زاهدی وفا یکی از کارشناسان اقتصادی است


زاهدی وفا یکی از کارشناسان اقتصادی است

به گزارش مردم سالاری آنلاین، سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور صبح امروز (۲۱ مهرماه) در جلسه صیانت از صلاحیت محمدهادی زاهدی وفا وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تالار شورای اسلامی، برای اولین بار به این موضوع اشاره کرد. حوادثی که در سرزمین کردستان رخ داد: باید خدای متعال را به خاطر حضور مردمی با بصیرت، زمان شناسی و دشمن شناختی که واقعا جلوه دیگری از زمان شناسی و شناخت دشمن خود را نشان دادند و دشمن را در این فتنه ناکام گذاشتند، شاکر باشیم.
وی افزود: خدا را شاکریم که رهبری امام و رهبر معظم انقلاب به مردم توجه دارند. حضور میلیونی مردم در خیابان و اعلام موضع و حضورشان در صحنه، دشمن را ناکام گذاشت.
رئیسی همچنین رهنمودهای حکیمانه رهبر انقلاب از روز گذشته را یادآور شد و خاطرنشان کرد: تحلیل جامع ایشان از حوادث اخیر و علت این اغتشاشات در رابطه با کشور و انقلاب برای همه مردم فهیم و بصیر قابل درک و مفید است. و تحلیل او از شرایط گفتند چرا دشمنان، آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه ملت و دولت و انقلاب ما توطئه کردند و این بلاها را به وجود آوردند.
وی ادامه داد: رهبری فرمودند دلیلش این است که کشور در حال پیشرفت است و دشمن نمی خواهد کشور پیشرفت کند. دلیل عصبانیت دشمن از کشور و ملت ایران این است که با وجود همه تهدیدها و تحریم ها، کشور در حال پیشرفت است.
رئیس قوه مجریه اضافه کرد: البته تلاش می کنیم تحریم ها به صورت عادلانه و آبرومندانه لغو شود اما در عین حال تلاش می شود تا تحریم ها خنثی شود. امروز دشمن رسماً اعلام می‌کند که فشار حداکثری شکست خورده و تحریم‌ها علیه ملت ایران نتیجه نداده است.
رئیس جمهور ادامه داد: دشمن می بیند که 6 شرکت ایرانی موفق به تولید واکسن کرونا شده اند و امروز ما صادرکننده آن هستیم. دشمن می خواهد تمام زندگی و آب آشامیدنی ما به برجام، معاهدات و تحریم ها گره بخورد، اما مردم مهربان خوزستان ظرف 3 تا 4 ماه مشکل آب شرب را حل کردند. به زودی آب در کردستان و سنندج در طرحی که مردم سال ها منتظر آن بودند رها می شود. با وجود کمبود بارندگی، مشکلات آب قابل حل است. قطعی برق که در گذشته مردم را رنج می‌داد، اکنون با 35000 مگاوات نیروگاه و 6000 مگاوات برق جدید کار می‌کنند. در بخش صنعت برق نداشتیم یا برنامه ریزی شده بود.
رئیس جمهور گفت: وضعیت کشاورزی در ابتدای کار دولت منهای 5.8 درصد بود و امروز منفی هشت درصد کاهش یافته است، یعنی وضعیت کشاورزی در حال مثبت شدن است. امروز رشد صنایع به 5 درصد رسیده است. ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی به 6.2 درصد رسید. ما در حوزه کشاورزی، صنایع و تولید مشکل داریم اما اراده بخش های مختلف و همکاری دولت و مجلس را می بینند که گره ها را باز می کند.
رئیس جمهور ادامه داد: وضعیت حقوق و پرداخت ها و یارانه ها در دولت ما با یک روز تاخیر مواجه نیست. مشکل بازنشستگان با همکاری دولت و مجلس حل شد. نظر کارشناسان اقتصادی این بود که وضعیت دو صرافی دلار حل شود. هرچند در پرداخت یارانه ها به مدت دو ماه شرایط تورمی ایجاد شد، اما اصلاح اقتصادی با همکاری دولت و مجلس و البته با صبر و حوصله و همراهی مردم انجام شد. ما در حال انجام اصلاحات اقتصادی هستیم.
رئیس جمهور تصریح کرد: طرح های شرکت های بزرگ اقتصادی برای پروژه های بزرگی مانند توسعه میادین نفت و گاز کشور هم در بانک ها و هم در شرکت های بزرگ در حال اجراست تا نقدینگی آنها در تولید سرمایه گذاری شود. عضویت در سازمان شانگهای ما را به زیرساخت های اقتصاد آسیا متصل کرده است. روابط تجاری برخی کشورهای همسایه تا 5 تا 6 برابر افزایش یافت. دشمن نتوانست ما را منزوی کند. فعالیت های اقتصادی، تجاری و تولیدی ما توسعه یافته است. به همین دلیل او به دنبال توطئه، شورش و هرج و مرج است. آنچه مدیریت گفت در دستور کار ما است.
