چه کسی هزینه اتصال اینترنت از دست رفته را پرداخت می کند؟وقوع آتش سوزی در استخر ارتباطات مرکز قدس شرکت مخابرات ایران که ظهر دوشنبه گذشته (19 مرداد 1401) رخ داد، اینترنت و ارتباطات مشترکان اپراتورهای ثابت و سیار تهران را با مشکل مواجه کرد. با وجود اینکه اعلام شده بود اقدامات فنی انجام شده است، اما تمامی مشکلات پیش آمده برای ارتباط و اینترنت مشترکان تا ساعت 16 به طور کامل برطرف شد و تهران سوالات و تردیدهایی را در مورد اهمیت امنیت شبکه و یا آسیب های وارده به مشترکان و کسب و کارها به دلیل ارتباط ایجاد کرد. درهم شکستن.

به گزارش ایسنا از ایتنا، در این خصوص محمدجعفر نعناکار – وکیل فضای مجازی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: دو سازمان در کشور داریم که زیرساخت ها را بر عهده دارند؛ در این راستا دو نهاد زیرساختی در کشور داریم. به خصوص در حوزه زیرساخت های فناوری اطلاعات و ارتباطات، داده ها و در حوزه ارتباطات سامانه به سامانه که یکی سازمان پدافند غیرعامل و دیگری شورای عالی فضای مجازی است که اتفاقا رئیس سازمان غیرعامل است. سازمان دفاع و یکی از اعضای شورای عالی فضای مجازی.

وی ادامه داد: بر اساس استانداردها و پروتکل‌های سازمان پدافند غیرعامل، زیرساخت‌های کشور باید به گونه‌ای ایمن و طراحی شود که در مواقع بحران به شبکه دیگری سوئیچ شود تا در مواقعی بتوانیم آن‌ها را به شبکه دیگری سوئیچ کنیم. حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش سوزی یا جنگ، از طریق پروتکل های حفاظت غیرفعال، داده ها و شبکه ارتباطی را از شبکه ای که در حال حاضر در حال سرویس دهی است به شبکه حفاظت شده دیگری منتقل می کند تا کیفیت خدمات از بین نرود و دسترسی مردم، شرکت ها و اطلاعات نقض نمی شود.

عدم رعایت پروتکل های پدافند غیرعامل و مصوبات شورای عالی فضای مجازی
این وکیل فضای مجازی در خصوص حادثه آتش سوزی استخر فیبر نوری مخابرات با بیان اینکه این حادثه نشان می دهد که پروتکل های حفاظت غیرعامل و مصوبات شورای عالی فضای مجازی به هیچ وجه رعایت نشده است، افزود: اگر استخری که کابل های ارتباطی در آن وصل است و به صورت منطقه ای است. جریان وجود دارد، به دلایلی خراب می شود، نمی توانید به شبکه دیگری سوئیچ کنید. در این راستا علاوه بر مصوبات شورای عالی فضای مجازی و پروتکل‌های پدافند غیرعامل، SLA وزارت ارتباطات که از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت ارائه می‌شد نیز رعایت نشد.

با اشاره به عدم انطباق با SLA یعنی. طرح زیرساخت خدمات تضمینی برای پاسخگویی به اپراتورها، نعناکار گفت: در این حادثه این موضوع رعایت نشد و کسی پاسخگو نبود. این در حالی است که در بسیاری از کشورهای جهان، اگر زیرساخت مطابق استانداردهای SLA نباشد و نتواند خدماتی را که کیفیت آن را تضمین می کند انجام دهد، باید غرامت پرداخت کند. حال سوال این است که اگر مشکلی برای کشور مانند سیل و جنگ یا حادثه ای مانند آتش سوزی دیروز وجود دارد، لازمه این مصوبات کجاست؟ چه کسی این تاییدیه ها را کنترل می کند؟ در پدافند غیرعامل نظارت خود سازمان است و در شورای عالی فضای مجازی نظارت بر مرکز ملی فضای مجازی است در حالی که هنوز اظهارنظری نکرده اند.

وی خاطرنشان کرد: نکته دیگر این است که چه کسی باید خسارت وارد شده به مردم را به دلیل خرابی ارتباطات و تعطیلی کسب و کار، ناتوانی در انتقال پول و یا عدم برقراری ارتباط صحیح جبران کند؟ آنها نشان می دهند که ما از نظر زیرساختی و قوانین قانونی و نظارتی مشکل داریم و هیچکس بر این مشکلات نظارتی ندارد. اما جایی مثل دادستانی کل می تواند به عنوان دادستان وارد عمل شود و آنها را محاکمه کند.

کار زیرساختی به عنوان یک عمل ترک تلقی می شود
این وکیل فضای مجازی با بیان اینکه کار شرکت زیرساخت های ارتباطی جرم محسوب می شود، گفت: پیگیری این موضوع به این دلیل است که زیرساخت یک سازمان دولتی است، اول سازمان بازرسی کشور، دوم ملی است. مرکز فضای مجازی، سومین سازمان پدافند غیرعامل و چهارم، دادستان‌هایی است که هر کدام ممکن است به عنوان دادستان پیگیری کنند. این چهار سازمان مستقیماً می توانند وارد موضوع شوند و نیازی به شکایت بخش خصوصی نیست، البته در صورت شکایت بخش خصوصی می تواند به دادگاه های دولتی مراجعه کند، زیرا مرکز تجدیدنظر دادگاه های عمومی است.

نعناکار با بیان اینکه اگر فردی احساس کند به دلیل اختلال در خطوط ارتباطی متضرر شده است می تواند مستقیماً به دادگاه عمومی مراجعه کند، گفت: نمی توان برآورد واقعی از میزان خسارت وارده داشت هرچند که حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات تقریباً سه درصد از اقتصاد کشور را در بر می گیرد و اختلال در این حوزه اقتصاد دیجیتال را با مشکل مواجه می کند، اما ارزیابی میزان زیان امری کارشناسی است که کارشناسان مالی باید به آن رسیدگی کنند، هرچند به نظر نمی رسد که این موضوع کارآمد باشد. عدد کوچک.

به گزارش ایسنا، امروز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به عنوان رگولاتوری حوزه ارتباطات در اطلاعیه ای ضمن عذرخواهی از مشترکان به دلیل مشکلات پیش آمده، اعلام کرد که از زمان بروز این مشکل، ضمن بازدید از سایت و جمع آوری اطلاعات مربوطه، اقدامات لازم انجام شود. نسبت به تشخیص مشکل اقدام و اعمال مقررات مربوطه در دستور کار قرار گرفته و اپراتورهای ارتباطی اقدامات لازم را برای جلوگیری از بروز مشکلات مشابه انجام خواهند داد.

همچنین بر اساس اصل 8 اساسنامه سازمان پدافند غیرعامل کشور، مدیریت اجرای ضوابط پدافند غیرعامل بر عهده استانداران با بالاترین مقام مسئول در هر قوه مجریه و در استانها می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید