نظام صنفی رایانه ای: تا صلاح ندید نمی توانید اینترنت را مسدود کنید!رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور خطاب به رئیس جمهور و وزیر ارتباطات خواستار شفافیت دولت در خصوص چشم انداز فعالیت در حوزه اقتصاد دیجیتال شد.

به گزارش ایتنا، سید حسن هاشمی در نامه ای خطاب به ابراهیم رئیسی نوشت: قطعا امنیت کشور برای ما اولویت دارد و ارزشی بالاتر از آن نیست، اما نمی توان به این معضل نگاه تک بعدی داشت. و هر گاه به آن توجه شود، مانع از فعالیت اقتصادی و معیشت چند میلیون نفر می شود، اما باید با یک تحلیل و استراتژی جامع مورد توجه قرار گیرد. چرا که در عصر امروز اینترنت نیز مانند آب، برق و گاز زیرساخت حیاتی و نیاز جامعه محسوب می شود و نباید به راحتی تصمیم به مسدود شدن آن گرفت.

در بخشی دیگر از این نامه آمده است: سال هاست مسائلی مانند شبکه ملی اطلاعات، شبکه های اجتماعی بومی، اینترنت ملی و مواردی از این دست وجود دارد که البته به جایی نرسیده و حتی موفق نشده است. اعتماد افکار عمومی را جلب کند، به طوری که در این شرایط نمی توان انتظار داشت فعالان اقتصادی به سمتی بروند که حداقل در کوتاه مدت به پایان نرسد.
هاشمی در این نامه تصریح کرد: بسیار زیبا و افتخار است که بگوییم می‌خواهیم سکوهای خودمان را داشته باشیم و به آنها افتخار کنیم، هیچ‌کس مخالف این هدف نیست و باید در برنامه‌ریزی بلندمدت تلاش کنیم تا این امر محقق شود. اما آیا اکنون است؟” از نظر قدرت فناوری، آیا ما قادر به داشتن پلتفرم های جهانی مانند اینستاگرام یا واتس اپ هستیم؟ وقتی هنوز با زیرساخت های ساده مانند ارائه اینترنت پرسرعت مشکلات اساسی داریم و افکار عمومی به این موضوع اعتماد ندارند. آیا می‌توانیم اعتماد واقعی به پلتفرم‌های بومی ایجاد کنیم یا حتی آنها را مجبور به مهاجرت به این پلتفرم‌ها کنیم؟»

از تکرار تجربیات گذشته خودداری کنید

آیا اکنون از نظر قدرت فناوری قادر به داشتن پلتفرم های جهانی مانند اینستاگرام یا واتس اپ هستیم؟ وقتی هنوز مشکلات اساسی برای زیرساخت های ساده مانند ارائه اینترنت پرسرعت داریم…

و تصمیمات فردی می گیرد
رئیس سازمان نصر در کشور بر پیگیری مطالبات فعالان بخش خصوصی تاکید کرد و افزود: از شما می خواهیم با تصمیم راهبردی از تکرار تجربیات گذشته و تصمیمات یکجانبه در خصوص اینترنت کشور جلوگیری کنید. تا فعالان کسب و کار مجازی نیز بتوانند به وعده نهایی اعتماد کنند.» روسای جمهور باید اعتماد بیشتری به توسعه فعالیت های اقتصادی خود و در نتیجه اقتصاد کشور داشته باشند که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب و معظم له بوده است. و رویکرد اصلی سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه است، روزهای روشن تری در پیش است.

خطاب به وزیر ارتباطات: خوشحالیم از دانش بنیان ها حمایت می کنیم و شعار سال را محقق می کنیم
رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور نیز در نامه ای به وزیر ارتباطات نوشت: رویکرد و توجه دولت محترم به توسعه اقتصاد دیجیتال به عنوان رکن اصلی توسعه کشور و همچنین قابل تحسین است. اقدام برای تشکیل کارگروه اقتصاد دیجیتال با مسئولیت محوری جناب عالی، همه فعالان این صنعت را امیدوار می کند. همچنین خوشحال بودیم که تلاش مسئولان برای تحقق شعار 1401 منجر به تقویت شرکت های دانش بنیان و ارتقای زیرساخت های فناوری اطلاعات و ارتباطات مورد نیاز آنها می شود، اما اکنون شاهد رویه ای بحث برانگیز هستیم که فناوران ما را حتی از ابتدایی ترین نیازهای این حوزه محروم کرده است. »

هاشمی تصریح کرد: همکاران من در تشکل های نصر استان در روزهای اخیر بارها به مطالبات حقوقی اعضای حقیقی و حقوقی خود گوش فرا داده اند و این گزارش حاصل و خلاصه این انتقادات و مطالباتی است که احساس وظیفه کردیم. تا با تعالی شما مطرح شود. ; زیرا طبق قانون، سازمان ملی نصر تنها متولی ساماندهی و تنظیم حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در بخش خصوصی است و باید رابط فعالان این صنعت و دولت باشد.
هاشمی افزود: آیا بازیگران بزرگ کشور در دنیای مجازی و پرچمداران توسعه ایران در عصر نوآوری می توانند امیدوار به عدم تکرار چنین محدودیت های گسترده ای باشند یا اینکه باید برای همیشه مبانی فکری یا جغرافیایی فعالیت خود را تغییر دهند و انتظار ثبات و ثبات داشته باشند. امنیت در آن مگر آنها صنعت ندارند؟»

لازم به ذکر است که این دو نامه در تاریخ 19 مهرماه به رئیس جمهور و وزیر ارتباطات ارسال شده و از آنها خواسته شده تا پاسخ روشنی به فعالان اقتصادی بدهند.

دیدگاهتان را بنویسید