رئیس جمهور تاکید کرد: وحدت و انسجام ملی را مهم می دانم. این دو نیاز اجتناب ناپذیر است و دشمن را به ناامیدی می کشاند. فضای کار و تلاش نیز دشمن را ناامید کرد. راهبرد جمهوری اسلامی وحدت و انسجام اسلامی است. باید دسیسه های دشمن را شناخت. البته مردم عزیز ما این موضوع را به خوبی درک کرده اند و از نظر زبانی در عرصه حضور دارند.
رئیس جمهور بر همکاری دولت و مجلس تاکید کرد و گفت: به زودی برنامه هفتم توسعه تقدیم مجلس می شود. بودجه 1402 نیز در مهلت قانونی به مجلس ارائه شد. من به مردم می گویم که مجلس و دولت به این ضرورت اجتناب ناپذیر پی برده اند که همکاری همه قوا، نهادها و ادارات کشور می تواند شما را امیدوار کند و دشمن را ناامید کند.
رئیس جمهور ادامه داد: مصمم هستیم محتوای کارمان خدمت به مردم و گره گشایی از کار مردم و رسیدگی به تمام مناطق کشور باشد و به هیچ وجه گرفتار حاشیه نشویم.
رئیس دولت سیزدهم در دفاع از وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: این وزارتخانه یکی از وزارتخانه های مهم محسوب می شود، البته همه وزارتخانه ها مهم هستند، اما این وزارتخانه نقش بسیار مهمی در تحقق شعار دارد. دولت که عدالت اجتماعی است و می تواند به حمایت های مختلف کمک کند مددکاری اجتماعی، تعاون و تامین اجتماعی سه موضوعی است که به طور مستقیم مردم را تحت تاثیر قرار می دهد و این وزارتخانه در این امر نقش دارد.
وی ادامه داد: درست است که واحدهای اقتصادی مانند شستا زیرمجموعه این وزارتخانه هستند اما اساس کار بر این است که مستمری بگیران، کارگران و اقشار مختلف مردم از عدالت این وزارتخانه بهره مند شوند. در طول مدت گذشته تلاش هایی برای پیگیری موضوع کار و اشتغال انجام شده است، همچنین در خصوص بحث تعاونی ها و میدان دادن به تعاونی ها همانطور که در قانون اساسی آمده است گام های خوبی در زمینه تامین اجتماعی و آسیب ها برداشته شده است. در مورد صندوق های بازنشستگی پیدا شد.
رئیسی با تشکر از مدیران این وزارتخانه گفت: باید از آقای دکتر عبدالملکی نیز به خاطر مدتی که در وزارت بودند قدردانی کنم اما این وزارتخانه با توجه به تجربیات گذشته وظایف زیادی در این مدت دارد که باید انجام شود.
رئیس جمهور درباره محمدهادی زاهدی وفا، وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: آقای دکتر زاهدی وفا را با توجه به شناختی که از شخصیت ایشان دارم و بازخوردی که از عملکرد ایشان داشتم انتخاب و معرفی کردم. هم دانش و هم تجربه دارند که دو شرط مهم در انتخاب و معرفی است. آقای زاهدی وفا دانش خوبی به خصوص در زمینه مسائل اقتصادی دارد و از متخصصان این حوزه در کشور است و بسیاری از محافل اقتصادی تخصص ایشان را می پذیرند. وی همچنین در سمت های قبلی خود از جمله سابقه معاونت در وزارت اقتصاد نیز موثر بوده است. طرح هدفمندی یارانه ها و سپس افزودن سهام عدالت به آن طرح یکی از مواردی است که ایشان دنبال کرده و در آن حوزه ابتکارات و برنامه هایی داشته است.
وی ادامه داد: آقای زاهدی وفا در سال 1390 نیز با معاونت اقتصادی معاون اول رئیس جمهور همکاری داشت و به دستور رهبر انقلاب با الگوی اسلامی – ایرانی پیشرفت به ویژه در حوزه اقتصادی همکاری خوبی داشت. . ایشان مدتی به عنوان رهبری در وزارتخانه بوده و تعامل ایشان را در داخل و خارج از وزارتخانه دیده ایم.
رئیس جمهور همچنین تصریح کرد: دوستان مجلس به من گفته اند که ای کاش آقای زاهدی وفا در آن زمان با شورای اسلامی تماس می گرفت و من گفتم چون مشخص نیست ایشان به عنوان وزیر معرفی شوند، می خواستند اساس را نگذارند. که خوب است، می خواست خودش باشد، نباید در مجلس مطرح می کرد، وگرنه کارش مثل بی احترامی به نمایندگان محترم و کمیته ها نبود، بلکه می خواست رابطه اش تشکیلاتی و البته ارتباط با مجمع باشد. مجلس قطعا می توانند برای او خوب باشند.

دیدگاهتان را بنویسید