نگاهی به ضرورت توسعه سبز


نگاهی به ضرورت توسعه سبز

مشکلاتی مانند گرم شدن کره زمین، تخریب جنگل ها و مراتع و غیره. آنها به صورت آنی اتفاق نمی‌افتند، بلکه در یک دوره زمانی برای بشریت اتفاق می‌افتند. بنابراین با کاشت درخت و تعطیلی کارخانه یا جلوگیری از شکایت نمی توان امیدوار بود که این مشکل از نظر بنیادی و ساختاری حل شود، اما این به معنای بی اهمیت بودن این موارد نیست، زیرا مهم این است که هر فردی شروع به کار کند. خود تغییر می کند و به عبارت دیگر نهادینه می شود فرهنگ احترام به محیط زیست می تواند به یک فکر و حتی یک اعتقاد اخلاقی تبدیل شود.
اما رفتار انسان کافی نیست، برای خدمت به محیط زیست باید حکمرانی موثر و به موقع در سطح ملی و بین المللی داشت. همانطور که در سطح ملی، همه دولت‌ها بر این عقیده‌اند که توسعه باید همراه با خدمت به طبیعت باشد و از منظر عدالت، همه در قبال نسل‌های آینده مسئول هستیم و باید میراث خوبی را برای نسل‌های آینده تضمین کنیم. به راستی که امانتدار این امانت الهی باشیم.
قانون، دولت، مردم سه عنصری هستند که بر محیط زیست تأثیر می گذارند. دولت باید از طریق قانونگذاری بر فعالیت های مردمی مرتبط با محیط زیست کنترل داشته باشد و قانون در این زمینه قدرت ضمانت اجرایی برای دولت داشته باشد. به عنوان مثال دولت باید نظارت منطقی بر فعالیت های صنعتی و آلودگی های ناشی از آن و همچنین دفع پسماندهای پزشکی و … داشته باشد و دولت سیاست های خود را به گونه ای برنامه ریزی کند که محیط زیست جزء حیاتی محسوب شود. بنابراین به عقیده محققین، یکی از اشکال عدالت، توجه به محیط زیست برای نسل های بعدی است، بنابراین لازم است شهروندان نسبت به حفاظت از محیط زیست احساس مسئولیت کنند و در حوزه قانون گذاری، در زمینه قانونگذاری بیشتر احساس مسئولیت کنند. راه جدی بیش از تعهد شهروندان به اجرای این عدالت است
بدون شک با گذشت زمان اهمیت حفاظت از محیط زیست برای مردم بیش از پیش درک خواهد شد زیرا حیات انسان به آن وابسته است. اگر تنوع زیستی وجود نداشته باشد، سلامت انسان مشکل ساز خواهد شد.
شایسته است که سازمان ملل با نگاهی کل نگر و هدایت و هدایت همه اندیشه ها و نظام های سیاسی به سمت تمدن زیست محیطی با حاکمیت جهانی و استفاده از تجربه و دانش دولت ها در این راستا.
محیط زیست شامل عناصری مانند آب، هوا، خاک، گیاهان و جانوران و محیط انسانی است. اهمیت توجه به محیط زیست ایجاب می کرد که از آن مراقبت شود تا هم در سطح ملی و هم در سطح بین المللی مورد حمایت قرار گیرد. زیرا بدون شک محیط زیست نقش مهمی در توسعه دارد. برخی از متفکران و پژوهشگران علوم مختلف به این پرسش حیاتی توجه زیادی داشته اند و در این زمینه در حوزه های مختلف دانش نظریه پردازی کرده اند که شایسته است از نتایج تحقیقات برای زندگی بهتر در این کره خاکی استفاده شود.
