کاربردهای فولاد ضد زنگ در زندگی روزمره


—————- گزارش آگهی —————–

فولاد ضد زنگ چیست و چه کاربردی دارد؟ انواع مختلفی از فلزات وجود دارد که مقاومت آنها در برابر اکسیداسیون متفاوت است. زنگ مهمترین عیب است که در اکثر فلزات دیده می شود. به عنوان مثال، آلیاژهای آلومینیوم یا گالوانیزه مقاومت بالایی در برابر فرآیند اکسیداسیون دارند. در این میان فولاد ضد زنگ به عنوان قوی ترین فلز در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی شناخته می شود. در اینجا شما را با کاربرد این محصول آشنا می کنیم.

فولاد ضد زنگ چیست؟فولاد ضد زنگ به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی به عنوان یکی از گران ترین فلزات موجود در بازار شناخته می شود. فولاد ضد زنگ یا فولاد ضد زنگ محصولی است که از ترکیب آهن و کروم به دست می آید. بنابراین حداقل 10.5 درصد کروم در تولید آن استفاده می شود.
نیکل، کربن، مولیبدن، منگنز، نیتروژن، گوگرد، مس و سیلیکون نیز در تولید آن استفاده می شود. ترکیباتی که در آلیاژ استفاده می شود بر مقاومت، استحکام و مقاومت آن در برابر زنگ زدگی تأثیر می گذارد. به همین دلیل این ترکیبات در طول فرآیند آلیاژسازی به دقت اندازه گیری و ارزیابی می شوند. برای مطالعه بیشتر در مورد فولاد ضد زنگ، این مقاله توسط فولادیار کروش است ادامه مطلب
مهمترین دلایل استفاده از سایر فلزات و گازها در تولید فولاد ضد زنگ عبارتند از:
– افزایش مقاومت آلیاژ در برابر خوردگی
– افزایش مقاومت فلز در برابر دمای بالا
– افزایش مقاومت در برابر دماهای پایین
– افزایش انعطاف پذیری و جوش پذیری فلز
– کنترل مغناطیسی

کاربردهای فولاد ضد زنگاز تولید قاشق و چنگال روی میز گرفته تا بلندترین آسمان خراش ها در شهرهای بزرگ، به طور کامل از فولاد ضد زنگ استفاده می شود. در واقع این آلیاژ به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی مدرن تبدیل شده است. استحکام بالا، 100% قابلیت بازیافت، مقاومت در برابر خوردگی، راندمان مکانیکی بالا و هزینه نگهداری پایین از مهمترین دلایل استفاده از این فولاد می باشد.
انواع مختلفی از آلیاژ ضد زنگ با 150 درجه وجود دارد که در این میان تنها 15 درجه بیشترین استفاده را در زندگی روزمره دارند. برخی از کاربردهای این آلیاژ عبارتند از:

 


 

استفاده خانگییکی از مهمترین کاربردهای این فلز ضد خوردگی لوازم خانگی است. به محض اینکه به وسایل برقی کوچک و بزرگ خانه خود نگاه کنید، متوجه کاربرد گسترده این فلز خواهید شد. بسیاری از لوازم آشپزخانه از جمله چاقوهای تیز، اجاق گاز، مایکروفر، سینک ظرفشویی، قابلمه و غیره از فولاد ضد زنگ ساخته شده اند.
علاوه بر این، برخی از برندها از این آلیاژ برای تولید درب یخچال، ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی و … استفاده می کنند. رستوران ها و کافه ها اغلب از این نوع تجهیزات برای خدمات رسانی به مشتریان خود استفاده می کنند.
در مناطق مرطوب مانند شمال کشور، استفاده از دستگاه های استنلس استیل سود بیشتری دارد. به چوب لباسی به عنوان یکی از لوازم منزل که مدام با لباس های خیس همراه است نگاه کنید. اگر استیل نباشد پس از مدت کوتاهی زنگ می زند و باید آن را دور بریزید.

 

استفاده شهری از فولاد ضد زنگدر سطح شهر، اگر به ایستگاه‌های راه‌آهن، نرده‌های کنار دریاچه‌ها و پله‌های ساختمان‌های دولتی و عمومی نگاه کنید، متوجه می‌شوید که همگی از فولاد ساخته شده‌اند. از آنجایی که فلزات مورد استفاده در شهر به طور مستقیم در معرض باران و برف قرار دارند، احتمال زنگ زدگی بیشتر است. از سوی دیگر شهرداری ها هزینه های زیادی را صرف ساخت ساختمان های عمومی می کنند و خرید فلزات غیر فولادی برای قطعاتی مانند نرده هزینه های اضافی را افزایش می دهد. زیرا پس از مدت کوتاهی این فلزات پوسیده می شوند و نیاز به جایگزینی با فلزات دیگر دارند.

 


 

کاربرد فولاد ضد زنگ در صنایع مختلف


 

1. صنعت دریاییاز جمله کاربردهای فولاد ضد زنگ در صنایع مختلف، استفاده از آن برای فناوری دریایی است که عمدتاً در بخش خط لوله استفاده می شود. بنابراین از لوله های فولادی برای انتقال هیدروکربن ها، پتروشیمی ها و غیره استفاده می کنند. در آب دریا این لوله ها مقاومت بسیار بالایی در آب شور دریا دارند و بهترین انتخاب برای سیستم های دریایی محسوب می شوند.

 

2. برای کارخانه های نمک زدایی آب دریا استفاده کنیددر تجهیزات کارخانه هایی که آب نمک دریا را به آب شیرین شهری تبدیل می کنند، باید از فلزاتی که خواص مکانیکی بالایی دارند برای واحدهای اسمز معکوس آب دریا (SWRO) استفاده کنند. فلز فولاد می تواند سال ها در برابر رسوبات آب دریا مقاومت کند و در نتیجه در هزینه ها صرفه جویی کند.

 

3. استفاده برای صنایع شیمیاییکاربرد دیگر فولاد ضد زنگ برای صنایع شیمیایی است که فلزات و تجهیزات آن به طور مداوم در معرض مواد شیمیایی تهاجمی قرار دارند. فولاد ضد زنگ بهترین راه حل برای مقاومت تجهیزات در برابر عناصر خورنده است و می توان سال ها از آن استفاده کرد.

 

4. برای ساخت پل استفاده کنیددر سال های اخیر از فولادهای ضد زنگ برای ساخت پل ها و سایر سازه های مهندسی استفاده شده است. زیرا این آلیاژ دو برابر آلیاژهای فریتی استحکام دارد. از طرفی به دلیل مقاومت در برابر پوسیدگی و خوردگی نیازی به هزینه تعویض و نگهداری و تعمیر ندارند و در نتیجه نسبت به سایر آلیاژها کارایی بیشتری دارند.

 

5. ساخت مخازن ذخیره سازیاگر به سوله ها نگاه کنید، مواد غذایی زیادی در آنها ذخیره می شود و اگر فلزات سوله زنگ زده باشد، آن مواد نیز آسیب زیادی می بینند. از طرفی هیچ طعمی به غذا اضافه نمی شود. علاوه بر این، مخازنی که برای ذخیره مواد خورنده مانند مواد شیمیایی، اسیدها و گازها استفاده می شوند از فولاد ضد زنگ ساخته شده اند.

 6. کاربرد در صنعت پزشکیاین نوع فولاد با کروم، نیکل و مولیبدن نیز در صنعت پزشکی کاربرد فراوانی دارد. در بخش جراحی، بیشتر وسایل مورد استفاده از این فلز است. دلیل استفاده از این فلز:

وجود کروم: این ماده باعث افزایش مقاومت تجهیزات پزشکی در برابر خراش و خوردگی می شود. بنابراین به دلیل سهولت در تمیز کردن و استریل شدن می توان از آنها استفاده کرد.
وجود نیکل: این ماده سطحی صاف و صیقلی از فولاد فلزی ایجاد می کند که برای دقت دستگاه ها و تجهیزات پزشکی بسیار مهم است.
وجود مولیبدن: این فلز بدنه فلز را سخت تر می کند و به همین دلیل برای ساخت محصولات تیز مانند چاقوهای جراحی استفاده می شود.

 

7. استفاده در پروژه های عمرانی و ساختمانیفولاد ضد زنگ از نظر میزان مقاومت بسیار شبیه فولاد است اما مشکل زنگ زدگی و پوسیدگی حل شده است. در نتیجه این آلیاژ به عنوان یکی از مصالح مهم برای ساخت و ساز استفاده می شود بیشتر در قسمت های نمای ساختمان استفاده می شود.

 

8. کاربرد در نیروگاه هانیروگاه ها به موادی نیاز دارند که در برابر دماهای بالا و فشار شدید مقاومت کنند. اکنون این دو ویژگی را می توان در فولاد ضد زنگ یافت که برای مبدل های حرارتی، مخازن راکتور، لوله های تحت فشار، محفظه ترانسفورماتور و غیره استفاده می شود.

 

9. صنعت کشتی سازییکی دیگر از کاربردهای این آلیاژ ساخت مخازن بار است. این فولاد خواص مکانیکی بسیار بالایی دارد و به همین دلیل برای ساخت تانکرهای ناوبری داخلی استفاده می شود.

 

اخرین حرففولاد ضد زنگ یکی از رایج ترین و گران ترین آلیاژهای موجود در بازار است که در سال های اخیر رایج شده است. این فلز در برابر خوردگی، پوسیدگی و فرآیند اکسیداسیون بسیار مقاوم است. همچنین در برابر ضربه بسیار مقاوم است. به همین دلیل در تولید لوازم خانگی، تجهیزات شهری و صنایع مختلف کاربرد دارد.