وزیر ارتباطات از صادرات نرم افزار و سخت افزار به روسیه خبر دادعیسی زارع پور در صفحه اینستاگرام خود نوشت: از پنجشنبه به مسکو آمدم. از روز سه شنبه هیاتی متشکل از چند معاون تخصصی وزارت ارتباطات و نمایندگان 26 شرکت در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات وارد روسیه شدند تا با همتایان خود مذاکره و زمینه تقویت روابط تجاری و اقتصادی را فراهم کنند. البته مذاکرات مجازی بین شرکت های ایرانی و روسی مربوطه از دو ماه پیش آغاز شده و اکنون این شرکت ها در جلسات حضوری به توافقات عملیاتی دست یافته اند.

به گزارش ایسنا، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: برای اولین بار مجموعه ای از بزرگترین شرکت های خصوصی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با حمایت وزارت ارتباطات به مرحله توافق نهایی رسیدند. شرکت های مرتبط روسی در زمینه تبادل دانش و فناوری و صادرات کالا و خدمات، ارتباطات و فناوری پیشرفت کرده اند. با اجرای توافقات انجام شده، شرکت های ایرانی از این پس محصولات دانش بنیان در حوزه صنایع مخابراتی، نرم افزاری و سخت افزاری را به روسیه و منطقه اوراسیا صادر خواهند کرد. شرایط کنونی بازار بین المللی و منطقه ای ارتباطات و فناوری اطلاعات به گونه ای ایجاد شده است که ضریب موفقیت شرکت های ایرانی را در این بازارها دوچندان می کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین تصریح کرد: تاکنون با رئیس سازمان تنظیم مقررات ارتباطات و رسانه فدرال و وزیر توسعه دیجیتال، مخابرات و ارتباطات روسیه دیدار و مذاکره کرده ام. همچنین از پارک علم و فناوری Skulkova در مسکو بازدید کردم و با ظرفیت این مجموعه عظیم دانش بنیان آشنا شدم. به همراه وزیر ارتباطات روسیه شاهد امضای چندین سند همکاری مهم بین دو وزارتخانه و شرکت های خصوصی دو کشور بودیم.

زارع پور خاطرنشان کرد: چهار سند همکاری بین شرکت های ایرانی و روسی و یک سند بین دو وزارتخانه امضا شده است. امضای این اسناد باعث توسعه همکاری های دوجانبه در حوزه «ارتباطات و فناوری اطلاعات» و زمینه ساز حضور شرکت های قدرتمند ایرانی به ترتیب در بازار روسیه و بازار اوراسیا خواهد شد. به تدریج جزئیات دستاوردهای این سفر را برایتان بازگو می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید