علت خارش گوش چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟


علت خارش گوش چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟

به گزارش دموکراسی آنلاین، ما برای دریافت صداهای دنیای اطراف خود به گوش خود وابسته هستیم. اما این اندام ها مانند سایر قسمت های بدن گاهی اوقات ممکن است دچار مشکل شوند. خارش گوش یک مشکل رایج است که می تواند آزاردهنده باشد اما معمولا مضر نیست. درمان خارش گوش بستگی به علت اصلی دارد و ممکن است شامل قطره، آنتی بیوتیک یا تزریق باشد. علل خارش در گوش به شرح زیر است:
عفونت گوش

گاهی اوقات خارش گوش می تواند ناشی از عفونت یا نشانه ای از توسعه آن باشد. باکتری ها و ویروس ها می توانند باعث عفونت گوش مرتبط با سرماخوردگی و آنفولانزا شوند. عفونت همچنین می تواند به دلیل احتباس آب در گوش یا تجمع جرم گوش رخ دهد. عفونت مزمن گوش عود می کند و ممکن است برای درمان آنها نیاز به درمان پزشکی داشته باشد.
گوش های خشک

گوش ها معمولا روغن و کثیفی می ریزند تا تمیز و سالم بماند. اگر فردی گوش های خود را بیش از حد تمیز کند، این وضعیت می تواند باعث برداشته شدن جرم گوش و خشک شدن آن و خارش گوش شود. همچنین، برخی از افراد ممکن است جرم گوش را به اندازه کافی تولید نکنند، که می تواند منجر به خشکی گوش شود. اگر فردی از خشکی گوش رنج می برد، ممکن است با پوسته های خشک پوست اطراف گوش خود مواجه شود.
حساسیت غذایی

واکنش آلرژیک به یک غذای خاص می تواند باعث خارش گوش شود. آلرژی های غذایی رایج عبارتند از:
هسته دانه ها
شیر نر
ماهی
گندم
سویا
افراد ممکن است در قسمت های دیگر صورت نیز خارش را تجربه کنند. برخی افراد نیز کهیر را تجربه می کنند. سندرم آلرژی دهان یک واکنش آلرژیک است که معمولاً باعث خارش اطراف دهان می شود، اما برخی از افراد خارش گوش را نیز گزارش می کنند. غذاهای رایجی که باعث ایجاد سندرم آلرژی دهان می شوند عبارتند از:
میوه هایی مانند سیب، خربزه، گیلاس، کیوی و موز
دانه های آفتابگردان
بادام ها
هتل
دشواری تنفس پس از مصرف یا تماس با این آلرژن ها می تواند منجر به آنافیلاکسی (شوک آلرژیک) شود. این یک اورژانس است و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.
انسداد پرده گوش

تجمع جرم گوش می تواند باعث خارش در گوش شده و بر شنوایی فرد تأثیر بگذارد. گوش ها برای تمیز کردن خود و محافظت از گوش داخلی در برابر عفونت، مخاط تولید می کنند. جرم گوش به طور طبیعی به سمت بیرون گوش حرکت می کند و سلول های مرده پوست و سایر مواد زائد را با خود حمل می کند. تجمع جرم گوش می تواند ناشی از ورود چیزی به کانال گوش باشد، تونل کوچکی که گوش خارجی را به گوش میانی و داخلی متصل می کند. استفاده از گوش پاک کن یا قرار دادن چیز دیگری در گوش می تواند مجرای گوش را تحریک کند و جرم گوش را به سمت بالا فشار دهد و باعث انسداد شود. انسداد جرم گوش می تواند باکتری ها را در گوش گیر کند و باعث عفونت شود.
سمعک

گاهی اوقات سمعک به دلیل پوشش پلاستیکی که دارد باعث خارش گوش می شود. برخی از افراد ممکن است پوست حساس یا واکنش آلرژیک خفیف به این ماده داشته باشند. افرادی که از سمعک استفاده می کنند، اگر آب پشت گوش گیر کند، ممکن است دچار خارش گوش شوند. اگر در اثر سمعک دچار خارش گوش می‌شوید، می‌توانید با یک متخصص در مورد استفاده از گزینه دیگری صحبت کنید.
بیماری گوش شناگر

اگر آب وارد گوش شود، این عارضه می تواند باعث عارضه ای به نام گوش شناگر شود. شیوع این بیماری در بین شناگران دلیل نامگذاری آن است. باکتری ها می توانند در آب محبوس شده تکثیر شوند و باعث عفونت شوند. بیماری گوش شناگر می تواند باعث خارش شدید در گوش شود. از دیگر علائم این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد:
گوش درد
درد در گردن، صورت یا سر
التهاب اطراف گوش
احساس انسداد گوش
ترشح از گوش
مشکل شنوایی
رینیت آلرژیک

رینیت آلرژیک که به عنوان تب یونجه نیز شناخته می شود، در اثر واکنش آلرژیک به ذرات معلق در هوا مانند گرده، گرد و غبار یا شوره حیوانات ایجاد می شود. رینیت آلرژیک باعث خارش گوش، چشم و گلو می شود و از دیگر علائم آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:
چشم های مرطوب
آبریزش بینی
سردرد
عطسه کردن
ترافیک
افراد ممکن است به دلیل احتقان ناشی از سرماخوردگی دچار خارش گوش شوند. این حالت معمولا پس از بهبود سرما از بین می رود.
بیماری های پوستی

افراد مبتلا به بیماری های پوستی ممکن است دچار خارش گوش شوند. برخی از افراد ممکن است متوجه لکه های پوسته پوسته و ملتهب روی گوش یا اطراف آن شوند. بیماری هایی که می توانند باعث خارش گوش شوند عبارتند از:
پسوریازیس
درماتیت
اگزما
رفتار

افراد ممکن است بتوانند برخی از موارد خارش گوش را در خانه درمان کنند. اگر پوست خشک باعث خارش گوش می شود، می توانید چند قطره روغن زیتون یا روغن بچه را در گوش خود بریزید. یک قطره روغن نیز می تواند به تسکین خارش ناشی از سمعک کمک کند. روغن نباید با سمعک تماس داشته باشد، بنابراین بهتر است این کار را قبل از رفتن به رختخواب انجام دهید. سمعک باید به خوبی در گوش قرار گیرد، در غیر این صورت ممکن است گوش را تحریک کند. همچنین، پزشک می تواند با استفاده از سمعک متوجه شود که آیا یک فرد واکنش آلرژیک دارد یا خیر. افراد می توانند بیرون گوش را با استفاده از دستمال تمیز کنند، اما هیچ چیزی نباید وارد کانال گوش شود. اگر جرم گوش باعث انسداد می شود، چند قطره روغن بچه یا قطره گوش بدون نسخه می تواند به شل شدن جرم گوش کمک کند. اگر این روش جواب نداد، پزشک ممکن است محلول نمکی را به گوش تزریق کند تا جرم اضافی را خارج کند. اگر یک بیماری پوستی مانند پسوریازیس باعث خارش گوش شود، ممکن است افراد نیاز به استفاده از داروهای موضعی برای درمان این عارضه داشته باشند.
افراد مبتلا به گوش شناگر می توانند خارش را با چند قطره محلول کمی اسیدی تسکین دهند. این می تواند به خشک شدن آب اضافی در گوش کمک کند. اگر این درمان‌ها جواب نداد، یا اگر فرد مبتلا به نوع دیگری از عفونت گوش باشد، قطره‌های گوش یا آنتی‌بیوتیک‌های تجویزی ممکن است مؤثر باشند. افراد مبتلا به خارش گوش در نتیجه رینیت آلرژیک ممکن است برای مدیریت این بیماری نیاز به مصرف آنتی هیستامین داشته باشند. اگر آلرژی غذایی دلیل خارش گوش باشد، افراد می توانند رژیم غذایی و علائم خود را برای شناسایی غذاهایی که باعث ایجاد علائم می شوند، بررسی کنند. اگر درمان های خانگی به تسکین خارش گوش شما کمکی نکرد، یا اگر علائم شدیدتری مانند درد یا کم شنوایی دارید، باید به پزشک مراجعه کنید.
جلوگیری

شما می توانید خطر خارش گوش و عفونت گوش را با قرار ندادن وسایلی مانند گوش پاک کن، خلال دندان، مداد یا سواب پنبه ای در گوش کاهش دهید. قرار دادن اشیاء مختلف در گوش می تواند جرم گوش را از جای خود خارج کند، به گوش آسیب برساند یا جرم گوش را به عقب براند. اگر اغلب با خارش گوش و تجمع جرم گوش مواجه می شوید، ممکن است بخواهید برای تمیز کردن گوش به یک متخصص گوش مراجعه کنید.
با رعایت نکات زیر می توانید خطر ابتلا به گوش شناگر را کاهش دهید:

از محافظ گوش استفاده کنید
استفاده از سشوار در دمای پایین و فاصله ایمن از گوش برای خشک کردن داخل آن پس از خیس شدن
با استفاده از یک حوله، قسمت بیرونی گوش را خشک کنید
منبع: عصر ایران