سقوط سریع نخست وزیر – دموکراسی آنلاین


سقوط سریع نخست وزیر

گروه بین الملل – علی وداعی: خانم نخست وزیری که رویای “مارگارت تاچر” را در سر داشت. به عنوان یک پیروزی ناگهانی، او خیلی ناگهانی حذف شد. شاید باورش تا یک ماه پیش و قبل از مرگ ملکه الیزابت دوم کمی سخت بود، اما نام «لیز تراس» به عنوان کوتاه ترین نخست وزیر بریتانیا ثبت شد. به گزارش گاردین، رهبر حزب محافظه کار تنها ۴۵ روز پس از پیروزی در انتخابات داخلی حزب محافظه کار از سمت خود استعفا داد.
به گزارش دموکراسی آنلاین، از سال 2016 تاکنون این سمت در اختیار «دیوید کامرون»، «ترزا می»، «بوریس جانسون» و «لیز تراس» بوده است. هر یک از آنها به دلیل تنش و بی ثباتی سیاسی از سمت نخست وزیری انگلیس استعفا دادند.
پس از خاموش شدن داغ مرگ ملکه، توجه به وضعیت وخیم اقتصادی و میراث شوم “بوریس جانسون” معطوف شد. برنامه ای که «کواسی کوارتنگ» وزیر دارایی بازنشسته بریتانیا حدود 20 روز پیش به مجلس ارائه کرد و شوک مهلکی به اقتصاد این کشور وارد کرد. کوارتنگ قصد دارد 45 درصد از مالیات میلیاردرها را حذف کند و اقتصاد کشور را بر اساس استانداردهای بازار آزاد توسعه دهد. اما اوضاع مطابق جاه طلبی های او تغییر نکرد و او اولین قربانی دولت لیز تراس شد.
هفته گذشته، جرمی هانت، وزیر خزانه داری بریتانیا از همه اصلاحات کناره گیری کرد، اما بحران بدتر از توانایی نخست وزیر بود. طبق نظرسنجی های YouGov، محبوبیت او به «منهای 70» رسید.
در ظهر روز پنجشنبه، تعدادی از نمایندگان حزب حاکم در نامه ای به فراکسیون حزب عدم اعتماد خود را به رهبری لیز تراس ابراز کردند. سرانجام «گراهام بردی» رئیس فراکسیون حزب محافظه کار موسوم به کمیته 1922 که بر روند انتخابات حزب نظارت دارد، به دفتر نخست وزیری رفت و سپس استعفا داد.
چهارشنبه شب در جلسه جنجالی پارلمان بریتانیا گلوله ای به سمت نخست وزیر شلیک شد. جایی که بسیاری از نمایندگان به شدت سیاست های اقتصادی دولت او را محکوم کردند و با صدای بلند خواستار استعفای او شدند. در 10 روز گذشته، حداقل 14 نماینده ارشد حزب محافظه کار شدیدترین انتقادات خود را مطرح کرده اند. متیو آفورد در پایان در سخنانی انتقادی گفت: تراس چاره ای جز دیدار با اعضای کابینه و یافتن راهی برای خروج با عزت ندارد.

پذیرش عدم امکان ادامه نخست وزیری

نخست وزیر در سخنرانی کوتاهی در خارج از دفتر نخست وزیری در لندن گفت: می پذیرم که در این شرایط نمی توانم وظیفه ای را که حزب محافظه کار من را به آن انتخاب کرد، انجام دهم.
نخست وزیر مستعفی بریتانیا همچنین گفت: من در زمان بی ثباتی بزرگ اقتصادی و بین المللی به قدرت رسیدم. خانواده ها و همچنین مشاغل نگران نحوه پرداخت قبوض خود بودند. جنگ غیرقانونی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در اوکراین امنیت کل قاره ما را تهدید می کند. و کشور ما به دلیل رشد اقتصادی پایین مدت ها عقب بود. من از طرف حزب محافظه کار انتخاب شدم تا این وضعیت را تغییر دهم. ما به لوایح مربوط به انرژی و امنیت ملی عمل کردیم. و ما چشم اندازی از یک اقتصاد با مالیات کم و با رشد بالا – با بهره گیری از آزادی های برگزیت – ارائه کردیم. من می دانم که به دلیل شرایط موجود نمی توانم مأموریتی را که بر اساس آن توسط حزب محافظه کار انتخاب شده ام انجام دهم. بنابراین من با پادشاه صحبت کردم تا به او اطلاع دهم که از رهبری حزب محافظه کار استعفا می دهم.
نکته اصلی اینجاست که برخلاف افکار عمومی، تاراس با معضل اقتدار و محبوبیت مواجه است. او نه در حزب محافظه کار بود و نه تنها در کابینه.
هفته گذشته، سوئلا براورمن، وزیر کشور بریتانیا به دلیل اختلاف نظر با نخست وزیر بر سر مهاجرت استعفا داد. یک فاجعه بزرگ برای تراس استعفای کوازی کوارتنگ وزیر دارایی بود که مهم ترین سمت پس از نخست وزیری به حساب می آید.
در جمع بندی تجربه کوتاه مدت نخست وزیری خانم تروس، می توان گفت که عدم وجود تجربه و حمایت کافی در بدنه حزب محافظه کار به قیمت جان او تمام شد. البته اقدامات محرک اقتصادی نیز به سرعت در پاییز امسال اتفاق افتاد. البته مرگ ملکه الیزابت نیز خبر بدی برای نخست وزیر بود، زیرا منجر به ایجاد خلاء قدرت در لندن شد که نخست وزیر با میراث شوم «بوریس جانسون» نتوانست اوضاع را کنترل کند.

گزینه های جانشینی در حزب محافظه کار

همزمان با استعفای تراس، گراهام بردی به خبرنگاران در خارج از مجلس پارلمان گفت: «من با دبیر حزب، آقای جیک بری صحبت کرده‌ام و او تأیید کرده است که ما می‌توانیم رای دهیم و انتخابات داخلی حزب را تا جمعه لغو کنیم. 28 اکتبر. بنابراین، قبل از ارائه تعدیل بودجه در 31 اکتبر، باید بتوانیم یک رهبر جدید داشته باشیم.”
بردی در مورد روند برگزاری انتخابات و اینکه چه کسی برای تصدی پست نخست وزیری اعلام آمادگی کرده است توضیح بیشتری نداد. وی تنها به این نکته بدیهی اشاره کرد که در صورت حضور دو نامزد برای شرکت در انتخابات، رأی گیری صورت می گیرد. گفته می شود که رأی گیری احتمالاً به صورت آنلاین یا توسط اعضای عمومی حزب محافظه کار انجام می شود که حدود 200000 نفر تخمین زده می شود. گزینه دیگر این است که با جلب حمایت 100 نماینده برای کاهش روند ورود به رقابت را پیچیده کنید. تعداد نامزدها تا 2 نفر. در انتخابات سه ماه پیش، نامزدها برای ورود به رقابت نیاز به حمایت 20 نماینده داشتند.
نگرانی بزرگ محافظه کاران این است که تاخیر در تشکیل کابینه و وضعیت وخیم اقتصادی احزاب رقیب را برای برگزاری انتخابات زودهنگام متحد می کند.
استفان سوینفورد، خبرنگار تایمز در پستی در توییتر خود نوشت: به من گفته شده است که بوریس جانسون، نخست وزیر سابق بریتانیا، از حزب محافظه کار برای نخست وزیری کاندید خواهد شد. البته این حرف های اوست، اما گفته می شود به نفع منافع ملی است.
به گزارش ایونینگ استاندارد، کامی بودنوخ، وزیر تجارت بین الملل نیز قصد دارد برای پست نخست وزیری بریتانیا نامزد شود. در صدر این لیست “ریشی سوناک” قرار دارد که رقیب لیز تراس در طول مبارزات انتخاباتی تابستانی بود.
روزنامه «ایونینگ استاندارد» همچنین محاسبه کرد که وزیر دارایی سابق انگلیس شانس کسب 62 درصد آرا را دارد و پنی موردانت، رئیس مجلس عوام با 33.3 درصد در رتبه دوم قرار دارد. این نظرسنجی همچنین نشان داد که جانسون تنها توانست 5.3 درصد و بادنوچ 5.9 درصد آرا را به دست آورد.
نکته اینجاست که «جرمی هانت» قدرتمندترین نامزد محافظه کاران است اما فعلا از کاندیداتوری دوری می کند. بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا نیز گفت که به دنبال پست نخست وزیری نخواهد بود.

