راز خالکوبی های عجیب بر روی بدن مومیایی های زنان باستانی! + تصویر


خالکوبی پشت ممکن است مانند یک مد سلبریتی های اوایل قرن بیستم به نظر برسد. اما شواهد باستان شناسی جدید از مومیایی های مصر باستان نشان می دهد که این عمل در واقع بیش از سه هزار سال قدمت دارد.

دو محقق به نام‌های «آن آستین» و «مری لیز آرنت» در منطقه روستایی باستانی به نام دیرالمدینه از زمان پادشاهی جدید مصر (1550 تا 1070 قبل از میلاد)، خالکوبی‌هایی را بر روی مجسمه‌های آن کشف کردند. سایتی که احتمالاً با «باس» است مربوط به خدای مصر باستان (خدای ازدواج) است که از زنان و کودکان به ویژه هنگام زایمان محافظت می کرد.

شواهد تازه کشف شده از دو مقبره است که آستین و تیمش در سال 2019 بررسی کردند. بقایای انسانی از یکی از گورها شامل استخوان ران چپ زنی میانسال با نقش های سیاه رنگ روی پوست حفظ شده او است. نشانه های حک شده شامل تصویری از بس و کاسه ای است که با تطهیر آیینی هفته های پس از زایمان همراه است.

خالکوبی دوم مربوط به یک زن میانسال است که در یک مقبره پیدا شده است. در این مورد که دیدن آن با چشم غیرمسلح دشوار است، حکاکی بازسازی شده از چشم هوروس و تصویری احتمالی از بس با تاج پر دیده می شود.

عکس این خالکوبی های عجیب روی بدن مومیایی های زنان باستانی چه معنایی دارد؟

خالکوبی روی پایین بدن و پاهای یک زن مصری مومیایی شده

محل کشف خالکوبی های مصر باستان

دیرالمدینه در کرانه غربی رود نیل و روبروی شهر باستانی اقصر واقع شده است. در اوایل سال 1992، در حوالی زمان کشف مقبره توت عنخ آمون، این مکان توسط یک تیم فرانسوی حفاری شد.

این شهر که در پادشاهی جدید به عنوان “Seth-Maat” (مکان حقیقت) شناخته می شد، یک شهر برنامه ریزی شده بود. محله ای بزرگ با خیابان های مستطیل شکل و ساختمان های مسکونی برای کارگرانی که مسئول ساختن مقبره برای حاکمان مصر هستند. مردان برای کار بر روی قبور آمدند، در حالی که زنان و کودکان در روستای دیرالمدینه زندگی می کردند.

یکی از مهم ترین ویژگی های این منطقه یک گودال بزرگ است. زباله دانی باستانی مملو از فیش حقوقی، رسید و نامه نوشته شده روی پاپیروس به باستان شناسان کمک می کند تا زندگی مردم عادی آن زمان را بهتر درک کنند.

با این حال، هیچ نشانه ای از خالکوبی در گودال بزرگ مشاهده نشد، بنابراین کشف حداقل شش زن خالکوبی شده در دیرالمدینه تعجب آور است. آستین، نویسنده اصلی این مطالعه و زیست باستان شناس در دانشگاه میسوری در سنت لوئیس، به لایو ساینس گفت: یافتن شواهدی از خالکوبی می تواند نادر و دشوار باشد. چون تو [ابتدا] شما باید پوست حفظ شده و در معرض دید را پیدا کنید. از آنجایی که ما هرگز افراد مومیایی شده را باز نمی کنیم، تنها شانس ما برای یافتن خالکوبی این است که سارقان (باز کردن مومیایی) پوست را در معرض دید قرار دهند و این هنوز هزاران سال پس از مرگ یک فرد در دسترس ما است.

به گفته آستین، خالکوبی در دیرالمدینه بیش از آنچه قبلاً تصور می شد رایج بود، اگرچه مشخص نیست که در این دوره چقدر در سایر نقاط مصر گسترش یافته است. در نهایت، او گفت، او امیدوار است شواهد بیشتری از خالکوبی پیدا شود تا مشخص شود که آیا این خالکوبی فقط در این روستا انجام می شده است یا بخشی از یک سنت گسترده تر در مصر باستان بوده است که آنها هنوز کشف نکرده اند.