واردا خودرو باید از آذرماه معرفی شود


واردا خودرو باید از آذرماه معرفی شود

اخبار بورسا: حجت الله فیروزی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره آخرین اقدامات انجام شده برای اجرای قانون ساماندهی صنعت خودرو در کشور گفت: پیش از این مجلس اجازه واردات خودرو به دولت و قانون بودجه را داده بود. از 1401 نیز شامل این یک سوال است

عضوکمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: در این آیین نامه به موضوع واردات خودروهای سبک و سنگین به صراحت پرداخته شده است.

نماینده مردم فسا در خانه ملت با اشاره به تصویب کلیات لایحه اسقاط خودرو که هفته گذشته در مجلس به تصویب رسید، تصریح کرد: مجلس نیز در این زمینه ورود کرده است تا اسقاط خودرو به دلیل قانونی متوقف نشود. خلاء و همچنین با اصلاح قانون ساماندهی صنعت خودرو تلاش می کند شرایط بهتری را برای واردات فراهم کند.

این نماینده مردم شورای اسلامی تاکید کرد: دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت مقررات وارداتی لازم را برای پاسخگویی به مطالبات مردم و تنظیم مقررات تدوین کرده اند و امیدواریم با اقدامات خوبی که انجام شده است. در این راستا در نهایت واردات. خودرو باید مطابق با نیاز جامعه ساخته شود.

فیروزی در خصوص زمان دقیق واردات خودرو خاطرنشان کرد: مسئولیت این امر بر عهده وزارت حریم خصوصی است. زیرا طبق آیین نامه ای که این وزارتخانه تدوین کرده است باید مشخص شود که آیا شرکت ها و بخش خصوصی یا دولتی درخواست واردات خودرو را ثبت کرده اند یا خیر. البته در همان ابتدا پیش بینی ها این بود که واردات خودرو از اواخر آذرماه انجام شود.

وی تاکید کرد: دولت برای واردات خودرو منابعی در نظر نخواهد گرفت، اما دولت تسهیل کننده این بخش است و بخش خصوصی باید در واردات خودرو وارد عمل شود.

عضوکمیسیون صنایع و معادن مجلس تاکید کرد: از سال 1390 تا سال 1396 که خودرو وارد کشور شد، حدود 550 هزار خودرو به کشور وارد شد که میانگین سالانه حدود 70 تا 80 هزار خودرو بود. در حالی که سالانه به طور متوسط ​​800 هزار خودروی داخلی تولید می شود.

وی تاکید کرد: در واقع حجم واردات خودرو به حدی نیست که پاسخگوی نیاز مردم باشد، بلکه حداقل باعث آرامش بازار خودروهای وارداتی و ایجاد رقابت سازنده بین تولیدکنندگان داخلی و خارجی می شود.

فیروزی خاطرنشان کرد: واردات خودرو آسیبی به تولید داخلی وارد نمی کند، اما دانش فنی خودروسازان را در این راستا ارتقا می دهد. از طرفی نیاز واقعی داخل که حدود یک میلیون و 300 هزار خودرو در سال است را تا حدودی برطرف می کند.

دیدگاهتان را بنویسید