سفر بایدن به منطقه به معنای پایان دیپلماسی با ایران نیست


سفر بایدن به منطقه به معنای پایان دیپلماسی با ایران نیست

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت وگو با ایسنا، سفر جو بایدن به منطقه طرح B آمریکا برای خاورمیانه را رویکردی منفعلانه دانست و گفت: زمانی که بایدن روی کار آمد گفت سیاست تنش زدایی را در پیش خواهد گرفت. ایران و برخی از متحدانش اما زمانی که برجام به نتیجه نرسید، طرح B را در سیاست خارجی خود فعال کرد و سعی کرد وارد منطقه تنش با ایران شود که همپیمانان عرب و رژیم اسرائیل همواره تلاش کرده اند از آن محافظت کنند. علیه ایران زندگی می کند.
وی گفت: سفر بایدن به منطقه به دلیل بحران انرژی تحت تاثیر بحران اوکراین نشان دهنده انفعال این کشور و از موضع ضعف است چرا که او به دنبال تامین انرژی به منطقه آمده است.
این کارشناس مسائل بین الملل گفت: سیاست آمریکا در این سفر به چند دلیل در حال حاضر اشتباه است. اول اینکه کشورهایی مانند عربستان سعودی و امارات به دلیل تقاضای بازار، تولید و صادرات نفت خود را به حداکثر رسانده اند و نمی توانند بیش از آن تولید کنند. دوم اینکه بکرترین میدان نفتی که می‌توان در این راستا استفاده کرد، تحریم‌های آمریکا و متحدانش است. موضوع فعال شدن ایران در بازار انرژی به قدری مهم و حیاتی است که حتی امانوئل ماکرون در نشست جی 7 گفت که باید نفت ایران را بدون پیش شرط وارد بازار کنیم اما این مورد پذیرفته نشد. بنابراین فکر می کنم استراتژی اقتصادی بایدن در این زمینه اشتباه است.
فلاحت پیش گفت: مشکل دیگر سفر تقریباً همزمان بایدن با سفر پوتین به تهران است. سفر هفته آینده پوتین به ایران یکی از معدود سفرهای پوتین از زمان حمله به اوکراین است و هرگونه تحریک آمریکا می تواند منجر به تشکیل یک بلوک متخاصم شود و شاید حق کشورهای موافق با روسیه باشد که این بلوک را تشکیل دهند. اگر روسیه روابط با ایران را استراتژیک ببیند، ممکن است طرفداران زیادی داشته باشد و سفر پوتین به ایران نشان می دهد که روسیه نیز علاقه مند به شکل گیری روابط استراتژیک در منطقه است.
وی ادامه داد: معتقدم هر چقدر سفر بایدن به شکل گیری فضای تقابلی در منطقه علیه ایران و روسیه منجر شود، سفر پوتین نیز ممکن است در همین راستا باشد. اینکه آیا دولت بایدن برای این رویارویی آماده است یا نه، باید دید. اگر بایدن تلاش کند تنش زدایی به سبک اوباما را ترویج و ترویج کند، این سفر می تواند برای منافع ملی آمریکا موثر باشد، اما اگر در دام نوعی ایران هراسی بیفتد، شاید آمریکا بیشترین ضرر را متحمل شود. این امر به شکافی دامن می زند که برخلاف استراتژی آمریکاست.
این کارشناس روابط بین الملل با بیان نزدیکی عربستان و روسیه پس از بحران اوکراین گفت: ناتوانی عربستان در تزریق انرژی بیشتر از آنچه در حال حاضر تولید و صادر می کند را مهمتر از توافق با روسیه می دانم. سقف تولید نفت عربستان سعودی مانع از صادرات بیشتر از آن می شود. آنها اکنون با حداکثر ظرفیت کار می کنند. من معتقدم همه کشورهای بازار انرژی به جز ایران که در تحریم است، با حداکثر ظرفیت خود انرژی وارد می کنند و الزامات بازار انرژی قوانین خاص خود را دارد.
وی گفت: معتقدم اگر استراتژی انرژی آمریکا سفر به منطقه باشد که مهم ترین انگیزه برای سفر بایدن به منطقه بود، در تعامل با عربستان نمی تواند در این بحث به جایی برسد.

دیدگاهتان را بنویسید