ماموریت دارت ناسا به طور بالقوه از زمین در برابر سیارک های سرکش محافظت کرد


آزمایش انحراف دو سیارک (DART) یک ماموریت آزمایشی است که در نوامبر 2021 برای تعیین اینکه آیا امکان انحراف یک جرم آسمانی با تغییر مدار آن با استفاده از یک ضربه‌گیر جنبشی وجود دارد یا خیر، به فضا پرتاب شد. به بیان ساده، این به معنای برخورد با یک شهاب سنگ یا سیارک در حال گردش با نیروی کافی برای منحرف کردن آن از مسیر اصلی است.


برای نشان دادن این موضوع، ناسا یک سیارک نزدیک به زمین به نام دیمورفوس را هدف قرار داد که خود به دور سیارکی بزرگتر به نام دیدیموس می چرخد. نه ماه پس از آنکه ناسا برخورد دهنده DART را در مسیر برخورد با دیمورفوس فرستاد، در 26 سپتامبر 2022 به سیارک برخورد کرد.

داده های اولیه از این برخورد امیدوارکننده به نظر می رسد و ناسا بقایای حاصل از برخورد را در فاصله 6000 مایلی سیارک پیدا کرده است. دانشمندان ناسا کمی بیش از دو هفته زمان بردند تا نتایج این برخورد را تجزیه و تحلیل کنند و در 11 اکتبر 2022، مأموریت DART را موفقیت آمیز اعلام کردند.

 مشاهدات ناسا نشان می دهد که برخورد برخورددهنده DART مدار دیمورفوس را 32 دقیقه تغییر داد. با توجه به اینکه ناسا برای اعلام موفقیت آمیز ماموریت تنها به تغییر 73 ثانیه ای در زمان مداری نیاز داشت، این تغییر نیم ساعته در زمان مداری سیارک تاییدی بر موفقیت آن است.

پس از موفقیت این ماموریت، بیل نلسون، مدیر ناسا، مأموریت DART را نقطه عطفی برای دفاع از سیاره نامید. ناسا همچنین تصریح کرد که هدف از این مأموریت کاملاً تجربی بوده و سیارک‌ها – دیمورفوس و دیدیموس – قبل یا بعد از برخورد خطری برای زمین ایجاد نکرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید