علائم اصلی هیپوگلیسمی


علائم اصلی هیپوگلیسمی

به گزارش مردم سالاری آنلاین، افت ناگهانی قند خون زمانی اتفاق می افتد که بدن شما انرژی کافی برای انجام فعالیت های مختلف را نداشته باشد.
این عارضه اغلب بیماران دیابتی را درگیر می کند و عمدتاً زمانی رخ می دهد که فرد مبتلا به دیابت بیش از حد انسولین تزریق کند، وعده های غذایی خود را حذف کند یا ورزش های بسیار شدید انجام دهد.
علائم افت ناگهانی قند خون
در موارد نادری ممکن است فردی که دیابت ندارد دچار افت ناگهانی قند خون شود. اما غیر منتظره ترین علائم مرتبط با افت ناگهانی قند خون عبارتند از:
از دست دادن تمرکز: مغز به خصوص به سطوح پایین گلوکز حساس است و ممکن است در تمرکز روی یک موضوع یا درک آنچه که شخص دیگری برای شما توضیح می دهد مشکل داشته باشید. این ناتوانی در تمرکز می تواند ناشی از خستگی مفرط باشد، اما اغلب با مصرف قند قابل اصلاح است. به جای کوکی ها یا شکلات، خوردن غذاهایی با محتوای پروتئین و چربی متعادل توصیه می شود.
گرفتگی عضلانی: گرفتگی عضلانی می تواند یکی از علائم هیپوگلیسمی خفیف باشد – زمانی رخ می دهد که قند خون به زیر 40 میلی گرم در دسی لیتر برسد. انقباضات عضلانی کاملا غیر ارادی است و بنابراین نمی توان آن را متوقف کرد. علاوه بر قند خون پایین، گرفتگی عضلات می تواند نشانه ای از مصرف بیش از حد کافئین باشد، بنابراین ممکن است لازم باشد قهوه را کاهش دهید و روی کربوهیدرات های پیچیده تمرکز کنید.
از دست دادن هوشیاری: افرادی که هوشیاری خود را از دست می دهند متوجه این علامت نمی شوند، بنابراین سایر علائم هشدار دهنده را نباید نادیده گرفت، به خصوص اگر دیابت دارید. هیپوگلیسمی دیابتی همچنین می تواند منجر به تشنج شود، که می تواند یک وضعیت وحشتناک نه تنها برای بیمار بلکه برای همه افراد درگیر باشد. در موارد نادر، هیپوگلیسمی دیابتی می تواند کشنده باشد. مصرف قرص گلوکز به عنوان یک راه حل کوتاه مدت برای بیماران دیابتی می تواند به تنظیم قند خون کمک کند.
تحریک پذیری: نوسانات خلقی، گریه هیستریک یا عصبانیت غیرقابل کنترل در برخی افراد از نشانه های هیپوگلیسمی است. معمولاً این حالات احساسی با خوردن منابع غذایی سالم مانند موز یا سایر منابع سالم قند برطرف می شود.
تعریق: اگر حتی در دمای متوسط ​​هم عرق می کنید، این نشانه هیپوگلیسمی است. تعریق طولانی مدت یکی از علائم هیپوگلیسمی است، به عنوان مثال. قند خون زیر 70 میلی گرم در دسی لیتر. این نوع تعریق که بیشتر در پشت گردن یا خط مو رخ می دهد، در شب نیز رخ می دهد که به آن هیپوگلیسمی شبانه می گویند.
حرکت و لرزش: عدم تعادل قند خون نیز می تواند بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر بگذارد. وقتی قند خون شما کاهش می یابد، بدن شما سعی می کند با ترشح کاتکول آمین ها (هورمون هایی مانند دوپامین و آدرنالین) جبران کند، به این معنی که تولید گلوکز را تحریک می کند و می تواند باعث لرزش دستان شما شود. به طور معمول، دوپامین بیشتر در بدن چیز خوبی است زیرا به عنوان تقویت کننده خلق و خو و مسکن درد عمل می کند. اما اگر فعالیت ورزشی یا تجربه خوشایندی مانند خوردن شکلات نداشته اید، باید مراقب این لرزش ها باشید.
سرگیجه: هنگام کاهش قند خون، سرگیجه غیرمعمول نیست، به خصوص اگر دیابت دارید. بیماران دیابتی ممکن است دچار سرگیجه ناگهانی شوند که ممکن است با افزایش ناگهانی دمای بدن همراه باشد و ممکن است یک وضعیت هشدار دهنده باشد. وقتی چنین شرایطی پیش می آید، فرد باید به دیگران اطلاع دهد که دیابت دارد تا بتواند کمک بگیرد و در بهترین حالت برای بالا بردن سطح قند خون، چیزی بخورد. اگرچه قند خون پایین می تواند باعث ایجاد احساس سرگیجه در شما شود، علل دیگری نیز می توانند در این زمینه موثر باشند، مانند دمای بیش از حد بالا، کم آبی بدن یا واکنش به دارو.

دیدگاهتان را بنویسید