فلسفه اربعین گرفتن مرده چیست؟


فلسفه اربعین گرفتن مرده چیست؟

وقتی فردی می میرد، مراسم های مختلفی مانند مراسم سوم، هفتم و چهلم برای شخص برگزار می شود که غالباً فلسفه این مراسم مورد تردید مردم قرار می گیرد.
دلیل گرفتن اربعین برای میت چیست و اربعین از مرده چگونه باید محاسبه شود؟ برای اکثر مردم، این سوال است که فلسفه گرفتن چهل سالگی برای مردگان چیست؟
پیامبر اکرم (ص) در دستورات خود به ابوذر غفاری به اهمیت و جایگاه والای مؤمن در دنیا اشاره کرد و فرمود: «ای ابوذر! در زمین اگر صبح روز اربعین از دنیا رفت، علی المؤمنین را دعا کند. (مکارم الاخلاق ص 465) ای ابوذر! هنگامی که مؤمنی از دنیا می رود، زمین چهل روز گریه می کند و در غم او گریه می کند.
ممکن است مبدأ مجالس اربعین برای اموات مؤمن و اینکه چرا برای مرده 400 می گیرند، همین روایت نبوی باشد.
چرا روز سوم و هفتم و چهلم را برای فوت مجلس قبول داریم؟
حکمت انجام مراسم میت مانند شب سوم، هفتم و چهلم چیست و آیا در قرآن و روایات به این امر اشاره شده است یا خیر؟
در پاسخ به این سؤال باید گفت که هیچ چیز در قرآن و روایات به صراحت به این سؤال نمی‌پردازد، اما پاسخ به این سؤال را می‌توان بر اساس روایاتی که درباره متوفی و ​​بازماندگان او وجود دارد، مشخص کرد.
گروه اول داستان هایی که به شرح حال مردگان در عالم برزخ می پردازد و دغدغه ها، نیازها و مشکلات آنها و انتظارات آنها از بازماندگان را بازگو می کند.
دسته دوم روایاتی است که توضیح می دهد که بازماندگان چه کاری می توانند برای مرده انجام دهند. این وظایف عبارتند از:
1. جلسات عزاداری برای اموات توسط بازماندگان.
2. صدقه، استغفار، نماز، روزه، حج بدل، اطعام و پرداخت دیون شرعی و عرفی.
3. تسلیت به دوستان بازماندگان؛
دسته آخر، روایاتی است که دلالت بر این دارد که چه زمانی روح انسان در بدن او می رود و پوسیدگی بدن او را ناراحت می کند و یا روح به دیدن خانواده و محل زندگی دنیوی خود و دیدار با آنها و جدا شدن از او می آید. زندگی دنیوی غم انگیز می شود . در این ایام بر حسب وظیفه شرعی باید برای دلجویی از اموات صدقه داد تا حقش ادا شود. این روزها قطعا اولین شب پس از دفن، سومین، هفتمین و چهلمین روز متوفی است. به همین دلیل برگزاری مراسم در این زمان احتمالاً به خاطر ناراحتی و نگرانی روح است و این مجالس باعث آسایش و آرامش و بخشش او می شود.
برگزاری سومین و هفتمین و چهلمین و تنها برای حفظ یاد و خاطره گذشتگان و احترام به آنهاست و دل بازماندگان را نیز سبک می کند.
نحوه محاسبه چهل مرده
عدد چهلم از روز فوت فرد محاسبه می شود. همانطور که اربعین امام حسین (ع) از روز شهادتش حساب می شود نه بعد از دفن. زیرا اگر اربعین بعد از دفن او محاسبه شود، روز اربعین روز 23 صفر است، در حالی که روز بیستم صفر، مناسبت اربعین امام حسن (ع) است. این روش محاسبه، روش اهل بیت (ع) است.
سوره قرآن و دعاهایی که برای اموات خوانده می شود
از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نقل شده است:
«مردگان خود را که در قبرها آرام می گیرند، فراموش نکنید. امید مرده شما به لطف شماست. مردگان شما در بند هستند و آرزوی اعمال نیک شما را دارند. آنها قدرت انجام کاری را به خودی خود ندارند، باید به آنها صدقه بدهید و دعا کنید.» (انوار الهدایه، ص 115).
امام صادق (علیه السلام) می فرماید:
میت از طلب رحمت و مغفرت که به او داده می شود شاد می شود، همچنان که زنده از هدیه ای که به او داده می شود شادی می کند.» (محجه البیضاء، ج 8، ص 292).
حضرت امام رضا (علیه السلام) فرمودند:
«کسی که قبر مؤمنی را زیارت کند و در کنار او هفت مرتبه انا انزلناه بخواند، خداوند او و صاحب قبر را می آمرزد.» (بحار انوار، ج 82، ص 169).
با تلاوت سوره های فاتحه، یس، صافات، تبرک، احزاب و آیه الکرسی هفت مرتبه عنانزلانا برای اهل قبور خوانده می شود و ثواب آن را به آنان می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید