شکست از نقطه شروع


سازمان بورس و اوراق بهادار امروز 16 آبان بسته جامع حمایت از بازار سرمایه شامل 10 بند را منتشر کرد.

شکست از نقطه شروع
1. بیمه کردن سهام سبد اشخاص تا سقف 100 میلیون تومان به ازای هر نفر (که حدود 96 درصد از تعداد کدهای واقعی فعال بازار را تشکیل می دهد) از طریق انتشار عمومی اوراق تبعی و خرید از سرمایه گذاران انجام می شود.

سررسید این اوراق یکساله و مبلغ تعهد خرید 20 درصد بیشتر از ارزش ترکیب پرتفوی مردم در آخرین روز معاملاتی چهارشنبه 13 آبان ماه 1401 می باشد. و بر اساس تمهیدات اعلام شده از سوی سازمان بورس اجرایی خواهد شد.

2. صدور ضمانت نامه ثانویه فروش سهام صندوق های با درآمد ثابت تا سقف 400 هزار میلیارد ریال با ضمانت ارزش پایه سبد سهام در ابتدای دوره براساس توافقات اعلامی سازمان بورس.
(وجوه لازم برای ایفای تعهدات در سررسید اوراق تعیین شده از بودجه سال 1402 تامین می شود)

3. تزریق منابع جدید از صندوق های ثروت دولتی برای خرید سهام در بازار سرمایه و افزایش تدریجی مبلغ مذکور.

4. واریز منابع ردیف بودجه 1401 به صندوق تثبیت از روز شنبه به ارزش کل حدود 50 هزار میلیارد ریال.

5. هماهنگی، نظارت و نظارت مستقیم و مستمر بر فعالیت اشخاص حقوقی در بازار سرمایه اعم از شرکت ها و موسسات مالی شبه دولتی، صندوق های بازنشستگی و موسسات نظامی و همچنین حمایت این موسسات از سهام ناشران تحت پوشش. مدیریت و توقف فروش آنها تا ثبات بازار و انجام اقدامات حمایتی از جمله خرید سهام و انتشار اوراق قرضه حمایتی.

6. همکاری مشترک بانک مرکزی و وزارت اقتصاد برای مدیریت نرخ سود.

همچنین با تصویب هیأت مدیره سازمان بورس موارد زیر اجرا خواهد شد.

7. افزایش سپرده مستقیم سازمان بورس در صندوق تثبیت.

8. محدودیت فروش به بازرگانان تا اطلاع ثانوی.

9. تا زمان بازگشت ثبات بازار سرمایه، پذیره نویسی و عرضه اولیه اوراق بهادار را متوقف کنید.

10. بازگشت زمان معاملات در فرابورس به روال قبلی 13:00 الی 12:30.

اگرچه ماهیت تحرک و خروج از رکود برای ارکان بورس مثبت تلقی می شود و این بسته حمایتی می تواند در شرایط اضطراری برای برون رفت از ترس گسترده تا حدودی موثر باشد، اما نباید از معایب اصلی این طرح چشم پوشی کرد. . مشکلی که بدون توجه به محتوای 10 بند می توان به این بسته نسبت داد، تاخیر در تصویب این بسته حمایتی است. در این مرحله، بازار سهام از ترس گسترده رنج می برد و شدت خروج نقدینگی به حدی است که تلاش مضاعف برای بازگرداندن اعتماد به بورس لازم است، در حالی که در ماه های اخیر که امیدها به بازگشت به بازار سهام افزایش یافته، عملی شده است. رانندگان به صورت شفاهی، آنها می توانند تاثیر بسیار بیشتری را ترک کنند.

