مهندسي كه مدعي بود هوش مصنوعي گوگل قابليت “درك” را دارد اخراج شد


گوگل اعلام کرد که یک مهندس ارشد نرم افزار را اخراج کرده است. این مهندس مدعی است که چت بات گوگل به نام LaMDA فقط هوش مصنوعی نیست و قدرت درک دارد.

به گزارش ایتنا و به نقل از ایندیپندنت، لامبدا می تواند در فضایی شبیه به پیام رسان با مردم پیام رد و بدل کند. با استفاده از این فناوری، کاربران می توانند یک مکالمه کاملا طبیعی با دستگاه یا هوش مصنوعی داشته باشند. یکی از مهندسان ارشد گوگل، بلیک لموئین، ادعا می کند که دانش او نشان می دهد که لامبدا قدرت ادراک دارد و می توان آن را با یک کودک هفت یا هشت ساله مقایسه کرد.

گوگل خبر اخراج بلیک لموئین را تایید کرد و گفت که او سیاست های شرکت را نقض کرده است و ادعاهای او در مورد لامبدا “کاملاً بی ارزش” است. این مهندس گوگل پیش از این در پی جنجالی که به دلیل ادعای او ایجاد شد، به مرخصی سپرده شد.

یکی از سخنگویان گوگل توضیح داد: مایه تاسف است که علیرغم تعهد طولانی مدت به این موضوع، بلیک همچنان تصمیم گرفت به طور مداوم سیاست های شفاف استخدام و امنیت داده ما را نقض کند، که شامل نیاز به محافظت از اطلاعات محصول می شود.

 سال گذشته، گوگل گفت لامبدا بر اساس تحقیقات این شرکت ساخته شده است که نشان می‌دهد مدل‌های زبانی آموزش‌دیده در مکالمه می‌توانند درباره هر چیزی صحبت کنند.

لامبدا می تواند آزادانه در مکالمات بی شماری شرکت کند و بر خلاف دستیارهای صوتی دیگر است که معمولاً در یک موضوع خاص آموزش دیده اند یا برای ارائه پاسخ های خاص و از پیش تعیین شده برنامه ریزی شده اند. این سیستم هوش مصنوعی قادر به پاسخگویی به سوالات پیچیده است و می تواند احساسات و ترس های خود را توصیف کند به عنوان مثال لامبدا در مصاحبه ای اعلام کرد که به طور همزمان احساس شادی و غم دارد.

گوگل و بسیاری از دانشمندان برجسته می گویند که لامبدا به سادگی یک الگوریتم پیچیده است که برای تولید زبان انسانی قانع کننده طراحی شده است. می گویند این نظام هیچ درکی از گذر زمان و دنیای خارج از دنیای تولید متن ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید