محکومیت همه جانبه اقدام تروریستی شاهچراغ


محکومیت همه جانبه اقدام تروریستی شاهچراغ

گروه سیاسی – سید مجید حسینی: حمله تروریستی به مردم بیگناه معبد شاهچراغ شیراز درد دیگری در سینه مردم ایران گذاشت. شامگاه چهارشنبه با انتشار اولین خبر این خبر، اگرچه تعداد تروریست ها سه نفر اعلام شد، اما در نهایت مشخص شد که فرد مهاجم مردی بوده که در حین دستگیری مجروح شده و علیرغم تلاش برای زنده ماندن وی در بیمارستان جان خود را از دست داده است. همزمان، توییتی منتسب به داعش منتشر شد که مسئولیت این جنایت را بر عهده گرفت.
به گزارش مردم سالاری آنلاین، حتی در همان ساعات اولیه محکومیت این قتل و همدردی با خانواده های قربانیان آن در بین مردم محسوس بود. اگرچه برخی تلاش کردند این حرکت را به معترضان نسبت دهند یا اعتراضات را دلیل این قتل نشان دهند، اما چنین چیزی چندان منطقی به نظر نمی رسد و بنابراین مانور زیادی روی این پرونده داده نشد. از سوی دیگر، «اگرها» و «اما»هایی هم درباره عامل این جنایت نبودن داعش وجود داشت که چندان مورد توجه قرار نگرفت.
در اخبار اولیه به نقل از صدا و سیما، از دستگیری همدست تروریستی که در گوشه آرامگاه مخفی شده بود، خبر داده شد که به نظر نمی رسد خبر دقیقی باشد. انتشار تصاویر ویدئویی این حمله تروریستی که توسط دوربین های مدار بسته به ثبت رسیده نشان می داد که این مرد به تنهایی این جنایت را انجام داده است. در همان اولین خبر اعلام شد که این تروریست ایرانی نیست بلکه بحرینی است.
پس از این خاکسپاری، سه روز عزای عمومی در استان فارس اعلام شد و بر اساس تصمیم، تشییع شهدای این اقدام تروریستی روز شنبه انجام می شود. تشییع جنازه ای که بدون شک همه اقشار جامعه در آن حضور خواهند داشت. تحلیل‌هایی که پس از این فاجعه منتشر شده است نشان می‌دهد که تحلیل‌های کلیشه‌ای دیگر پاسخگوی نیازهای ذهنی مردم در مورد علل چنین بلایایی نیست. عصرایران در مقاله ای تحلیلی می نویسد که این اقدام وحشیانه چند نکته قابل توجه است:
1- همه باید این حمله را محکوم کنند. اینکه همه برای این حمله چه تحلیلی دارند، سوال دوم است. اولین چیز محکوم کردن تروریسم است که به بلای زندگی بشر مدرن تبدیل شده و خون بیگناهان از افغانستان، پاکستان، ایران گرفته تا اروپا، آمریکا و ژاپن را آلوده کرده است.
همه ما در غم خانواده های شهدای شاهچراغ شریک هستیم و در کنار آنها هستیم. ما یک ملت هستیم.
2- وقتی تروریسم با ایدئولوژی مخلوط می شود، غیرانسانی تر می شود و هیولاهایی مانند داعش می آفریند. علمای مذاهب، مذاهب و مذاهب مختلف باید ذهن پیروان خود را از این قبیل حرف‌های بیهوده پاک کنند که «بهشت در صورت کشته شدن پیروان ادیان دیگر واجب می‌شود»، در غیر این صورت در جنایات تروریست‌ها شریک هستند. آیا ممکن است وهابیانی که معتقدند شیعیان مهدورالدم هستند، این چرندیات را از برخی از علمای نادان و نادان خود آموخته باشند؟ و آیا عجیب است که از علمای دیگر توقع داشته باشیم که آنها را روشن کنند و منادی «اسلام رحمانی» در برابر «اسلام خشن» شوند؟!
3- استفاده سیاسی و تفاسیر جناحی از حادثه ترور شاهچراغ اقدامی شرم آور و مصداق بارز «تجارت با خون به ناحق ریخته شده شهدای شاهچراغ» است. از «کار خودش» تا «نتیجه اعتراضش» در شرایطی که حتی شهدا هم پوشیده نیستند، چیزی جز نمک پاشی بر این زخم نیست. مردی که به مردم تیراندازی کرد و فرستادگانش مصداق واقعی «دشمنان ملت ایران» هستند. در لحظه ای که تروریست به سمت حاضران در معبد تیراندازی می کرد، برایش مهم نبود مقتول مقابل او چه جهت گیری سیاسی داشت؟ آیا قابل اعتراض است؟ بسیجی است؟ اصولگرا؟ آیا اصلاح طلب است؟ یا حتی برانداز؟ او به سمت «مردم ایران» شلیک کرد. درک این نکته چندان دشوار نیست.