درخواست برای برگزاری انتخابات زودهنگام

واقعیت این است که وضعیت اقتصادی بریتانیا در بدترین وضعیت خود در نیم قرن اخیر است. تورم در ماه های اخیر به شدت افزایش یافته و از 2 درصد به 9.9 درصد رسیده است، ارزش پوند به پایین ترین سطح خود در 4 دهه اخیر رسیده است و آخرین گزارش مرکز ملی آمار بریتانیا نشان می دهد که اقتصاد این کشور کوچک شده و در آستانه سقوط قرار دارد. رکود اقتصادی یک اتاق فکر انگلیسی پیش بینی کرده است که تا سال 2024 وام مسکن بیش از پنج میلیون خانوار انگلیسی 5100 پوند افزایش خواهد یافت.
در بازار آشفته اقتصادی و سیاسی، همزمان با استعفای نخست وزیر بریتانیا، رهبران حزب کارگر، لیبرال دموکرات ها و حزب ملی اسکاتلند بیانیه های جداگانه ای صادر کردند و بر ضرورت برکناری دولت محافظه کار تاکید کردند. سوال جذاب احزاب رقیب این است که طبق نظرسنجی ها، محافظه کاران حداقل 200 کرسی پارلمان را از دست خواهند داد.
کایر استارمر، رهبر حزب کارگر، بیانیه ای صادر کرد و گفت: حزب محافظه کار نشان داده است که دیگر از دولت حمایت نمی کند و مردم بریتانیا لایق بهتری هستند. »
وی با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور گفت: مردم انگلیس شایسته این هستند که در آینده کشور نظر داشته باشند. آنها باید بتوانند آشفتگی محافظه‌کاران را با برنامه‌های حزب کارگر برای رفع مشکلاتشان، رشد اقتصاد برای کارگران و بازسازی کشور برای آینده‌ای عادلانه‌تر و سبزتر مقایسه کنند.»
در همان زمان، اد دیوی، رهبر حزب لیبرال گفت: بوریس جانسون کشور را ویران کرد و لیز تراس اقتصاد را منفجر کرد. محافظه کاران بارها ثابت کرده اند که برای رهبری کشور ناتوان هستند. ما به نخست وزیر محافظه کار دیگری نیاز نداریم که از بحرانی به بحران دیگر جهش کند. ما به یک انتخابات عمومی و تغییر واقعی نیاز داریم.»
نیکولا استورجن، وزیر اسکاتلند نیز در بیانیه ای برگزاری انتخابات سراسری را “ضروری دموکراتیک” خواند و گفت که مردم بریتانیا به فرصتی برای اظهار نظر در مورد آینده کشور نیاز دارند.
وسط بولواشی که عکس شد; شاه چارلز سوم خودش یک بحران بزرگ دارد. کاخ باکینگهام و در اوج خود، ملکه الیزابت دوم، نقش نانوشته ای در بحران های سیاسی داشته اند، اما امروز پادشاه بریتانیا وزن ملکه را ندارد. اگر محافظه کاران نتوانند به سرعت نخست وزیر جدید را تعیین کنند و اوضاع اقتصادی را آرام کنند. احزاب رقیب قطعاً خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام برای برکناری حزب حاکم از قدرت هستند.

دیدگاهتان را بنویسید