در واقع وظیفه مردم و دولت ها حفاظت از مناظر طبیعی، گونه های گیاهی و جانوری و مقابله با هرگونه فعالیت مخرب است. دولت ها برای توجه هر چه بیشتر به این موضوع باید در این راستا فعالیت های فرهنگی انجام دهند تا فرهنگ عمومی در خدمت محیط زیست نهادینه شود. مهم نیست ما چه فکری می کنیم، زیرا هر دولتی با هر تفکری به محیط زیست توجه داشته است، حتی به گونه ای که برای توجیه افکار و سیاست های سیاسی خود به اهمیت حفاظت از محیط زیست توجه کرده است. قطع انبوه درختان جنگلی و انواع اقدامات غیراصولی برای تخریب محیط زیست نتیجه تغییرات آب و هوایی و به عبارتی گسترش امواج گرما است. برخورداری از محیط مناسب و تنفس هوای پاک حق مردم است. اهمیت این موضوع به حدی است که در قوانین اساسی دولت ها علاوه بر توجه به این حق، مردم موظف به عمل در خدمت به محیط زیست هستند و هرگونه اقدام مخرب در این زمینه موجب تضمین آنها توسط قوانین خاص می شود. تغییر اقلیم یک مشکل جهانی است. امروزه دولت ها جدا از تعهداتی که در قبال یکدیگر دارند. آنها همچنین تعهداتی در راستای مسائل جهانی دارند. یکی از ویژگی های یک دولت متمدن این است که منافع ملی خود را با منافع جهانی هماهنگ کند. زمان آن فرا رسیده است که مردم جهان نه تنها به فکر منافع شخصی باشند، بلکه به فکر منافع ملی نیز باشند. بشریت باید آژیر هشدار را مهم تلقی کند و در جهت شیوه ای جدید برای زندگی هماهنگ با محیط گام بردارد.
اهمیت محیط زیست و نارسایی هایی که در زمینه استفاده از محیط زیست وجود دارد، عده ای را بر آن داشته تا به دنبال روش های جهانی جدید حفاظت از محیط زیست باشند. زیرا حکمرانی جهانی در این زمینه موفق نیست. بنابراین، با توجه به این رویکرد و مشاهده اتفاقاتی که برای محیط زیست افتاده است، بسیاری راه حلی برای بازنگری در حاکمیت و سیاست های جهانی ندیده اند.
تنوع زیستی موضوع مهمی است که جلسات کارشناسی در سطوح مختلف پیرامون آن برگزار شده است. با توجه به تغییرات محیطی ناشی از دخالت غیرمنطقی انسان، تخمین زده می‌شود که گونه‌های جانوری و گیاهی در معرض خطر جدی قرار گرفته‌اند، بنابراین از دست دادن تنوع زیستی مشکل مهمی است که نیازمند توجه بیشتر برای راه‌حل منطقی برای حل آن است.
واضح است که ادامه این روند منجر به تضعیف رژیم های غذایی متنوع و به عبارت دقیق تر سلامت انسان ها شده است. همچنین، همانطور که دانشمندان محیط زیست اذعان دارند، ناپدید شدن گرده افشان ها و سایر بی مهرگان که مسئول حاصلخیزی خاک هستند و ماهی ها را سالم نگه می دارند، و کشاورزی بدون آنها نمی تواند به خوبی عمل کند. بنابراین باید گفت که تنوع زیستی نقش آشکاری در کشاورزی، سلامت انسان و امنیت غذایی دارد.
اگر بخواهیم به عوامل اصلی که منجر به چنین روند ناگواری برای بشریت شد اشاره کنیم. تغییرات آب و هوایی، تغییر کاربری زمین، جنگل زدایی، تخریب اکوسیستم و صید بی رویه را می توان به عنوان مثال ذکر کرد. اگر قرار است با گرسنگی مبارزه کنیم، اگر عزم جدی برای حفظ محیط زیست وجود داشته باشد، راه حلی وجود ندارد.
اگرچه بسیاری از نظام های سیاسی در جهت مراقبت از محیط زیست گام برمی دارند. بی‌تردید نظام‌های سیاسی لیبرال و سوسیالیست به اهمیت محیط زیست در فرآیند توسعه پی برده‌اند و در چین اجلاس‌هایی با هدف «تمدن زیست‌محیطی» برگزار می‌شود و خواستار اقدامات جدی برای محدود کردن تولید کربن و حمایت بیشتر از تنوع زیستی هستند. برای مدیریت مطلوب هستند
چین در تلاش است تا بهبود اقتصادی خود را به اهمیت محیط زیست گره بزند و با توجه به مبانی اندیشه سیاسی خود معتقد است که وضعیت کنونی کره زمین نتیجه زیاده‌روی و بی‌تفاوتی نسبت به شکاف اجتماعی فزاینده است. راه بهبودی است و علاج را بر اساس نظر خود در راه مدیریت می بینند. بهتر است اکنون که جامعه جهانی به این تفاهم رسیده و با دیدی همه جانبه و حداکثری همه کشورها را در یک عزم جدی برای اداره جهانی هر چه بهتر برای خدمت به محیط زیست زیر چتر قرار دهد.
بنابراین ضروری است که سازمان ملل متحد این موضوع را نادیده نگیرد و سایر فعالیت های جهانی نیز این موضوع را کنار نگذارند. بنابراین لازم است دولت ها به سمت تمدن زیست محیطی گام بردارند و توسعه ملی خود را با عزم جدی برای خدمت به محیط زیست پیوند دهند.
بیوتکنولوژی نقش مهمی در حقوق بین‌المللی حیات دارد و به عنوان محققین تشخیص داده‌اند که بیوتکنولوژی نقش مثبت و منفی دارد. بررسی مزایا و معایب این امر ضروری است. بیوتکنولوژی نقش بسزایی در کاهش آلودگی های زیست محیطی، بهبود کشاورزی، کاهش هزینه ها و … داشته است که همه این موارد اهمیت آن را نشان می دهد. علاوه بر فوایدی که ذکر شد، معایبی نیز ذکر شد که بیوتکنولوژی باعث از بین رفتن خواص رشد گیاه و کاهش تولید مثل گیاهان، افزایش مواد سرطان زا در خاک و آب و … می شود.
بنابراین، با توجه به اینکه استفاده از فناوری های بیولوژیکی دارای معایبی است، مناسب است دولت ها با همکاری یکدیگر این معایب را کاهش دهند. لذا باید با برگزاری کنفرانس ها و گنجاندن آن در کنوانسیون های مصوب خود به دولت های در حال توسعه کمک کنند. وی در بیانیه ریو که حاصل کنفرانس سال 1992 بود، اهمیت بیوتکنولوژی را مورد بحث قرار داد و برای ایجاد تعادل در کاربردهای مثبت و منفی این محصولات، ضرورت انتقال این فناوری به کشورهای توسعه یافته را تشخیص داد. روش صحیح استفاده از چنین فناوری هایی برای ارائه به کشورهای در حال توسعه است و این امر مستلزم آن بود که در بیانیه ریو و حتی کنوانسیون تنوع زیستی به این موضوع توجه زیادی شود. پس مواظب چنین نیتی باشید.
کنوانسیون تنوع زیستی دارای یک پروتکل ایمنی زیستی است و هدف از چنین پروتکلی تلاش برای اطمینان از عدم ایجاد خطر برای محیط زیست با استفاده از فناوری بیولوژیکی است، بنابراین هدف این بود که دولت ها این تلاش را به حداقل برسانند تا از تلفات جلوگیری کنند.
کنوانسیونی به تصویب شورای اروپا در لوگانو رسید که در ماده دوم بند سوم این کنوانسیون به موضوع بیوتکنولوژی می پردازد و با توجه به فواید، تلاش شد اصول پیشگیرانه و پیشگیرانه در این زمینه ایجاد شود. و آسیب احتمالی

دیدگاهتان را بنویسید