روابط آمریکا با عربستان سعودی بدتر شده است


روابط آمریکا با عربستان سعودی بدتر شده است

به گزارش دموکراسی آنلاین، «دیک دوربین» سناتور ارشد دموکرات خواستار پایان دادن به ائتلاف واشنگتن-ریاض و باز شدن جنبه های خاموش پرونده 11 سپتامبر در رابطه با نقش دولت عربستان سعودی در اجرای این تروریست ها شده است. حملات
سناتورها و نمایندگان دموکرات در کنگره آمریکا از تصمیم اخیر اوپک پلاس مبنی بر کاهش 2 میلیون بشکه ای عرضه جهانی نفت که توسط کارتل انرژی با کمک دولت عربستان سعودی و روسیه تصویب شد، خشمگین هستند و خواستار بازنگری در وضعیت آمریکایی شده اند. دولت در مورد عربستان سعودی
به گزارش تارنمای «The Hill» (سایت کنگره آمریکا)، در همین راستا «برنی سندرز»، سناتور مستقل آمریکایی، اقدامات دولت عربستان سعودی در عدم کمک به افزایش تولید و عرضه نفت به این کشور را محکوم کرد. بازار جهانی و خواستار خروج نیروهای آمریکایی از آن کشور شد و فروش تسلیحات آمریکایی به سعودی ها متوقف شد.
سندرز پس از اعلام تصمیم اخیر اوپک پلاس در توییتی نوشت: «اگر عربستان سعودی، یکی از بدترین ناقضان حقوق بشر در جهان، بخواهد با روسیه برای افزایش قیمت انرژی آمریکا شریک شود، می‌تواند از پوتین بخواهد که از امنیت پادشاهی محافظت کند.» به او نیاز داریم که تمام نیروهای آمریکایی را از عربستان سعودی خارج کند، فروش سلاح به آنها را متوقف کند و به کارتل نفتی این کشور پایان دهد.”
سندرز چهارشنبه گذشته اظهارات مشابهی را انجام داد و در توییتی نوشت: «آمریکا باید به کارتل غیرقانونی تعیین قیمت اوپک پایان دهد، کمک نظامی به عربستان سعودی را پایان دهد و به شدت به سمت انرژی های تجدیدپذیر حرکت کند.»
پس از تصمیم اخیر اوپک پلاس مبنی بر کاهش 2 میلیون بشکه ای عرضه نفت به بازار، بسیاری از دموکرات های کنگره واکنش های مشابهی به این تصمیم داشتند و مدعی شدند که این اقدام هماهنگ روسیه و عربستان سعودی برای بیرون راندن دولت آمریکا از افزایش نفت بوده است. قیمت بنزین در آستانه انتخابات میان دوره ای کنگره است.
همچنین برخی از نمایندگان دموکرات کنگره طرحی را به کنگره آمریکا ارائه کرده اند که برای تنبیه دولت سعودی به دلیل کمک نکردن به کاهش قیمت نفت در بازار جهانی، آمریکا باید نیروهای آمریکایی را از عربستان خارج کند و تسلیحات نفروشد. به آن کشور و امارات متحده عربی
همچنین، چارلز شومر، رهبر اکثریت دموکرات سنا، اعلام کرد که سنا روند تصویب لایحه موسوم به «NOPAC» را که در ماه می به تصویب کمیته قضایی رسیده بود، ادامه خواهد داد.
این لایحه قانون ضد انحصار در دعاوی آمریکا علیه کشورهای عضو اوپک پلاس و شرکت های نفتی دولتی آنها را تغییر می دهد و بر این اساس، شرکت های دولتی لوک اویل روسیه و آرامکو عربستان در دادگاه های آمریکا قابل پیگرد هستند.
سناتور دیک دوربین، دومین سناتور دموکرات در سنا نیز خواستار تصویب این لایحه در هفته جاری شد و از ارزیابی مجدد روابط بین واشنگتن و ریاض حمایت کرد و به ویژه اشاره کرد که بسیاری از سوالات و ابهامات در مورد نقش دولت “بدون پاسخ” باقی مانده است. . عربستان سعودی در حملات 11 سپتامبر.
خاندان سلطنتی عربستان هرگز متحد قابل اعتماد ملت ما نبوده است. دوربین روز پنجشنبه گفت: زمان آن فرا رسیده است که سیاست خارجی ما دنیایی را بدون اتحاد با این خنجرهای سلطنتی تصور کند.

دیدگاهتان را بنویسید