر سایبان های کالاکمول قرار دارد، نشان می دهد.

آنها فاش کردند که بیش از 60 سازه مجزا در مجموعه های زیرزمینی دیده می شود، با این مجتمع های مسکونی بزرگ که در اطراف معابد، زیارتگاه ها و بازارهای احتمالی جمع شده اند، یک تراکم معماری به نام Kalakmul. در حدود سال 700 پس از میلاد به یکی از بزرگترین شهرهای قاره آمریکا تبدیل شد. . .

کشف یک شهر بزرگ باستانی مایاها که در زیر یک جنگل پنهان شده بود

به گفته دانشمندان، این مطالعه خاص تحقیقات قرن بیستم را تأیید می کند که قبلاً تعداد زیادی از سازه های حفظ شده را در این سایت شناسایی کرده بود. در واقع، این مطالعه اخیر نشان می دهد که سکونتگاه شهری کلاکمول باید در اوج خود جمعیت زیادی را در خود جای داده باشد.

محققان توضیح دادند: «مقیاس تغییر چشم‌انداز ممکن است با مقیاس جمعیت شهری برابر باشد، زیرا تمام زمین‌های موجود با کانال‌های آبی، تراس‌ها، دیوارها و سدها پوشیده شده بود تا امنیت غذایی حداکثر و آب کافی برای ساکنان شهری تضمین شود.»

کشف یک شهر بزرگ باستانی مایاها که در زیر یک جنگل پنهان شده بود

تصاویر LiDAR در سال 2018 ده‌ها هزار خانه، ساختمان، استحکامات و اهرام مایاها را که قبلاً دیده نشده بودند در جنگل‌های متراکم منطقه پاتن گواتمالا شناسایی کردند.