خروج سازمان بورس از نقش رگولاتوری و ورود به نقش اقدام نسبت به طرفین در انتهای معامله.
یکی دیگر از موارد نظارتی که در بسته حمایتی بورس به آن اشاره شده، بحث خروج سازمان بورس از نقش اصلی خود یعنی تعیین سیاست های کلان و نظارت بر حسن اجرای آن سیاست است. در واقع جامعه سهامداران در حال حاضر با مشکلات صنفی عدیده ای مواجه است و قیمت گذاری های اجباری در اشکال مختلف که انتظار می رود سازمان بورس با حفظ حقوق سهامداران، در نقش اصلی خود ظاهر شده و اجازه دخالت در سود شرکت ها را به طرق مختلف بدهد. به دولت و سایر نهادها نمی دهند. در عوض، سازمان بورس نقش متعادل کننده فروش و تحریک تقاضا را برگزیده است، نقشی که برای آن سازمان تعریف نشده است و در واقع سازمان بورس با رد مسئولیت اصلی خود، به سمت مسئولیتی رفته است که در در واقع هیچ الزامی برای انجام این کار وجود ندارد.
به نظر می رسد پرداختن به نگرانی های سهامداران در مورد معاملات کنترل نشده الگوریتمی و مواردی مانند تعیین نرخ گاز و خوراک، خودروهای بازار سهام و غیره مواردی هستند که نیازمند تلاش جدی نظارتی هستند. ایفای نقش در موارد ذکر شده می تواند به ایجاد آرامش در جامعه سهامدار کمک کند. تقویت سمت تقاضا و خالی کردن سمت عرضه، تجربه ای تکراری است که معمولاً به خودی خود مثمر ثمر نیست و در واقع برای گروه خاصی از افراد فرصت فروش ایجاد می کند.

بازگرداندن اعتماد به بازار سهام!

بورس با افت قیمتی 26 ماهه مواجه است، شاخص کل بورس حدود 45 درصد کاهش داشته و میانگین قیمت نمادها نیز طی 2 سال و 2 ماه گذشته حدود 60 درصد کاهش داشته است. سقوط قیمت‌های جهانی کالاها که به‌عنوان عوامل اصلی کاهش بازار سهام شناخته می‌شود، همچنان سایه سنگینی بر بازار سهام می‌افکند. در این شرایط انتظار می رود نهاد ناظر با دستور توقف پی در پی خود که معمولاً به «ظن دستکاری قیمت» مطرح می شود، اندک سهامداران باقی مانده را در بورس قرار ندهد. از سوی دیگر، زمانی که قیمت ها به حدی کاهش یافته است که نسبت P/E دو به سه واحد به وفور یافت می شود، انتظار می رود فضایی ایجاد شود تا جایگاه بنیادی شرکت ها برای حفظ منافع سهامداران مشخص شود. و سهامداران ارزش سهام خود را درک و درک خواهند کرد. آن را نفروشید. اما به نظر می رسد با چنین برنامه ریزی هایی روحیه و فرهنگ آسیب دیده سهامداران به فضای تغییرات یک شبه عادت کند.

آیا بیمه رشد 20 درصدی سهام جذاب است؟تضمین رشد 20 درصدی قیمت سهام ممکن است آرامش را به بورس کشور بازگرداند، اما سوال اینجاست که آیا تضمین رشد 20 درصدی نسبت به تورم افسارگسیخته، سود 27 درصدی بانک های تجاری و پیش بینی نرخ دلار تا پایان سال جاری است. امکان رقابت وجود دارد یا نه
به اینها عدم امکان فروش حتی یک سهم در سال و محدود شدن این تضمین رشد قیمت را به پرتفوی های زیر 100 میلیون تومان اضافه کنید.

انباشته کردن فروش تاجردر یکی از این بندها «محدودیت فروش به تجار تا اطلاع ثانوی» آمده است.
این بند نیز یک مداخله آشکار در سمت عرضه است. طبیعتاً سفارش‌های فروش به بازارسازها حذف نمی‌شوند، بلکه این سفارش‌ها با قیمت‌هایی که چندین درصد افزایش یافته (به دلیل توقف فروش توسط بازارسازان) انباشته و وارد سامانه می‌شوند، این مداخله می‌تواند کار را برای خرده‌فروشان سخت‌تر کند. سهامدار از حد معمول .

کاهش زمان معاملات بر هیجان می افزایدبازگشت زمان معاملات در فرابورس به روال قبلی 13:00 الی 12:30.
در بسته پشتیبانی فوق الذکر آمده است که مدت زمان تراکنش های پیشخوان از 4 ساعت به 3 ساعت و نیم کاهش می یابد. کاهش زمان معاملات فرابورس در حالی اتفاق می افتد که همه سهامداران منتظر خبر افزایش زمان معاملات در بورس بودند. این گام به عقب برای کاهش زمان معاملات فرابورس ممکن است در واقع هیجان سهامداران را در معامله افزایش دهد. (همانطور که در دلایل افزایش زمان معاملات بیان شد، این افزایش ممکن است منجر به کاهش هیجان منفی سهامداران شود)

دیدگاهتان را بنویسید