طوفان های خورشیدی ماهواره ها را از مدار خارج می کنددانشمندان بر این باورند که طوفان های خورشیدی باعث می شود ماهواره ها از مدار خارج شوند.

سال گذشته، صورت فلکی Swarm آژانس فضایی اروپا که میدان های مغناطیسی اطراف زمین را اندازه گیری می کند، 10 برابر سریعتر از قبل در جو شروع به سقوط کرد.

به گزارش ایندیپندنت ایتنا، آنیا استروم، مدیر مأموریت Swarm ESA به Space.com گفت: طی پنج یا شش سال گذشته، ماهواره ها با سرعتی در حدود 2.5 کیلومتر در سال سقوط کرده اند.

اما از دسامبر سال گذشته (2021)، آنها عملاً شیرجه زده اند. میزان سقوط آنها بین ماه های دسامبر و آوریل 20 کیلومتر و 12 مایل در سال بود.

اعتقاد بر این است که علت آن چرخه جدید خورشیدی است که همزمان با این پدیده ها آغاز شده است. فعالیت بادهای خورشیدی بیشتر و همچنین لکه های خورشیدی، شعله های خورشیدی و پرتاب جرم تاجی با سرعت فزاینده ای رخ می دهند.

به گفته دکتر استروم، «فیزیک بسیار پیچیده ای وجود دارد که ما هنوز دقیقاً نمی دانیم که در اتمسفر بالایی که با باد خورشیدی در تعامل است، چه اتفاقی می افتد. بدیهی است که این تعامل باعث بالا آمدن جو می شود. این به این معنی است که هوای متراکم تر بالا می رود و به ارتفاعات بالاتر می رسد.

دکتر استروم گفت: “هوای متراکم باعث ایجاد کشش بیشتر در ماهواره ها می شود. مثل دویدن در مقابل باد. سخت‌تر است، سرعتش کاهش می‌یابد – بنابراین سرعت ماهواره‌ها را کاهش می‌دهد و وقتی سرعتشان کم می‌شود، سقوط می‌کنند.»

ماهواره ها به گونه ای سقوط کردند که در ماه می اپراتورها مجبور شدند با استفاده از نیروی محرکه داخلی ارتفاع را افزایش دهند. اگر ماهواره ها بیش از حد فرود بیایند، سازمان های (فضایی) ممکن است آنها را به طور کلی از دست بدهند.

پیش‌بینی دکتر استروم این است که هر فضاپیما در فاصله 402 کیلومتری زمین، از جمله ایستگاه فضایی بین‌المللی، احتمالاً با مشکلاتی مواجه خواهد شد. علاوه بر این، ماهواره‌های کوچک و کم‌مصرف معروف به cubesat به طور فزاینده‌ای به فضا پرتاب می‌شوند و این فضاپیماها به شدت آسیب‌پذیر هستند.

دکتر استروم گفت: «بسیاری از این (ماهواره‌های جدید) سیستم‌های محرکه ندارند. آنها نمی توانند صعود کنند و در عمل به این معنی است که عمر کوتاه تری در مدار خواهند داشت. “آنها زودتر از زمان حداقل خورشیدی باز خواهند گشت.”

خوشبختانه، یکی از مزایای افزایش فعالیت خورشیدی این است که به پاکسازی زباله های فضایی کمک می کند و زباله ها را به مدار پایین زمین می فرستد تا در جو فروپاشی کنند.

تقریباً 228 میلیون قطعه زباله فضایی در جهان وجود دارد که ما را در معرض خطر گرفتار شدن در این سیاره قرار می دهد. اما کارشناسان معتقدند که دولت ها اقدام کافی برای مقابله با آنها انجام نداده اند.

دیدگاهتان را بنویسید