هورمونی که مغز شما را از خواب شبانه باز می دارد


هورمونی که مغز شما را از خواب شبانه باز می دارد

به گزارش دموکراسی آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، دانشمندانی که فعالیت های مرموز مغز را در هنگام خواب مطالعه می کنند، به کشف شگفت انگیزی در مورد چگونگی تغییر ترکیب شیمیایی آن در شب دست یافته اند.این مطالعه بر روی سطوح هورمون استرس به نام نوراپی نفرین متمرکز شده است. به طور غیرعادی نوسان می کند و بدون اینکه ما متوجه شویم مغز ما را بیدار می کند و می تواند عواقبی برای نحوه ذخیره خاطرات داشته باشد.شاید فکر کنید که خواب یک حالت ثابت است و سپس بیدار می شوید.
استادیار سلیا کربی از دانشگاه کپنهاگ توضیح می دهد که برای خوابیدن خیلی بیشتر از چیزی که به نظر می رسد وجود دارد. فهمیدیم که نوراپی نفرین باعث می شود که شما بیش از 100 بار در شب بیدار شوید و این در هنگام خواب کاملا طبیعی است.
کربی و همکارانش این کشف را از طریق آزمایش بر روی موش انجام دادند. فیبرهای نوری متصل به ال ای دی و گیرنده های نوری اصلاح شده ژنتیکی در مغز جوندگان قرار داده شد و اجازه می دهد سطح نورآدرنالین در طول خواب ردیابی شود. این انتقال دهنده عصبی استرس، آدرنالین، با توانایی ما برای تمرکز مرتبط است.
تحقیقات قبلی سیستم نوراپی نفرین را در رابطه بین مدیتیشن مبتنی بر نفس و عملکرد شناختی دخیل دانسته و چشم انداز استفاده از آن را در درمان های نسل بعدی ADHD افزایش داده است.
مطالعات قبلی نیز نشان داده اند که نوراپی نفرین در طول خواب غیر فعال است. اما دانشمندان با نظارت بر سطوح آن در موش‌های در حال خواب، دریافتند که این موضوع بسیار دور از ذهن است.
از آنجایی که تحقیقات بر روی مکانیسم‌های بیولوژیکی یکسانی که همه پستانداران به اشتراک می‌گذارند متمرکز بود، دانشمندان می‌گویند مشاهدات احتمالاً برای انسان‌ها نیز صدق می‌کند.
در آزمایش های انجام شده، غلظت نوراپی نفرین به صورت امواج در هنگام خواب افزایش و کاهش می یابد. دانشمندان رابطه واضحی بین سطح نوراپی نفرین و درجه بیداری مشاهده کردند که به طور مداوم در طول شب تغییر می کند. سطوح پایین مربوط به خواب است و زمانی که سطح به اوج می رسد، مغز برای مدت کوتاهی از خواب بیدار می شود.

می اندرسن، نویسنده دوم این مطالعه گفت: از نظر عصبی، شما در واقع در حال بیدار شدن هستید زیرا فعالیت مغز شما در آن لحظات بسیار کوتاه مانند زمانی است که بیدار هستید.
در آزمایشات بعدی، دانشمندان از ایمپلنت برای دستکاری دامنه امواج نوراپی نفرین استفاده کردند. با انجام این کار، آنها توانستند نشان دهند که موش هایی با بالاترین پروفایل نوراپی نفرین بهترین عملکرد را در تست های حافظه داشتند. اینها شامل بوییدن موش‌ها، خوابیدن و بازگشت به سمت آنها می‌شود تا ببینند چه چیزی را به خاطر می‌آورند.
کربی گفت: «موش ها خاطرات شگفت انگیزی داشتند. آنها در به خاطر سپردن مطالبی که روز قبل یاد گرفته بودند مشکل کمتری داشتند. البته، این نشان می دهد که پویایی نوراپی نفرین فرآیندهای خواب را که بر حافظه ما تأثیر می گذارد، افزایش می دهد.
برخی از داروهای ضد افسردگی در واقع سطح نوراپی نفرین را افزایش می دهند که دانشمندان می گویند بر اساس این یافته های جدید می تواند بر حافظه ما تأثیر بگذارد.
این مقاله نشان می دهد که توسعه داروهای جایگزین می تواند راه سالم تری برای درمان افسردگی باشد.
میکن ندرگارد، سرپرست این مطالعه، گفت: «ما متوجه شدیم که بخشی از خواب که باعث می‌شود ما آرام بیدار شویم و به ما امکان می‌دهد آنچه را که روز قبل آموخته‌ایم به خاطر بیاوریم، در واقع توسط امواج نوراپی نفرین هدایت می‌شود.»
بیداری های بسیار کوتاه توسط امواج نوراپی نفرین ایجاد می شود که برای حافظه نیز مهم است. می‌توان گفت که بیداری‌های کوتاه مغز را مجدداً تنظیم می‌کند تا زمانی که دوباره به خواب می‌روید آماده ذخیره یک خاطره باشد.
این تحقیق در مجله Nature Neuroscience منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید