هزینه قطعی اینترنت چند روز گذشته چقدر بوده است؟


هزینه قطعی اینترنت چند روز گذشته چقدر بوده است؟
قطعی و کندی اینترنت مشکلی است که تقریبا تمام ایرانیانی که به نوعی به آن متصل بوده اند از آن رنج می برند.
علاوه بر این که ارتباط مردم با دنیای خارج و دسترسی به اطلاعات و اخبار تحت تأثیر اختلال شدید اینترنت قرار گرفته است، بسیاری از مشاغل نیز در وضعیت نامطمئنی قرار دارند.
آمار موسسه تحقیقاتی بتا از وضعیت شبکه های اجتماعی در ایران نیز نشان می دهد که در ایران اقتصاد 9 میلیون نفر به طور مستقیم به اینستاگرام وابسته است. علاوه بر این حجم بازار اینستاگرام نیز بین 18 هزار تا 32 هزار میلیارد تومان برآورد شده است. همچنین معاون پژوهشی سازمان امور مالیاتی در آخرین گزارش خود ضریب نفوذ اینترنت در ایران را ۱۱۲ درصد و تعداد کاربران آن را ۹۴ میلیون نفر اعلام کرد. این معاون همچنین اضافه کرد که بیش از یک میلیون صفحه فارسی از طریق اینستاگرام حداقل درآمد را کسب می کنند.

بررسی این گزارش نشان می دهد که ارزش کل گردش مالی تجارت الکترونیک در ایران در سال 2019 نزدیک به 1100 هزار میلیارد تومان است. حال اگر این رقم را بر 365 روز در سال تقسیم کنیم، نشان می دهد که قطعی اینترنت در ایران روزانه حدود 3000 میلیارد تومان به کسب و کارهای ایرانی آسیب می زند. البته اگر تورم سه سال اخیر را نیز در این محاسبات لحاظ کنیم، طبیعتا این رقم از این هم بیشتر خواهد شد. اما برای رسمی نگه داشتن گزارش، چاره ای جز تکیه بر این داده ها نداریم.
همچنین «پادرو» بازار اینستاگرام سالانه را 40 هزار میلیارد تومان اعلام کرد. طبق این آمار تنها فروشگاه های اینستاگرام روزانه حدود 110 میلیارد تومان به دلیل قطعی اینترنت و فیلتر شدن اینستاگرام ضرر می کنند.

کندی اینترنت و مشکلات بیمه شدگانایلانا با اشاره به یکی از فعالان صنفی کارگران بازنشسته از عدم امکان تهیه نسخه الکترونیک انتقاد کرد.
در روزهای اخیر بازنشستگان از عدم امکان تهیه نسخه الکترونیکی در برخی از شهرهای کشور خبر دادند. ظاهرا به دلیل کندی و قطعی اینترنت در برخی مطب ها

آمار موسسه تحقیقاتی بتا از وضعیت شبکه های اجتماعی در ایران نیز نشان می دهد که در ایران اقتصاد 9 میلیون نفر به طور مستقیم به اینستاگرام وابسته است. علاوه بر این حجم بازار اینستاگرام نیز بین 18 هزار تا 32 هزار میلیارد تومان برآورد شده است

و کلینیک ها، نسخه الکترونیکی صادر نمی شود. محمدعلی براتی (فعال اتحادیه بازنشستگان قروه) در این خصوص می گوید: در روزهای اخیر معمولاً به مستمری بگیرانی که به درمانگاه ها و مطب ها مراجعه می کردند گفته می شد که «اینترنت کار نمی کند» یا «خیلی ضعیف است» و ما نمی توانیم نسخه الکترونیکی را دریافت کنیم. مستمری بگیرانی که به داروهای خاص نیاز دارند یا از بیماری های مزمن رنج می برند، باید هزینه داروها را به صورت رایگان پرداخت می کردند که هزینه بسیار زیادی است.
به گفته براتی، بازنشستگان باید تحت درمان بیمه ای قرار گیرند. وی تاکید می کند: مستمری بگیران عموما دارای بیمه تکمیلی هستند که برای آن هزینه اضافی می پردازند. در ماه گذشته بسیاری از مستمری بگیران با وجود پرداخت بیمه اضافی نتوانستند از خدمات آن استفاده کنند.
این فعال صنفی بازنشستگان کارگری می افزاید: پرداخت هزینه دارو و درمان حتی یک ماه از توان بازنشستگان خارج است. مستمری بگیری که حداکثر ماهانه 7 میلیون تومان حقوق دارد، در کجای زندگیش می تواند از جیبش برای داروی قلب یا درد کلیه و عروق پرداخت کند؟

آسیب ناشی از محدودیت های اینترنتیدر این خبر، تجارت نیوز ضرر محدودیت های ایجاد شده در یازده روز گذشته در پهنای باند اینترنت بین الملل را 11 هزار میلیارد تومان اعلام کرد، محدودیت هایی که از روز اول اعلام شد موقت است و روز آخر عزت… ضرغامی. وزیر میراث فرهنگی و گردشگری برای آنها گفت: بحران ها حل می شود و برای حمایت از کسب و کار اینترنتی اینترنت پرسرعت در اختیار مردم قرار می گیرد.

