چگونه یک دعای توبه بخوانیم – دموکراسی آنلاین


نحوه خواندن نماز توبه

دعای استغفار در مفاتیح نیامده است، اما در سایر کتب معتبر به دو صورت دعای استغفار و دعای استغفار سفارش شده است، نماز برای رزق فراوان نافع است.
قصد ما از ارائه این مقاله آموزش دعای توبه برای کسانی است که به خدا ایمان دارند و از کارهای ناشایست روی گردان می شوند.
همه انسان ها مستعد اشتباه و مرتکب گناهانی هستند که پشیمان می شوند. گاهی فکر می کنیم گناهان ما قابل بخشش نیست، اما اگر واقعاً از گناه توبه کنیم و از صمیم قلب به درگاه خداوند دعا کنیم و استغفار کنیم، حتماً خداوند ما را خواهد بخشید. به همین دلیل برای بخشش گناهان باید استغفار کنیم و برای توبه دعا کنیم.
خواندن دعای توبه را یاد بگیرید:
اول دوش بگیر
سپس دو نماز دو رکعتی (مانند نماز صبح) بخوان، با این تفاوت که در هر رکعت بعد از حمد سه مرتبه سوره توحید، یک مرتبه سوره فلق و یک مرتبه سوره ناس را بخوان. بعد از اتمام نماز هفتاد مرتبه استغفار کن و بگو:«هیچ قدرت و قدرتی نیست مگر نزد خداوند متعال و بزرگ». بعد بگو:
«ای عزیز، ای آمرزنده، گناهان من و همه مردان و زنان با ایمان را بیامرز که جز تو گناهان را نمی بخشد».

خدای عزیز و خدایی که بسیار بخشنده است! گناهان من و همه مردان و زنان با ایمان را بیامرز که گناهان را جز تو نمی بخشد.
نکته: بعضی از دوستان می پرسند شاید این دعا دعای اربعه باشد. در پاسخ به ابن غزال می گوییم:
1: اصل در همه نمازهای مستحبی دو رکعتی بودن آنهاست. در غیر این صورت، باید دلیل موجه خاصی برای این کار داشته باشیم. اما دلیل خاصی برای این دعا وجود ندارد.
2: به عنوان نمونه حضرت آیت الله بهجت به عنوان فقیه این نماز را دو نماز دو رکعتی خواندند.
دعای توبه توسط چه کسی نقل شده است؟
نقل شده است که در روز یکشنبه ماه ذی القعده پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله بیرون آمد و به یاران خود فرمود: «ای مردم! کدام یک از شما می خواهد توبه کند؟ همه گفتند: «ای پیامبر خدا! همه ما می خواهیم توبه کنیم.”
پیامبر آداب دعای توبه را بیان کرد و سپس فرمود: «هیچ مسلمانی این نماز را به جای نمی آورد، مگر آن که از آسمان خوانده شود: ای بنده خدا! توبه شما پذیرفته و گناهان شما آمرزیده شده است. حالا دوباره کارتان را شروع کنید. و فرشته ای از عرش به او گفت: ای بنده خدا! شما و خانواده تان موفق باشید.
دیگری او را صدا می زند: ای بنده خدا! ممنون که در قیامت دشمنان و خواستگاران را شاد کردی. دیگری گریه می کند: خدای من! با ایمان بمیر، دین از تو دور نباشد و قبرت پهن و روشن. دیگری می گوید: ای بنده خدا! پدر و مادر از تو خشنودند، گناهان آنان و تو و خانواده ات آمرزیده شد و رزق و روزی تو در دنیا و آخرت فراوان است و جبرئیل به او ندا داد: دلی شاد داشته باش، من با هم نزد تو می آیم. فرشته مرگ بیا و به تو دستور خواهم داد که با تو مهربانی کنی. تا زمان مرگ هیچ چیز به شما نیاز ندارد و روح با آرامش و شادی از بدن شما خارج می شود.
گفتند: ای رسول خدا! اگر کسی این اعمال را در زمان دیگری به جای آرد انجام دهد چه؟ گفت: همان ثواب و خواص را دارد. و سرانجام افزود: جبرئیل در شب معراج این مطالب را به من آموخت. (یرزا جواد، مالکی تبریزی، رساله لیقه الله، ص 81)
خواندن دعای استغفار:
دعای استغفار در مفاتیح نیامده است، اما در کتب معتبر دیگر به دو صورت دعای استغفار و دعای استغفار تنظیم شده است.
دو رکعت است که در هر رکعت یک مرتبه سوره حمد و انا انزلنا خوانده می شود و بعد از قرائت حمد و سوره پانزده مرتبه ربیع افواک ک افواک و ده مرتبه در رکوع گفته می شود و مانند آن است. که «دعای جعفر» را تمام می کند.
دعای استغفار همان دعای استغفار است با این تفاوت که به جای «ربی افواک» باید «استغفیر الله» گفت و این دعا برای کثرت رزق و روزی نافع است.

دیدگاهتان را بنویسید