واکنش های جهانی به ترور شینزو آبه


واکنش های جهانی به ترور شینزو آبه

به گزارش دموکراسی آنلاین به نقل از فارس، ترور شینزو آبه نخست وزیر سابق ژاپن با اسلحه دست ساز در روز جمعه واکنش های گسترده ای را در سراسر جهان برانگیخت.

عامل این قتل پس از دستگیری توسط پلیس گفت که او در زمان نخست وزیری با سیاست های آبه مشکل داشت و معتقد بود که آبه با سازمانی مرتبط است که مهاجم از آن متنفر است.


به گزارش فارس، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه پس از حمله تروریستی به نخست وزیر سابق ژاپن گفت: به عنوان کشوری که قربانی تروریسم است و رهبران بزرگی را به دست تروریست ها از دست داده است، خبر ترور شینزو آبه، نخست وزیر سابق ژاپن، ما از نزدیک و با نگرانی دنبال می کنیم.


سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران این اقدام تروریستی را به شدت محکوم می کند.

حسین امیرعبدالخیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در بیانیه ای اعلام کرد: ترور شینزو آبه نخست وزیر سابق ژاپن را محکوم کرده و به ملت و دولت ژاپن تسلیت می گویم. یک سیاستمدار برجسته از جمله در توسعه روابط دو ملت ایران و ژاپن فراموش نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در پاسخ گفت: من در جریان نشست گروه 20 از این موضوع مطلع شدم و اولین فردی بودم که سخنرانی خود را با ابراز همدردی با طرف ژاپنی آغاز کردم.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در پیامی جداگانه، قتل آبه را “ضایعه جبران ناپذیر” توصیف کرد.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین نیز در یک کنفرانس خبری با ابراز تاسف از قتل آبه، این اقدام را با شدیدترین لحن ممکن محکوم کرد و نخست وزیر سابق ژاپن را فردی میهن پرست که از منافع ژاپن دفاع می کند و روابط خوبی داشت توصیف کرد. با پوتین
فومیو کیشیدا، نخست وزیر کنونی ژاپن، ترور آبه را “اقدامی نابخشودنی” خواند و آن را محکوم کرد. وی همچنین اعلام کرد که فعالیت های پیش از انتخابات خود را به طور موقت تعلیق می کند.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین نیز آن را واکنشی “تکان دهنده” به ترور آبه خواند. سفارت چین در توکیو نیز در بیانیه ای جداگانه درگذشت آبه را به مردم ژاپن تسلیت گفت.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد
کشورهای اروپایی از جمله آلمان، ایتالیا، جمهوری چک و فرانسه نیز با مردم ژاپن تسلیت گفتند و با این کشور ابراز همبستگی کردند.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا در پیامی در توییتر آبه را “مردی شگفت‌انگیز، یک دموکرات قوی و مدافع نظم جهانی چند قطبی” توصیف کرد و “قتل وحشیانه و بزدلانه” او را محکوم کرد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در بیانیه ای از کشته شدن آبه ابراز تاسف کرد و به خانواده وی و مردم ژاپن تسلیت گفت.

بوریس جانسون، نخست وزیر مستعفی انگلیس در پیامی در توئیتر، قتل آبه را “بسیار غم انگیز” توصیف کرد و به خانواده وی و مردم ژاپن تسلیت گفت.

نارندرا مودی، نخست وزیر هند نیز در پیامی در توئیتر این حادثه را محکوم کرد و به خانواده آبه و مردم ژاپن تسلیت گفت. دولت هند نیز در این کشور یک روز عزای عمومی اعلام کرده است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز گفت که کشورش از قتل آبه «عمیقاً متأسف و نگران» است. کاخ سفید همچنین در بیانیه ای اعلام کرد که از این حادثه “شوک و متاثر” شده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا نیز قتل آبه را محکوم کرد و در بیانیه‌ای نوشت: «او دوست واقعی من و مهم‌تر از آن آمریکا بود. این ترور ضربه سختی به مردم بی نظیر ژاپن است که او را بسیار دوست داشتند.

آنتونی آلبانیز، نخست وزیر استرالیا با ابراز تاسف و همدردی با مردم ژاپن گفت که از شنیدن خبر قتل آبه شوکه شده است. در واکنشی مشابه، جاسیندرا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند گفت که از قتل آبه “عمیقاً شوکه” شده است.

از سوی دیگر وزرای کشورهای آسیایی از جمله فیلیپین، اندونزی و مالزی در بیانیه های جداگانه ترور نخست وزیر سابق ژاپن را محکوم و با مردم آن کشور ابراز همدردی کردند.

کشورهای غرب آسیا از جمله امارات متحده عربی و ترکیه نیز قتل آبه را محکوم کردند و به خانواده و نزدیکان او و مردم ژاپن تسلیت گفتند.

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی نیز به این حادثه واکنش نشان داد و نخست وزیر موقت این رژیم با ابراز تسلیت این حادثه، آبه را «معمار روابط جدید ژاپن و اسرائیل» توصیف کرد.

دیدگاهتان را بنویسید