در این زمینه بخوانید:
– ایتنا – زیان اقتصادی ناشی از قطع اینترنت در ایران بیش از 1.5 میلیون دلار در ساعت است…”>10 میلیون ایرانی برای درآمدزایی به اینستاگرام وابسته هستند.
– ایتنا – رئیس کمیته کسب و کار دانش بنیان اتاق بازرگانی ایران گفت: فیلتر شدن اینستاگرام باعث …>فیلتر شدن اینستاگرام اثرات مخربی بر تجارت اینترنتی و کل اقتصاد دارد.

اگر قطعی اینستاگرام به دلیل عدم وجود بستر جایگزین دائمی شود، معیشت حداقل 10 میلیون نفر تحت تأثیر قرار می گیرد.

A%AF-%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85-%D8%A7% DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86″ target=”_blank”>زایش بحران اقتصادی به دلیل فیلتر شدن اینستاگرام در ایران

شهریور ماه بود که اینترنت در ایران محدود شد. نت بلاکز اعلام کرد قطعی اینترنت در ایران باعث زیان اقتصادی یک و نیم میلیون دلاری در ساعت معادل 45 میلیارد تومان می شود. یعنی حدود یک هزار میلیارد تومان در روز و در مجموع برای این 11 روز این رقم برابر با 11 هزار میلیارد تومان است. این وضعیت جدا از زیان های اقتصادی مستقیم می تواند بر اشتغال بسیاری از افراد نیز تأثیر بگذارد.
بر اساس برخی گزارش ها، تنها در اینستاگرام یک میلیون شغل ایجاد شده است. دبیر اتحادیه مشاغل فضای مجازی آمار عجیبی را اعلام کرده بود. وی گفت: معیشت 10 میلیون نفر در حال حاضر وابسته به فضای مجازی است. اما در حال حاضر قطعی اینترنت روی اشتغال و معیشت این گروه تاثیر گذاشته و این گروه حتی نمی دانند آیا اینترنت دوباره وصل می شود و فیلترینگ رفع می شود یا خیر.

تهدیدی برای معیشت 10 میلیون نفر

یکی از اعضای هیات مدیره اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی درباره زیان های ناشی از قطعی اینترنت و کندی آن به تجارت نیوز گفت: به گفته دبیر شورای فضای مجازی بیش از دو میلیون و 400 هزار کسب و کار در حوزه فروش فعالیت می کنند. و تبلیغات فقط در اینستاگرام فعال هستند. مرکز آمار نیز گزارشی منتشر کرد که نشان می دهد بیش از 10 میلیون نفر از این فضا امرار معاش می کنند. اینها کم نیستند و واقعیت این است که مردم هر روز ساعات زیادی را در شبکه های اجتماعی سپری می کنند. طبیعتا انتقال بخشی از کسب و کار به این فضا مهم است. در نتیجه، تعطیلی سراسری اینترنت ایران به چرخه تجارت رسانه های اجتماعی ضربه سختی زده است.

رضا الفت نسب ادامه داد: علاوه بر این، بسیاری از شرکت های بزرگ در این زمینه هزینه های زیادی کرده اند و یکی از ورودی های خود را به عنوان الحاقی به اینستاگرام، تلگرام و واتس اپ قرار داده اند. گاهی اوقات شنیده می شود که اینستاگرام ممکن است برای همیشه از کار بیفتد. بدون بستر جایگزین، معیشت حداقل 10 میلیون نفر تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. اگر دولت قصد دارد مردم را به نسخه های داخلی جذب کند، ابتدا باید اعتماد عمومی را جلب کند.
وی درباره آسیب هایی که اینترنت در چند روز گذشته به کسب و کارها وارد کرده است، توضیح داد: قطعی چند روزه اینترنت هم آسیب های جبران ناپذیری به کسب و کارهای مجازی وارد می کند، متاسفانه شنیده می شود احتمال ادامه این شرایط وجود دارد. اکنون هیچ کس نمی داند چه زمانی اینترنت به حالت عادی باز می گردد.
وی با اشاره به فعالیت اینترنت داخلی در روزهای اخیر تاکید کرد: مسئولان برای توجیه قطعی اینترنت می گویند دسترسی به سایت های داخلی را باز کرده اند در حالی که بیشتر این مشاغل در شبکه های اجتماعی از جمله اینستاگرام فعال هستند. اکثر این افراد نگران معیشت خود هستند و اگر معیشت آنها تامین شود بعید است در تظاهرات شرکت کنند. (روزنامه ملی آرمان)

 

دیدگاهتان را بنویسید