فیلتر Yandex چگونه حذف شد؟اگرچه در این مورد گمانه زنی های مختلفی از سوی کاربران و کارشناسان حوزه اینترنت و فناوری اطلاعات وجود دارد، اما شاید مهم ترین نکته فعال شدن گزینه ای در یاندکس باشد. گوگل گزینه ای به نام جستجوی ایمن دارد که قبلا فعال بوده و اخیرا وزیر ارتباطات اعلام کرده که به درخواست خانواده ها فعال شده است.

اگر این گزینه را فعال کنید و نتوانید به حالت غیرفعال برگردید، دسترسی به محتوای نامناسب محدود می شود. همین گزینه در Yandex تحت عنوان جستجوی نام خانوادگی دیده می شود که تجربه کاربری نشان می دهد که این گزینه پس از حذف فیلتر برای کاربران ایرانی از موتور جستجوی روسیه به صورت پیش فرض فعال است. با اپراتورهای تلفن همراه، غیرفعال کردن این گزینه در Yandex امکان پذیر نیست. وزیر ارتباطات چندی پیش از همکاری ایران و روسیه برای جایگزینی غرب در حوزه فناوری اطلاعات خبر داد. به گفته زارع پور، این دو کشور در زمینه پلتفرم های محلی، ایجاد بانک های اطلاعاتی محلی، تجهیزات مخابراتی و… همکاری خواهند کرد.

فیلتر Yandex چگونه حذف شد؟
موتور جستجوی یاندکس در سال 2014 در ایران فیلتر شد و در آن زمان یکی از دیپلمات های روس منصوب در ایران با ابراز تاسف از این موضوع، از فیلتر شدن شبکه اجتماعی محبوب روسی به نام “وی کی” خبر داد. در آن زمان فیلترینگ یاندکس چندان مورد توجه کاربران ایرانی قرار نگرفت زیرا گوگل به عنوان جایگزین فعال بود و کاربران از طریق آن نیازهای خود را برآورده می کردند. فیلتر را از این موتور جستجو رفع کنید. البته این اقدام در چارچوب قرارداد همکاری 20 ساله ایران و روسیه قابل ارزیابی است که حوزه فناوری اطلاعات یکی از بخش های مهم این قرارداد محسوب می شود.
مقابله با تهدیدات در زمینه تامین امنیت اطلاعات، حمایت از همکاری بین مؤسسات علمی و آموزشی و همچنین بخش خصوصی در زمینه امنیت اطلاعات، شناسایی، هماهنگی و اجرای همکاری های لازم در مجامع منطقه ای و بین المللی برای تضمین امنیت ملی و بین المللی. امنیت اطلاعات، قوانین و ارتقای قوانین بین المللی قابل اجرا برای تضمین امنیت اطلاعات ملی و بین المللی بخشی از زمینه های همکاری ایران و روسیه است.

تلاش نافرجام در دولت یازدهم
در عین حال شاهد حذف فیلتر از یاندکس هستیم. در دوران وزارت محمود واعظی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، زمزمه هایی مبنی بر افتتاح دفتر رسمی یاندکس در تهران به گوش می رسید. وی آمادگی خود را برای موتورهای جستجو در ایران اعلام کرد. با این حال، اگرچه یاندکس در همان روزها اعلام کرد که برنامه ای برای افتتاح چنین دفتری در تهران ندارد، اما به نظر می رسد با رفع فیلتر این موتور جستجو در ایران، می توان به افتتاح دفتر رسمی آن امیدوار بود.

ویژگی های Yandex
موتور جستجوی روسی Yandex در روسیه بسیار محبوب است و رقیب گوگل محسوب می شود. تقریبا نیمی از مردم روسیه از این موتور جستجو استفاده می کنند و به طور رسمی در کشورهایی مانند بلاروس، قزاقستان، ازبکستان و ترکیه فعال است. این موتور جستجو دارای قابلیت نقشه، ایمیل و ترجمه مانند گوگل نیز می باشد.

چندی پیش کانال تلگرامی یکی از خبرگزاری ها با انتشار تصاویری از تفاوت نتایج جستجوی کلمه ایران در یاندکس و گوگل خبر داد که البته با واکنش وزیر اسبق این کشور مواجه شد. ارتباطات و برخی از کاربران. محمدجواد آذری جهرمی به تفاوت نتایج جستجوی کلمه ایران در موتورهای جستجوگر یاندکس و گوگل در میزان استفاده از این 2 موتور جستجو اشاره کرد.

وی در کانال تلگرامی خود نوشت: «1- اولین خبر بین خطوط این خبر این است که موتور جستجوی روسی یاندکس که قبلا در ایران فیلتر شده بود، اکنون فیلتر نشده و در دسترس مردم است. 2- تفاوت نتایج 2 “مرورگر” در واقع تفاوت بین نتایج 2 موتور جستجو است نه مرورگر 3- آنچه به عنوان تفاوت ذکر شده لزوماً به روسی یا روسی بودن موتور جستجو مربوط نمی شود. آمریکایی، اگر یاندکس هم پرکاربرد باشد، اگر به «ایران» علاقه داشته باشد، احتمالاً نتایج مشابهی خواهد داشت.

تاکید بر موتور جستجوی بومی
رفع فیلتر یاندکس در حالی در روزهای اخیر اتفاق افتاد که حدود 10 روز پیش جلسه شورای عالی فضای مجازی به ریاست سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشور تشکیل شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رئیس جمهور، در پایان این جلسه اعضای شورای عالی فضای مجازی تصمیم گرفتند در بررسی حوزه های زیرساختی، ارائه خدمات دولتی در شبکه های ارتباطی داخلی را افزایش دهند. بر این اساس، با توجه به افزایش تعداد کاربران شبکه های پیام رسان داخلی در ماه های اخیر، تصمیم گرفته شد تا ارائه خدمات دیجیتال دولتی در این شبکه ها افزایش یافته و خدماتی مانند مرورگرهای داخلی و موتورهای جستجوی داخلی راه اندازی شود.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید