کشف حفره های عجیب و مرموز در اعماق اقیانوس اطلسدانشمندان با مجموعه‌ای از فروچاله‌های منظم در کف اقیانوس اطلس مواجه شده‌اند که به نظر می‌رسد ساخته دست بشر باشند، اما منشا آنها همچنان یک راز باقی مانده است.

محققانی که در حال بررسی منطقه روی کشتی اقیانوس کاوشگر اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) هستند، می گویند که دهانه های “کاملاً هم تراز” که قبلاً در این منطقه گزارش شده بود، در 23 جولای کشف شدند.

سازمان تحقیقات اقیانوس شناسی اداره ملی اقیانوسی و جوی از مردم دعوت کرد تا فرضیه های خود را در مورد چگونگی شکل گیری حفره ها ارائه دهند.

در طول جستجوی زیر آب اوشن در روز شنبه، ما متوجه چندین مورد از این سوراخ‌های متوالی در رسوب شدیم. این حفره ها قبلاً در این منطقه گزارش شده بود، اما منشا آنها همچنان یک راز باقی مانده است.

آژانس فدرال گفت: “اگرچه به نظر می رسد سوراخ ها ساخته دست بشر باشند، توده های کوچکی از رسوب در اطراف سوراخ ها به نظر می رسد که توسط … چیزی ساخته شده اند.” [یا موجودی] حفاری می شوند.”

در طی یک جستجوی زیر آب در روز شنبه، دانشمندان در حین بازدید از قله یک آتشفشان زیر آب در شمال آزور، منطقه خودمختار پرتغال در میانه اقیانوس اطلس، حدود سه کیلومتر زیر کف اقیانوس را کاوش کردند.

آنها از یک دوربین کنترل از راه دور برای فیلمبرداری از این سوراخ های مرموز استفاده کردند.

این کشف در طول ماموریت Oceanus’s Voyage to the Ridge 2022 انجام شد که طی آن دانشمندان “مناطق کم شناخته شده در آبهای عمیق منطقه ریفت چارلی-گیبز” را کاوش و نقشه برداری کردند. “The Mid-Atlantic Ridge (یا به اصطلاح Mid) -آتلانتیک ریج)” و “فلات لاجوردی”.

با توجه به اکتشاف اقیانوس اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA): “ما چندین مورد از این مجموعه های زیرخطی از سوراخ ها را در زیر رسوبات در طول جستجوی زیر آب (شماره) 04 از قسمت دوم برنامه تحقیقاتی Voyage to the Ridge 2022 مشاهده کردیم.” ما انجام دادیم.”

این اداره فدرال تصاویری از این کشف جدید را در پست فیس بوک خود به اشتراک گذاشت و از مردم دعوت کرد تا حدس و گمان های خود را در مورد آن ارائه کنند. “فرضیه شما چیست؟”

منطقه ای که در این سفر اکتشافی مورد کاوش قرار گرفته است شامل “خط الراس میانی آتلانتیک” – محل وقوع زلزله های مکرر – منطقه ای به وسعت بیش از 16 هزار کیلومتر است که از شمال به جنوب امتداد دارد.

به گفته اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA)، این کوه “طولانی ترین رشته کوه در جهان و یکی از برجسته ترین ویژگی های زمین شناسی روی زمین است.”

دانشمندان می گویند بسیاری از این خط الراس زیر آب است و تا حد زیادی ناشناخته باقی مانده است.

نقشه برداری و عملیات جستجوی زیر آب توسط دانشمندانی که بخشی از این ماموریت تحقیقاتی هستند با استفاده از یک سیستم وسیله نقلیه از راه دور برای کاوش در پشته اقیانوس اطلس میانی (آزور شمالی) و فلات آزور انجام می شود.

دانشمندان می گویند این ماموریت داده هایی را برای کمک به درک تنوع و گستردگی مجموعه های مرجانی و اسفنجی در اعماق دریا در امتداد خط الراس اقیانوس اطلس میانی، فلات آزور و منطقه ریفت چارلی-گیبز ارائه می دهد.

اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) خاطرنشان می‌کند: «تحقیقات اخیر به طرز چشمگیری درک و درک ما از مرجان‌ها و اسفنج‌ها را بهبود بخشیده است، اما هنوز ناشناخته‌های زیادی در مورد توزیع، تنوع، تولید مثل و ماندگاری آنها وجود دارد، به‌ویژه در مناطق «کشف‌نشده و ناشناخته». در سرنخ های عمیق نیاز به مطالعه و بررسی دارد.”

به گفته اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA)، تمرکز اصلی ماه آینده بر روی عملیات نقشه برداری بر فراز فلات آزور و خط الرأس اقیانوس اطلس میانی – در جنوب آزور خواهد بود.

آنها می گویند: “در طول این جستجوهای زیر آب، ما انتظار داریم که زیستگاه های مرجانی و اسفنجی در اعماق دریا، دریچه های هیدروترمال احتمالی، سیستم های سولفیدی چند فلزی (چند فلزی) منقرض شده، مناطق گسلی و ستون های آبی را پیدا کنیم.”

منبع: ایندیپندنت

دیدگاهتان را بنویسید