درمان های خانگی برای کاهش استرس و اضطراب


درمان های خانگی برای کاهش استرس و اضطراب

به گزارش مردم سالاری آنلاین، ایجاد تغییرات ساده در سبک زندگی نیاز به صرف هزینه و زمان زیادی ندارد و حتی با تصمیم گیری های ساده می توانید گامی در جهت ایجاد تغییرات در زندگی خود بردارید. این سوال از آنجا حائز اهمیت است که بر اساس اعلام وزارت بهداشت در سال های اخیر به ویژه پس از شیوع کرونا، شاهد افزایش شیوع اختلالات روانی بوده ایم. بنابراین تلاش برای کاهش اختلالات روانپزشکی رایج با روش های آسان حائز اهمیت است.
البته لازم به ذکر است که خدمات وزارت بهداشت در حوزه سلامت روان به صورت رایگان در شبکه های بهداشت ارائه می شود. خدماتی مانند آموزش و پیشگیری برای عموم مردم، غربالگری و ارائه خدمات پزشکی به افرادی که غربالگری مثبت شده اند و ارائه خدمات روانشناختی به سایر افراد غربالگری شده بخشی از این خدمات است. در عین حال خدمات آموزشی و پیشگیرانه در زمینه خودمراقبتی، توانمندسازی در زمینه پیشگیری از اختلالات روانپزشکی، اختلال اعتیاد، خودکشی و توانمندسازی در حوزه مهارت های زندگی، مهارت های فرزندپروری، غربالگری افرادی که ممکن است مشکلات اعتیاد یا خشونت خانگی برای همه گروه های سنی داشته باشند.
بر این اساس و بر اساس اعلام معاونت فنی دفتر سلامت روان، مراقبت های اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، در صورت مثبت بودن نتیجه غربالگری، خدمات درمانی و پزشکی از طریق پزشک برای افراد راه اندازی می شود. و در صورت نیاز فرد به خدمات مشاوره ای، این خدمات توسط کارشناسان سلامت روان که در مراکز خدمات جامع سلامت که بر اساس پروتکل تعریف شده ارائه می شوند، فعالیت می کنند. این خدمات روانشناختی شامل کودکان مبتلا به بیش فعالی، مبتلایان به افسردگی و اضطراب، مبتلایان به اختلال وسواس فکری جبری، مبتلایان به اختلال دوقطبی و غیره می شود. تمامی این خدمات توسط روانشناسان در نظام سلامت رایگان است اما ویزیت پزشک بر اساس تعرفه دولتی محاسبه می شود.
به گفته دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، راه حل های زیر را می توان برای جلوگیری از نگرانی های رایج زندگی که هنوز نیازی به درمان پزشکی ندارند، مورد استفاده قرار داد:
مصرف اسیدهای چرب امگا 3: شواهدی وجود دارد که اسیدهای چرب امگا 3 علائم اضطراب را کاهش داده و منجر به کاهش سطوح مواد شیمیایی مرتبط با استرس از جمله آدرنالین و کورتیزول می شود. ماهی، دانه کتان، گردو و غیره. منابع عالی اسیدهای چرب امگا 3 هستند. همچنین، طبق این مطالعه، دانشجویانی که روزانه 2.5 میلی‌گرم از ترکیب اسیدهای چرب امگا 3 به مدت 12 هفته استفاده می‌کردند، نسبت به دانش‌آموزانی که آرام‌بخش مصرف می‌کردند، اضطراب کمتری داشتند.
قرار گرفتن در معرض نور خورشید: بهترین راه طبیعی برای کاهش اضطراب، قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. دریافت ویتامین D از طریق نور خورشید علائم افسردگی و اضطراب را کاهش می دهد. حتی مشخص شده است که افرادی که زیر نور خورشید و بیرون از خانه راه می روند نسبت به افرادی که در باشگاه های ورزشی فعالیت بدنی انجام می دهند سطح هورمون های استرس بسیار کمتری دارند. قرار گرفتن روزانه در معرض نور خورشید به مدت 21 دقیقه برای جذب ویتامین D و کاهش اضطراب توصیه می شود.
_ فعالیت بدنی: افزایش تولید اندورفین از ورزش با احساس خوب و بهبود خلق و خوی مرتبط است. اگر طبق برنامه منظم ورزش کنید، عزت نفس شما افزایش می یابد و احساس سلامتی بیشتری خواهید داشت. یکی از دلایل نگرانی بیماری و چاقی است که هر دوی آنها را می توان با ورزش از بین برد.
اجتناب از کافئین: اگرچه کافئین انرژی را افزایش می دهد، اما می تواند شما را عصبانی و مضطرب کند. به جای مصرف مداوم کافئین موجود در قهوه، شکلات و نوشابه، می توانید چای سبز را امتحان کنید. محققان ثابت کرده اند که ال تیانین موجود در چای سبز ضربان قلب و فشار خون را کنترل می کند و در نتیجه اضطراب را کاهش می دهد.
مروری بر رژیم غذایی: کمبود ویتامین B12 منجر به اضطراب می شود. این بیشتر در بین گیاهخواران اتفاق می افتد. این ویتامین عمدتاً در محصولات حیوانی یافت می شود. مصرف بیش از حد کافئین، الکل و قندهای افزوده نیز باید از رژیم غذایی حذف شود. مطالعات همچنین نشان می دهد که مصرف غذاهای فرآوری شده با چربی اشباع شده و غذاهای سرخ شده در نهایت منجر به افزایش حملات اضطرابی می شود.
مصرف غذاهای ضد اضطراب: زغال اخته را می توان در زمره غذاهای ضد اضطراب قرار داد. غلات کامل نیز سرشار از منیزیم و تریپتوفان هستند. تریپتوفان یک اسید آمینه است که بدن آن را به سروتونین تبدیل می کند و این فرآیند با بهبود خلق و خوی همراه است. جو همچنین سطح سروتونین را در بدن افزایش می دهد و سرشار از فیبر برای تنظیم قند خون و بهبود خلق و خو است. آووکادو، تخم مرغ، شیر و گوشت حاوی ویتامین B هستند که از اضطراب جلوگیری می کند.
سایر غذاهایی که هورمون استرس کورتیزول را کاهش می دهند عبارتند از ویتامین C، اسیدهای چرب امگا 3، اسفناج و سایر سبزیجات با برگ های تیره، به علاوه شکلات تلخ.

دیدگاهتان را بنویسید