چرا مکش جاروبرقی کاهش می یابد؟


چرا مکش جاروبرقی کاهش می یابد؟

اخبار بورسا: یکی از مهم ترین ملزومات نظافت آسان منزل، جاروبرقی است که با آن می توانید تمام کثیفی ها و ریخته ها را خیلی راحت و سریع تمیز کنید. یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد با جاروبرقی با آن مواجه می شوند عدم مکش یا کاهش مکش جاروبرقی است.

دلایل زیادی می تواند باعث کاهش مکش جاروبرقی شود که در این قسمت نمناک به آن ها پرداخته ایم. دلایل زیر منجر به کاهش مکش جاروبرقی می شود.

شما زیاد از جاروبرقی استفاده می کنید

استفاده زیاد از جاروبرقی در طول روز باعث افزایش مصرف برق و کاهش عمر آن می شود که با کاهش مکش نیز همراه است، بنابراین جاروبرقی را به مقدار مناسب استفاده کنید و هر روز جاروبرقی نروید.

جاروبرقی شما قدیمی است

اگر جاروبرقی شما قدیمی است، کاهش مکش آن طبیعی است. جاروبرقی های قدیمی و فرسوده مکش ضعیفی دارند و باید با جاروبرقی جدید جایگزین شوند.

فیلتر آسیب دیده یا کثیف است

یکی از دلایل کاهش مکش جاروبرقی عدم بازرسی و تمیز نشدن فیلتر است. برای افزایش کارایی جاروبرقی فیلتر را بررسی یا تعویض کنید. اکثر جاروبرقی های جدید دارای دو فیلتر هستند. باید یک فیلتر برای حذف گرد و غبار از موتور یا یک فیلتر اولیه و یک فیلتر اگزوز وجود داشته باشد.

فیلترها می توانند به شکل یک صفحه یا ورق باشند که توسط یک قاب پلاستیکی احاطه شده است، یا می توانند یک ظرف جعبه ای شکل حاوی نوعی اسفنج فیلتر ذرات با کارایی بالا باشند. اکثر فیلترها قابل شستشو هستند و می توان آنها را در جای خود قرار داد و پس از خشک شدن از آنها استفاده کرد. اما اگر آسیب دیدند باید تعویض شوند.

بررسی گرفتگی فیلتر که ممکن است دلیل کاهش مکش جاروبرقی باشد، مهم است. وقتی می بینید که مکش جاروبرقی کم می شود، نوبت به بررسی فیلترها می رسد. فیلترهای مسدود یا آسیب دیده می توانند قدرت موتور جاروبرقی شما را کاهش دهند.

کیسه جاروبرقی پر است

کیسه تاثیر زیادی در عملکرد دستگاه دارد و در صورت آسیب یا کثیف شدن، مکش جاروبرقی بسیار کاهش می یابد. بنابراین پس از هر ۲ یا ۳ بار استفاده، کیسه را تمیز و خالی کنید، البته برخی جاروبرقی ها کیسه ندارند و باید محفظه کیسه را خالی کنید.

اگر پس از بررسی و تخلیه کیسه، مکش جاروبرقی همچنان ضعیف است، آن را با یک کیسه جدید تعویض کنید تا مطمئن شوید که مکش ضعیف به دلیل مشکل کیسه جاروبرقی نیست.

لوله جاروبرقی گرفتگی دارد

یکی دیگر از دلایل کاهش مکش خلاء، گرفتگی یا سوراخ شدن لوله وکیوم است. بنابراین اگر مکش خلاء کاهش یافته است، لوله وکیوم را بررسی کنید. سعی کنید قطعات شیشه یا آهن را جارو برقی نکنید تا لوله مسدود نشود.

همچنین بررسی کنید که لوله سوراخ نشده باشد و انرژی از بین نرود. در هنگام نصب به لوله آن دقت کنید و آن را به خوبی نصب کنید. اگر لوله سوراخ شد، آن را تعویض یا تعمیر کنید تا هوا دیگر خارج نشود.

کف جاروبرقی قابل تنظیم نیست

عدم تنظیم کف جاروبرقی یکی از ساده ترین دلایلی است که باعث کاهش مکش جاروبرقی می شود. با استفاده از یک دکمه یا اهرم روی زمین، کف را طوری تنظیم کنید که زباله ها به خوبی جمع شوند.
اگر ارتفاع کف از سطح زمین زیاد باشد، جارو کردن زباله ها در مخزن یا کیسه به خوبی انجام نمی شود. همچنین بهتر است کف را تا پایین ترین سطح بالا نیاورید زیرا ممکن است جارو زدن برای شما سخت باشد زیرا جدا کردن آن از فرش دشوار است.

برس یا غلتک جاروبرقی آسیب دیده است

آسیب به برس یا غلتک جاروبرقی نیز یکی دیگر از دلایل مکش ضعیف جاروبرقی است. بهتر است برس یا غلتک جاروبرقی را چک کنید و از محکم بودن یا مسدود نبودن آن مطمئن شوید.

اگر این قطعات آسیب دیدند، آنها را تعویض کنید و اگر کلاهک مسدود شده را تمیز می کنید، گرد و غبار، مو یا سایر مواد زائد به مرور زمان درپوش را مسدود می کند. برخی از برس ها را می توان برای تمیز کردن جدا کرد و سپس در جای خود قرار داد.

چرخش نادرست برس چرخان نیز می تواند باعث از بین رفتن قدرت تمیز کنندگی جاروبرقی می شود. تسمه محرکی که برس را می چرخاند ممکن است شکسته باشد و نیاز به تنظیم داشته باشد.

موتور جاروبرقی آسیب دیده است

یکی دیگر از عواملی که باعث کاهش مکش جاروبرقی می شود خرابی موتور آن است. در صورت از کار افتادن موتور جاروبرقی، صدای موتور تغییر می کند و دستگاه در حین کار به طور خودکار روشن و خاموش می شود یا گرم می شود و بوی سوختگی متصاعد می شود.

اگر موتور آسیب دیده باشد باید تعمیر یا تعویض شود، اما بررسی و تعمیر موتور کار شما نیست و باید به یک متخصص سپرده شود.

تیغه فن پلاستیکی موتور شکسته است

در برخی از جاروبرقی ها، موتور برای دستیابی به مکش مناسب، از تیغه فن پلاستیکی چرخان استفاده می کند. تیغه فن برای عملکرد مکش طراحی شده است و مستقیماً به چرخ دنده های موتور متصل می شود.

خاک و زباله از کنار تیغه ها می گذرد و داخل کیسه می افتد. اگر تیغه ها شکسته شوند، موتور به لرزه در می آید یا خاموش می شود که هر دوی این موارد می تواند باعث مکش کمتر یا عدم مکش در خلاء شود.

دیدگاهتان را بنویسید