عوارض و پیامدهای زیاده خواهی والدین برای فرزندان


عوارض و پیامدهای زیاده خواهی والدین برای فرزندان

اخبار بورسا: والدین وظایف زیادی دارند که در بین همه آنها تربیت صحیح فرزندان بسیار مهم است. این مسئولیت به ظاهر ساده، یعنی. وظیفه تربیت فرزند با ارزش ها و اخلاق مناسب، سخت ترین کار برای هر پدر و مادری است، بنابراین اشتباهاتی بین آنها اتفاق می افتد که اغلب ناخودآگاه انجام می شود.

به عنوان مثال، شما به عنوان پدر و مادر می خواهید کودک خود را همیشه راضی نگه دارید و لبخند روی صورت او برای شما ارزشمند است، پس طبیعی است که بخواهید برای دیدن لحظات شاد او دست به هر کاری بزنید، یکی از آن چیزها خرید است. او هر چه بخواهد و این اسراف است.

نوازش کردن فرزندتان ممکن است او را خوشحال کند، اما همچنین می تواند تأثیر منفی درازمدتی روی او بگذارد. این شغل شما فروتنی و مسئولیت پذیری را به او نمی آموزد، اما عادت زیاده خواهانه شما می تواند او را حریص و خودخواه کند. خرج کردن پول زیاد برای فرزند شما عواقب زیادی دارد که در قسمت بعدی خانواده نمناک پلاس به آن خواهیم پرداخت.

فرزند شما حریص خواهد شد

والدین اغلب می خواهند با تأمین همه نیازهای فرزندان خود را خوشحال کنند. ممکن است کودک شما یک اسباب بازی بخواهد و شما به راحتی آن را به او بدهید. شاید فکر کنید که اگر پول دارید، چرا آن را خرج فرزندتان نکنید. اما این می تواند در دراز مدت بسیار مضر باشد. به مرور زمان زیاده خواهی شما فرزندتان را حریص و معتاد به این خرج کردن مداوم می کند زیرا فکر می کند به چنین رفتاری نیاز دارد.

این باعث می شود فرزند شما خودخواه باشد

خودخواهی خصوصیتی است که همراه با طمع است. به دست آوردن همه چیز حتی بدون درخواست، فرزند شما را خودخواه می کند، بنابراین از به اشتراک گذاشتن هر چیزی با دیگران متنفر است. مراقبت بیش از حد فرزند شما را خود محور و خودخواه می کند و او هرگز معنای فروتنی و فروتنی را نخواهد فهمید.

او قدرت رویارویی با نه را نمی آموزد

وقتی همه چیز در دسترس او است و به هیچ چیز نه گفته می شود، پس شما به او یاد نداده اید که چگونه طرد شدن را بپذیرد. به طور معمول، اگر به خواسته های او نه بگویید، او باید سعی کند شما را متقاعد کند که بله بگویید، اما وقتی والدین بیش از حد فرزندان خود را با چیزهای مادی بدشان می کنند، پذیرش نه به عنوان پاسخ به آرزوهای شما برایشان دشوار می شود. این وظیفه والدین است که به فرزندان خود بیاموزند که چگونه با نه گفتن به خواسته های خود رفتار کنند.

این او را عصبی می کند

اگر او به داشتن همه چیز عادت کرده است، پس نرسیدن به خواسته‌اش احتمالاً او را عصبانی می‌کند، بنابراین در لحظه‌ای که به آنچه می‌خواهد نمی‌رسد، گریه می‌کند، فریاد می‌زند و کارهایی از این قبیل انجام می‌دهد تا شما را آزار دهد. اگر او به زیاده‌روی شما عادت کرده است، پس غیرممکن است که این واقعیت را بپذیرد که نمی‌تواند به آنچه می‌خواهد برسد. ممکن است حتی در ملاء عام عصبانی شود و شما را شرمنده کند و این یکی از عوارض اسراف است.

او ارزش پول را نخواهد دانست

یکی از پیامدهای خطرناک اسراف برای فرزندتان این است که چون از سنین پایین عادت دارد با شما به عنوان منبع پول رفتار کند، ارزش واقعی شما و ارزش واقعی پول را نمی داند.

در شرایطی که هر وقت او چیزی را بخواهد، شما برای برآورده کردن آرزوی او حاضرید، بی‌آنکه ارزش پولی که با زحمت به دست آورده است، بزرگ شود. در این شرایط از سوی دیگر او موقعیت شما را به درستی درک نخواهد کرد و در نهایت پول برایش ارزشی نخواهد داشت و نیازی به تلاش برای کسب پول در آینده احساس نخواهد کرد.

او هرگز راضی نخواهد شد

تجملات کودک، او را از یادگیری قناعت باز می دارد. وقتی متوجه می شود که رسیدن به هر چیزی که می خواهد بسیار آسان است، قطعاً بیشتر و بیشتر خواهد خواست.

ابتدا او یک ماشین اسباب بازی می خواهد و شما آن را برای او می گیرید. وقتی می بیند که به راحتی می تواند آن را به دست بیاورد، چیزی بزرگتر می خواهد و ادامه می دهد.به این ترتیب فرزند شما هرگز یاد نمی گیرد که به چیزهای کوچک بسنده کند. این یک عارضه جانبی خطرناک مخارج رایگان برای فرزند شما است. فرزند شما هرگز نمی داند که چه زمانی از درخواست کردن دست بردارد و چه زمانی احساس رضایت را پس از به دست آوردن آنچه می خواهد درک کند.

دیدگاهتان را بنویسید