ژاپن و آمریکا در زمینه تولید تراشه با یکدیگر همکاری می کنندکویچی هاگیودا، وزیر بازرگانی ژاپن گفت که دو کشور در جریان نشست وزرای اقتصادی «دو بعلاوه دو» در واشنگتن با ایجاد یک مرکز تحقیقاتی مشترک جدید برای تولید نیمه‌رساناهای نسل بعدی موافقت کردند.

به گزارش ایتنا از مهر، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا، جینا ریموندو وزیر بازرگانی آمریکا، یوشیماسا هایاشی وزیر امور خارجه ژاپن و هاگیودا همچنین در خصوص انرژی و امنیت غذایی و همکاری های فناوری گسترده تر گفتگو کردند.

بلینکن در جلسه افتتاحیه گفت: “به عنوان اولین و سومین اقتصادهای بزرگ جهان، بسیار مهم است که ما با هم برای محافظت از نظم اقتصادی مبتنی بر قوانین، نظمی که همه کشورها بتوانند در آن شرکت کنند، رقابت کنند و پیشرفت کنند، کار کنیم.”

رویدادهای اخیر جهانی، از جمله همه‌گیری کووید-19 و جنگ در اوکراین، آسیب‌پذیری زنجیره‌های تامین حیاتی را در حوزه‌های مختلف برجسته کرده است و تعداد فزاینده‌ای از کشورها به دلیل شیوه‌های وام دهی ناپایدار و غیرشفاف، با بار بدهی دست و پنجه نرم می‌کنند. گفت.

هاگیودا گفت که ژاپن به سرعت برای پیشبرد تحقیقات در زمینه تولید نیمه هادی های نسل بعدی اقدام خواهد کرد و افزود که واشنگتن و توکیو برای ایجاد یک “سازمان تحقیق و توسعه جدید” برای ایجاد منبع امن محصولات فناورانه حیاتی توافق کرده اند. او گفت که این مرکز تحقیقاتی در اختیار سایر کشورهای همفکر قرار خواهد گرفت.

دو طرف جزئیات بیشتری از این طرح منتشر نکردند، اما روزنامه نیکی شیمبون ژاپن پیشتر اعلام کرد که اجرای این طرح تا پایان سال جاری در ژاپن برای بررسی تولید تراشه های نیمه هادی 2 نانومتری، از جمله راه اندازی تولید نمونه اولیه، آغاز خواهد شد. خطی که تا سال 2025 برای تولید نیمه هادی ها فعال می شود.

دیدگاهتان را بنویسید