سیل اخیر بحران بی اعتمادی به دولت را نشان داد


سیل اخیر بحران بی اعتمادی به دولت را نشان داد

محمد جواد هگزناز از فعالان سیاسی اصلاح طلب در پاسخ به این سوال که عملکرد یکساله حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی را با توجه به نزدیک شدن به سالگرد تحلیف ایشان چگونه تحلیل می کنید، گفت: اگرچه برای اولین بار است که شاهد مراسم تحلیف حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی است. تحقق یک رویای نزدیک سه دهه جریان اصولگرا را دنبال می کنیم تا هماهنگی بین دولت و سایر قوا ایجاد شود، آقای رئیسی پس از ایجاد فضای نامناسب برای رقابت همه جانبه انتخاباتی به ساختمان پاستور رفت.
وی تصریح کرد: اکنون انتظار می رفت با این همه هزینه زایی و کاهش مشارکت حداقل در حوزه بهره وری و رضایت نسبی مردم از تحقق وعده های باقی مانده دستاوردهایی داشته باشیم. من فکر می کنم اگر هر منتقد صادقی بخواهد به عملکرد دولت و تحقق وعده ها نگاه کند، دولت آقای رئیسی با پرداخت هزینه های هنگفت نتوانسته رضایت عمومی جامعه را در تحقق شاخص های مورد نظر جلب کند. حتی به نظر می رسد امروز بخش قابل توجهی از کسانی که به اعتقاد خود به آقای رایضی رای داده اند از عملکرد دولت راضی نیستند.
حکشناس در پاسخ به این سوال که چالش های دولت در سال های باقی مانده چه خواهد بود و چه راهکارهایی برای رفع این چالش ها دارد، گفت: یکی از مشکلات جدی ما بحران اعتماد است. متأسفانه در ماجرای سیل اخیر می بینید که مردم این روزها به دلیل عدم اعتماد به دولت و نهادهای عمومی اعتماد چندانی به کار دولت ندارند. این سوال به هیچ وجه قابل قبول نیست و در این بخش تا آنجا که فاصله بین مردم، قدرت و اقتدار که حاصل تلاش برای یکنواخت شدن امور بود، امروز جواب درستی ندادیم. متأسفانه علیرغم تذکرات جدی همفکران در آن زمان مبنی بر اینکه نباید در این مسیر برویم، گوش شنوایی برای این ماجرا نبود.
و افزود: از سوی دیگر بحران ناکارآمدی مانند انتخاب وزرایی که از بی کفایتی، عدم تخصص و تجربه رنج می برند به مشابه ترین شکل ممکن خود را نشان می دهد. هرچند بعد از یک سال کابینه دولت در حال ترمیم است. امروز مجلس که رای سنگینی به دولت داده بود خود را اعلام کرد و چند وزیر را برکنار کرد اما با توجه به ملاحظات هیات رئیسه مجلس این استیضاح ها اعلام نشد.
این فعال سیاسی تصریح کرد: یکی دیگر از چالش های موجود عدم توجه به خواسته ها و اولویت های عموم مردم در حوزه مسائل اقتصادی است و بسیاری از وعده ها محقق نشده است. به عنوان مثال، دولت گفته است که سالانه یک میلیون واحد مسکونی می‌سازند، بعد از گذشت یک سال باید گزارش دهند که از یک میلیون واحد مسکونی حداقل 10000 واحد را تحویل داده‌اند یا خیر.
وی در ادامه افزود: این موارد نشان می دهد که شعارهای داده شده با واقعیت های میدانی فاصله دارد و فردی که این شعارها را می دهد شناخت کافی از فضای اجرایی کشور ندارد. از سوی دیگر دولت وعده ایجاد یک میلیون شغل را داده بود یا وزیر سابق کار اعلام کرده بود با یک میلیون تومان می توان شغل ایجاد کرد در حالی که امروز تعداد زیادی از بیکاران به مردم تحویل داده شده اند.
این فعال سیاسی گفت: در حوزه روابط بین الملل شاهد هستیم که موضوع برجام همچنان سردرگم است و حتی نمایندگان مجلس نیز اطلاعی از مذاکرات ندارند. به نظر می رسد این موارد به چالشی برای دولت سیزدهم تبدیل شده و وضعیت عمومی کشور بهبود نیافته است، اما شاهد گلایه های مردمی و بی اعتمادی برخی مسئولان هستیم که ناشی از عمل نکردن به وعده هاست که به طور کامل نشان می دهد نارضایتی عمومی
وی در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه یکی از وزرای دولت سیزدهم استعفا داده و مجلس تعدادی از وزرا را به دلیل ناکارآمدی در آستانه استیضاح قرار داده است، آیا کابینه آقای رئیسی دچار تغییرات اساسی خواهد شد، گفت: اگر آقای رئیسی نمی خواهد اگر او با رفع ضعف همکارانش در دولت، خیلی زودتر از آنچه انتظار دارد با بحران اعتماد و گلایه مردم مواجه خواهد شد. من فکر می کنم دیگر دیر شده است برای تغییر وزرا و این همه غوغای مجلس با دولتی که قرار بود سریع و انقلابی باشد کار درستی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید