روتامتر گاز چیست؟ | من سلطنتی هستم


به گزارش آگهی : روتامتر گاز یکی از تجهیزاتی است که برای اندازه گیری دما در صنعت استفاده می شود. جریان گاز از طریق لوله با استفاده از این دستگاه اندازه گیری می شود. استفاده از روتامتر گازی در صنعت ضروری و بسیار متداول است. این دستگاه دارای یک شناور است که می توان از آن برای اندازه گیری مایعات و گازهای داخل لوله ها استفاده کرد. این دستگاه دارای لوله مخروطی نیز می باشد. این لوله به صورت عمودی نصب می شود و به دلیل جهت عمودی گرانش باید به صورت عمودی در آن قرار گیرد.

عملکرد چرخش سنج گاز برای اندازه گیری گاز به این صورت است که گاز مایع از پایین لوله وارد دماسنج می شود. گاز از اطراف شناور تا بالای چرخش سنج گاز عبور می کند. در نهایت از شکاف بین شناور و لوله مخروطی خارج می شود. به این ترتیب گاز در لوله های بسته اندازه گیری می شود.

لینک های مفید: خرید روتامتر گاز

کاربرد چرخش سنج گاز
کاربرد چرخش سنج گاز

کاربرد روتامتر گاز چیست؟

استفاده كردن روتامتر گاز مزایایی در صنعت وجود دارد که در موارد مهم می توان به آن اشاره کرد. روتامتر یک دستگاه ساده اندازه گیری گاز است که هزینه بسیار کمی دارد. به همین دلیل هزینه پروژه ها کاهش یافته است. لازم به ذکر است که این دستگاه ضد انفجار است. در نتیجه در حین نصب آن نیازی به نگرانی در مورد انفجار در مکان هایی که مایعات قابل اشتعال وجود دارد نباشید. روتامتر از طریق گرانش عمودی و خواص سیال کار می کند.

نصب و راه اندازی روتامتر گاز باعث افت فشار نمی شود. هزینه های پمپاژ نیز با افزایش مساحت لوله روتامتر با سرعت جریان کاهش می یابد. این دستگاه به گونه ای ساخته شده است که میدان دید اپراتور را افزایش می دهد. به همین دلیل در صورت نیاز به تمیز کردن فیلتر می توان در اسرع وقت این کار را انجام داد. همچنین نشان دهنده سایر مشکلات مایع مانند تغییر رنگ داخل لوله ها خواهد بود. اپراتورهای دستگاه حداقل و حداکثر نرخ جریان را بر اساس تغییر منطقه اندازه گیری می کنند.

انواع روتامتر برای اندازه گیری گاز

انواع روتامترهای گازی
انواع روتامترهای گازی

روتامتر گاز یکی از تجهیزات مهم در صنعت اندازه گیری گاز است. این دستگاه حجم مایع داخل لوله آزمایش را اندازه گیری می کند. با توجه به اهمیت این دستگاه، انواع مختلفی از آن ساخته می شود که عملکرد و کاربردهای متفاوتی دارد. نمونه های اولیه این دستگاه از شیشه و مدل های مختلف از مواد مختلف ساخته شده است. روتامتر برای اندازه گیری گاز از شیشه، فلز یا پلاستیک ساخته شده است. شناور روتامتر گاز شیشه ای می تواند از هر جنسیتی ساخته شود که یکی از مزایای استفاده از این مدل روتامتر می باشد.

لینک های مفید: قیمت روتامتر (انواع روتامتر)

مدل بعدی چرخش سنج فلزی است. این مدل روتامتر زمانی استفاده می شود که دما و فشار در محدوده کاری بالا باشد. روتامتر فلزی از برنج، فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم ساخته شده است. عملکرد این روتامتر همانند مدل شیشه ای است.

روتامتر پلاستیکی نوع دیگری از چرخش سنج اندازه گیری گاز است. این دستگاه ارزان است و مقاومت در برابر ضربه دارد. در این مدل از روتامتر ساخته شده از پلاستیک و فلز استفاده شده است. این دستگاه در مواقعی که نیاز به اندازه گیری بخار باشد استفاده می شود.

مقایسه انواع روتامترهای اندازه گیری گاز

مقایسه انواع روتامترهای اندازه گیری گاز
مقایسه انواع روتامترهای اندازه گیری گاز

همانطور که در متن بالا ذکر شد روتامتر گاز بر اساس جنس بدنه از سه مدل شیشه، فلز و پلاستیک ساخته شده است. مدل های مختلف روتامترهای اندازه گیری گاز کاربردهای خاص خود را دارند. مدل شیشه ای نسبت به سایر مدل ها ساده تر است، بنابراین اپراتور در خواندن اعداد و کار با آن مشکلی نخواهد داشت. روتامتر برای اندازه گیری گاز شیشه خاصیت تشخیص زمان تمیزکردن دستگاه را دارد. همچنین امکان بررسی وضعیت مایع داخل لوله ها وجود دارد.

روتامتر فلزی برای اندازه گیری گاز در فشار بالا و دمای بالا نیز مناسب است. فلز این دستگاه ضد زنگ بوده و در نزدیکی مایعات زنگ نمی زند. کار با این مدل روتامتر گاز این پیچیده تر از همتای شیشه ای خود است. مدل های روتامتر شیشه ای برای اندازه گیری مایعات در برخی شرایط مناسب نیستند، زیرا نمی توانند دماهای بالا را تحمل کنند. به همین دلیل از این ابزار استفاده می شود.

روتامتر اندازه گیری گاز از پلاستیک محکم ساخته شده و در برخی از عملیات صنعتی قابل استفاده است. این دستگاه ترکیبی از فلز و پلاستیک سخت است که در مواقعی که روتامتر ممکن است ضربه بزند مناسب خواهد بود. روتامتر پلاستیکی برای فرآیندهایی با خروجی بخار مناسب است.

دستگاه چرخش سنج برای اندازه گیری گاز

همانطور که اشاره شد روتامتر گاز از یک استوانه مخروطی و یک شناور تشکیل شده است. شناور داخل لوله مخروطی روتامتر قرار می گیرد. هنگامی که روتامتر برای اندازه گیری گاز داخل لوله های بسته هدایت می شود، مایع و جریان از لوله عبور می کنند. شناور که در پایین لوله عمودی قرار می گیرد، با عبور این جریان ها به دلیل فاصله از دیواره لوله مخروطی به سمت بالا حرکت می کند. با حرکت شناور و نمایش اعداد، مقدار و دبی گاز به دقت اندازه گیری می شود.

کاربرد روتامترهای گازی در صنعت

روتامتر برای اندازه گیری گاز تنها یکی از کاربردهاست روتامتر گاز در صنعت است. این دستگاه به دلیل اندازه گیری دقیق و هزینه مناسب در پروژه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. اندازه گیری جریان سیال در فرآیندهای مختلف ماشینکاری از دیگر کاربردهای این دستگاه است. روتامتر گاز در آزمایشگاه ها و کارخانه ها برای اندازه گیری جریان مایعات و گازها استفاده می شود.

آخرین کلمه

روتامتر گاز یکی از تجهیزات ضروری در صنعت است که به عنوان یک دستگاه اندازه گیری عمل می کند. این دستگاه به دلیل اهمیت استفاده از آن توسط شرکت های سازنده بسیاری تولید می شود. پیکاتک یکی از بهترین فروشگاه های اینترنتی در ارائه این محصول به مشتریان می باشد. برای مشاهده انواع روتامتر گاز و ثبت سفارش می توانید به سایت پیکاتک به آدرس pikatak.com مراجعه کنید.

توجه: این آگهی یک آگهی رپورتاژ است و اویم شاهانه هیچ نظر و مسئولیتی در قبال محتوا و محصولات آن ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید