شرایط برای درمان ایمن سقط جنین


شرایط برای درمان ایمن سقط جنین

به گزارش دموکراسی آنلاین، دکتر سهیلا انصاری پور همزمان با هفته ملی سلامت زنان در گفت وگو با ایسنا. وی با اشاره به اینکه سقط جنین یکی از شایع ترین عوارض بارداری است، گفت: این مهم است که اگر قرار است سقط به دلایل پزشکی انجام شود، در هر شرایطی با خیال راحت انجام شود. منظور از ایمنی در وهله اول تشخیص صحیح سقط جنین است، آیا مداخله سقط جنین لازم است؟ و ثانیاً در صورت لزوم سقط جنین باید در شرایط ایده آل، ایمن و زیر نظر متخصصان انجام شود و در این زمینه متخصصان زنان و زایمان دوره آموزشی در این زمینه گذرانده اند تا بتوانند سقط جنین را مدیریت کنند.
وی افزود: سقط جنین به معنای از دست دادن خود به خود یا القای بارداری از ابتدای تشکیل جنین تا اواسط بارداری (هفته 20 تا 24) است. در صورت لزوم و با نظر پزشک می توان سقط جنین را انجام داد و برای این کار باید آموزش کافی انجام شود تا پزشک بتواند سقط بی خطری را انجام دهد. در ماه های اول به دلیل رشد ضعیف جنین، عوارض سقط کمتر می شود و احتمالا مشکلی برای مادر پیش نمی آید، اما این نیز قابل پیش بینی نیست، اما به طور کلی با افزایش سن بارداری، احتمال آن وجود دارد. عوارض بعد از سقط؛ یعنی بعد از هشت هفته به ازای هر دو هفته ای که به سن بارداری اضافه می شود عوارض دو برابر می شود.
وی در خصوص درمان سقط، تصریح کرد: زمانی که ادامه بارداری جان مادر را به خطر بیندازد، این نوع سقط با نظر پزشک انجام می شود. به عنوان مثال، کسانی که بیماری قلبی بسیار جدی دارند، فشار خون بالا درمان نشده، مادرانی که از سرطان رنج می‌برند و به تأخیر انداختن درمان سرطان به دلیل بارداری برای آنها خطرناک است و غیره، در شرایطی قرار می‌گیرند که درمان سقط جنین پیشنهاد می‌شود. ; البته با توجه به سیاست های اجتماعی و حقوقی هر جامعه، نشانه های درمان سقط جنین متفاوت است. گاهی ممکن است جنین در معرض خطر ناهنجاری های مادرزادی شدید، متابولیکی، تشریحی و … باشد که برای ادامه حیات جنین خوب نیست.
این فلوشیپ ناباروری ادامه داد: قبل از اینکه جنین به دنیا بیاید، آزمایش های تشخیصی در ماه های اولیه بارداری انجام می شود که مشخص می کند جنین سالم است یا خیر و یا اگر سلامت مادر در خطر باشد، تصمیم گیری برای انجام اقدامات مداخله ای در ماه های اولیه بارداری..
وی با بیان اینکه درمان سقط جنین تا اواسط بارداری را پوشش می دهد، تصریح کرد: سقط زودرس و دیررس دو نوع است اما در سه ماهه دوم ابتدا تصمیم می گیرند که با دارو بارداری را خاتمه دهند، اما چون جنین بزرگتر است، دارویی. درمان می تواند موفقیت آمیز نباشد یا سقط جنین ناقص باشد. بنابراین در سه ماهه دوم ممکن است نیاز به بازکردن دهانه رحم (کورتاژ) و سقط جنین با ساکشن باشد. انجام سقط جنین در سه ماهه دوم به دلیل جثه بزرگ جنین نیاز به مهارت بیشتری دارد و باید به مادر مراقبت بیشتری شود و پزشکی که درمان سقط جنین را بر عهده می گیرد باید تا آخر مسئولیت سلامت مادر را بر عهده بگیرد.
وی تاکید کرد: درمان سقط جنین با عوارضی همراه است که پزشک متخصص باید مسئولیت آن را بپذیرد. زیرا مشکل سوراخ شدن رحم می تواند در اثر کورتاژ رخ دهد و لازم است پزشک توانایی کنترل شرایط را داشته باشد. گاهی که سن حاملگی بیشتر است و زن در بارداری های قبلی سزارین شده و دهانه رحم بسته است، می توان با برش شکم سقط کرد. اصولاً تصمیم به پذیرش روش درمانی سقط جنین بسته به شرایط هر فرد توسط پزشک گرفته می شود.
انصاری پور در خصوص تاثیر درمان سقط جنین بر سلامت باروری زنان در بارداری های بعدی گفت: اینکه سقط بر حاملگی های بعدی تاثیر بگذارد یا خیر بستگی به شرایط سقط دارد. اگر سقط کاملاً ایمن با تشخیص صحیح و در زمان مناسب انجام شود، معمولاً هیچ عارضه ای ندارد، اما با افزایش سن حاملگی و انجام سقط توسط فردی بدون مهارت لازم و انجام سقط در شرایط ناایمن، عفونت ایجاد می شود. در مادر ممکن است بروز کند، احتمال بروز مشکلات ثانویه نیز وجود دارد و ممکن است در حاملگی های بعدی با عوارضی مانند چسبندگی رحم و حاملگی خارج از رحم و غیره مواجه شویم.
وی با اشاره به اینکه در هنگام انجام سقط غیرایمن احتمال مرگ مادر وجود دارد، تاکید کرد: بنابراین مهم است که این درمان با تشخیص پزشکی و توسط متخصص در این زمینه انجام شود. البته مرگ و میر در سه ماهه اول بارداری کمتر است، اما با افزایش سن حاملگی در صورت رعایت نکردن ملاحظات فوق، احتمال مرگ مادر بر اثر عفونت، خونریزی، آمبولی و … افزایش می یابد.
وی درباره فراوانی سقط جنین نیز گفت: حدود یک پنجم زنان در سنین باروری ممکن است دچار سقط جنین شوند.

دیدگاهتان را بنویسید