ریشه های عمیق بلوتوث در دنیای فناوری امروزی!تحقیقات ABI تخمین می‌زند که پنج میلیارد دستگاه مجهز به بلوتوث در سال جاری به مصرف‌کنندگان فروخته خواهد شد و این رقم تا سال 2026 به هفت میلیارد دستگاه افزایش خواهد یافت. بلوتوث اکنون در همه چیز از تلفن‌های هوشمند گرفته تا یخچال‌ها و لامپ‌ها استفاده می‌شود و تعداد فزاینده‌ای را ممکن می‌سازد. از محصولات برای ارتباط بی سیم با یکدیگر.

به گزارش ایتنا از ایسنا، این فناوری با وجود اینکه در همه جا وجود دارد، باز هم موارد آزاردهنده ای مانند تلاش برای راه اندازی یک دستگاه جدید برای اتصال به دستگاه دیگر، جابجایی هدفون بین دستگاه ها یا عدم امکان اتصال دارد.

کریس هریسون، استاد تعامل انسان و کامپیوتر در دانشگاه کارنگی ملون می‌گوید: «من رابطه عشق و نفرت با بلوتوث دارم، زیرا وقتی کار می‌کند، عالی است، و زمانی که اینطور نیست، می‌خواهی موهایت را بیرون بکشی». . قرار بود بلوتوث بی سیم باشد و استفاده از آن آسان باشد، اما تاکنون اینطور نبوده است.

دلایل این امر به ریشه های این فناوری نسبتاً ارزان برمی گردد.

بلوتوث ظاهر می شود
گفته می‌شود که بلوتوث از هارالد بلوتوث (دندان آبی) گورمسون، پادشاه اسکاندیناوی قرن نهم، به دلیل اتحاد دانمارک و نروژ در سال 958 پس از میلاد و همچنین رنگ دندان‌هایش، به عاریت گرفته شده است. هنگام توسعه این فناوری، برنامه نویسان بلوتوث را به عنوان نام رمز فناوری بی سیم خود که دستگاه های مجاور را به هم متصل می کند، انتخاب کردند.

به گفته هریسون، این فناوری با وای فای کاملا متفاوت است زیرا در محدوده بسیار کمی کار می کند. این روند نسبت به گذشته تغییر نکرده است و بلوتوث یکی از گزینه هایی است که بسیاری از کاربران به داشتن آن در گوشی های هوشمند و اسپیکرهای قابل حملی که فقط در فواصل کوتاه می توانند متصل شوند عادت دارند.

برخلاف طول موج‌های خصوصی که توسط شرکت‌های مخابراتی کنترل می‌شوند، سیگنال‌های بلوتوث در طول موج‌های بدون مجوز ارسال می‌شوند که استفاده از آن برای همه آزاد است. این ویژگی ممکن است توسعه و استقرار را آسان‌تر کرده باشد، اما بدون هزینه نبود.

در استفاده از طیف بدون مجوز، بلوتوث باید با تعدادی از محصولات دیگر مانند مانیتور کودک و کنترل از راه دور تلویزیون رقابت کند. این وضعیت ممکن است مانع از کارکرد بلوتوث شما شود.

هریسون به دلایل دیگری اشاره می کند که چرا بلوتوث می تواند به طور غیرعادی آزاردهنده باشد، از جمله مشکلات امنیت سایبری که هنگام انتقال داده ها به صورت بی سیم ایجاد می شود.

علاوه بر این، چندین سازمان دولتی ایالات متحده در مورد خطر استفاده از بلوتوث و آسیب پذیر کردن دستگاه ها در برابر خطرات امنیت سایبری هشدار داده اند. کمیسیون ارتباطات فدرال هشدار داده است که مانند اتصالات وای فای، بلوتوث نیز می تواند داده های آنها را در معرض خطر قرار دهد اگر کاربران مراقب نباشند.

گفته می شود حداقل یکی از مقامات برجسته دولتی به بلوتوث بدبین است. کامالا هریس، معاون رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، در ویدئویی که برای تبریک پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری گرفته شده، یک هدست سیمی در دست دارد. به گفته پولیتیکو، هریس مدت هاست که هدست های بلوتوث را یک خطر امنیتی می داند.

به گفته CNN، با این حال، شرکت ها و مصرف کنندگان همچنان از بلوتوث استفاده می کنند. شاید مشهورترین شرکت در میان آنها اپل باشد که پورت های هدفون سنتی را کنار گذاشت و هدفون بلوتوث بی سیم محبوب خود، AirPods را معرفی کرد. شرکت های دیگر نیز محصولات مشابهی را عرضه کردند.

دیدگاهتان را بنویسید