هماهنگی با طرح کلی ایجاد اقامتگاه ملی


هماهنگی با طرح کلی ایجاد اقامتگاه ملی

اخبار بورسانمایندگان در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه 31 آبان) شورای اسلامی شهر با 141 رای موافق، 91 رای مخالف و 7 رای ممتنع از مجموع 248 نماینده حاضر در مجلس با کلیات طرح تشکیل سازمان اقامتی کشور موافقت کردند. سالن.

ابوالفضل ابوترابی در موافقت با گزارش کلی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها مبنی بر تشکیل سازمان اقامتی کشور گفت: تاکنون از سه روش برای اتباع خارجی در کشور استفاده کرده ایم که روش اول فرهنگ انقلاب و برادری را در نخستین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی رعایت کنند. و بدون هیچ ملاحظه ای اجازه دادیم شهروندان به ایران بیایند و در اینجا زندگی کنند، روش دوم تحمیل طرد اتباع بیگانه در سال های بعد از جنگ بود، اما متأسفانه طرد 27 میلیون اتباع خارجی از کشور تاثیری ندارد.

نماینده مردم نجف آباد، تیران و کورون در شورای اسلامی افزود: در حال حاضر بیش از 5 میلیون اتباع خارجی در ایران زندگی می کنند که جمعیت آنها بیش از 73 کشور جهان است. در این طرح روش سوم را دنبال می کنیم که بحث ساماندهی اتباع خارجی است. همانطور که برای دریافت کارت ملی باید از ایرانیان انگشت نگاری شود، این شهروندان نیز باید برای اقامت در ایران سازماندهی شوند.

وی گفت: در این طرح به دنبال اقامت اتباع خارجی هستیم و این موضوع را نباید با موضوع تابعیت اشتباه گرفت تا بدانیم تا ساماندهی آنها چقدر مالیات باید بپردازند.

وی یادآور شد: حضور برخی بیگانگان در اغتشاشات اخیر نشان دهنده سازماندهی نبودن این افراد است. کارفرمایان اتباع بیگانه موظف به ارائه گزارش در سامانه الکترونیکی پیش بینی شده در این طرح باشند همچنین در هر استان کمیسیون سازمانی متشکل از دستگاه های امنیتی و انتظامی تشکیل می شود که وضعیت اتباع را روشن می کند.

ابوترابی با بیان اینکه طرح تشکیل سازمان ملی مقیم بسیار موثر خواهد بود، گفت: این طرح بر اساس تجربه جهانی و با توجه به شرایط جغرافیایی ایران است. این طرح هر چند هماهنگ شده است، اما از ورود اتباع خارجی با سلاح یا مواد مخدر به ایران جلوگیری می کند. ما مرزهای بسیار وسیعی داریم که گران است و کنترل آن سخت است، بنابراین باید این طرح برای اهداف ساماندهی دنبال شود.

سید البرز حسینی به عنوان یکی از حامیان عمومی طرح تشکیل سازمان اقامتی کشور تابعیت و اقامتگاه را متفاوت دانست و گفت: لازم است پس از گذشت سالیان متمادی موضوع اقامت مهاجران در کشور مشخص و ساماندهی شود. افرادی که به هر شکلی وارد کشور می شوند.

نماینده مردم خدابنده در مجلس گفت: همانطور که با شناسنامه و کارت ملی به هموطنان خود در کشور هویت می دهیم، باید 5 میلیون مهاجر ورودی به کشور را نیز ساماندهی کنیم و محل سکونت آنها را ساماندهی کنیم چرا که از امکانات و تسهیلات استفاده می کنند. کشور.

وی در ادامه تاکید کرد: مهاجران باید پاسخگوی فعالیت های خود در کشور باشند، مالیات بپردازند، رفت و آمد کنترل شده داشته باشند، روش های ارتباط اجتماعی آنها بررسی شود و آموزش ببینند.

حسینی همچنین با بیان اینکه در حال حاضر سازوکاری برای برخورد با آنها در صورت وقوع جرم وجود ندارد، گفت: نمونه این مشکلات حادثه شاهچراغ است که اگر تردد اتباع خارجی و مهاجران را در برخی از همسایگان کنترل می کردیم، می توانست بهتر مدیریت شود. کشورها اجازه می دهند که مهاجران به کشورهای خودشان هدایت شوند.

کیومارت سارمدی واله نیز با کلیات طرح ایجاد سازمان ملی مقیم موافقت کرد و گفت: موضوع مهاجرت و حضور اتباع خارجی در کشور ما یک واقعیت است. در دوران جنگ تحمیلی و حکومت ظالمانه صدام شاهد مهاجرت بسیاری از عراقی ها به کشور بودیم، وضعیت مرز افغانستان نیز به گونه ای است که مهاجران زیادی را به کشورمان فرستاد. این افراد که دین و مذهب ما هستند به صورت قانونی و غیرقانونی وارد کشور ما شده اند و تشکیلات این افراد از دو جهت قابل بررسی است.

نماینده مردم اسدآباد در مجلس یازدهم افزود: اگر به اتباع بیگانه شناسنامه داده شود و مشخص شود که چه مهارت و تجربه ای دارند و در کجا زندگی می کنند می توانیم از ظرفیت آنها برای توسعه و پیشرفت کشور استفاده کنیم. از طرفی خطراتی که به دلیل کمبود اطلاعات و شناسنامه به وجود می آید از جمله مسائل امنیتی، اخلاقی و اقتصادی ناشی از عدم ساماندهی است که با این طرح برطرف شود.