داعش دوباره ادعا کرد
یک روز پس از این جنایت، داعش در هفته نامه «النباء» که رسانه رسمی این گروه محسوب می شود، مسئولیت حمله به شاهچراغ شیراز را بر عهده گرفت.
به گزارش فارس؛ هفته نامه سازمان داعش در ابتدای این گزارش نوشت: «دولت اسلامی در رویدادی جدید[داعش] در داخل یک حرم مشرک، ایران جادوگران را هدف قرار داد و یکی از مجاهدان خلافت اسلامی در داخل حرم تیراندازی کرد و ده ها کشته و زخمی بر جای گذاشت. این روزنامه مدعی است در این حمله تروریستی 20 نفر کشته و 40 نفر زخمی شده اند و حمله به شیراز آخرین حمله این گروه تروریستی تکفیری در ایران نخواهد بود.
از سوی دیگر، سخنگوی طالبان در توئیتی حمله تروریستی به حرم شاهچراغ شیراز را محکوم کرد. به گزارش ایسنا، ذبیح الله مجاهد در توئیتی نوشت: امارت اسلامی حمله وحشیانه به نمازگزاران و زائران در شیراز را به شدت محکوم می‌کند و به خانواده قربانیان و همه مردم ایران تسلیت می‌گوید. وی افزود: متأسفانه فتنه‌های تکفیری در افغانستان نیز چندین بار علیه مردم بی‌گناه، دشمنان اسلام و مسلمین هدف قرار گرفته‌اند.
همچنین روز جمعه اعلام شد بمبی که قرار بود همزمان با حمله تروریستی شاهچراغ انجام شود توسط نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کشف و خنثی شد. در همین روز به دعوت شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، پس از اقامه نماز جمعه، ائمه جمعه برای محکومیت این اقدام تروریستی به راهپیمایی رفتند.
ارتش جمهوری اسلامی ایران همچنین در بیانیه ای اقدام جنایتکارانه تروریست های تکفیری در حمله به حرم حضرت احمد بن موسی بن جعفر علیه السلام در شهر شیراز که منجر به شهادت شد را محکوم کرد. و مجروح شدن زائران بی دفاع و مظلوم اعم از زنان و کودکان.
در بیانیه ارتش آمده است: دشمنان انقلاب اسلامی ایران که با توطئه‌های مختلف و با استفاده از شگردهای مختلف ضدبشری درصدد ناامید کردن مردم و منحرف کردن مردم از مسیر انقلاب اسلامی هستند، این بار در اقدامی تروریستی دست به دامان خود زدند. خشم بر مردم و کودکان بی دفاع و محترم، بی گناهان را رسوا کردند و با شهادت سرکوب شده خود چهره شیطانی و ضد بشری خود را نشان دادند.
بی شک تلاش های واهی دشمنان نه تنها به عزم ملت ایران لطمه ای وارد نمی کند، بلکه موجب انسجام، اتحاد و همبستگی بیشتر و تقویت عزم ملت شریف ایران در پیگیری آرمان امام (ره) و امام (ره) می شود. انقلاب
دشمن با مهندسی اغتشاشات اخیر به دنبال ایجاد ناامنی و هرج و مرج در کشور است که این اقدام تروریستی نیز جزئی از این طرح است. ارتش جمهوری اسلامی ایران از مردم غیور و بصیر ایران می‌خواهد بیش از هر زمان دیگری در آگاهی از توطئه‌ها و اهداف گروه‌های تکفیری و عوامل نامشخص امنیت کشور که وابسته به استکبار جهانی است، هوشیارتر و بصیرتر باشند. و رژیم ننگین صهیونیستی.
ارتش جمهوری اسلامی ایران ضمن محکومیت این حمله تروریستی، سکوت سنگین و غافلگیرکننده فعالان حقوق بشر و مزدوران خارجی مدعی حمایت از مردم را مصداق بارز نفاق و جعل می داند. مقام معظم رهبری ضمن تسلیت به آحاد ملت شریف ایران اسلامی و خانواده شهدای این حادثه، آمادگی فرزندان غیور ملت ایران در ارتش را برای انتقام خون پاک شهدای مدافع حرم اعلام کردند. دشمنان اسلام و ایران

دیدگاهتان را بنویسید