خبر خوش برای متقاضیان وام 200 میلیون تومانی


خبر خوش برای متقاضیان وام 200 میلیون تومانی

به گزارش دموکراسی آنلاین، مهدی سحابی درباره وام سپرده مسکن گفت: 131 هزار پرونده تا 21 مهرماه امسال تشکیل شد که 94 هزار نفر 53 هزار و 500 میلیارد ریال دریافت کردند.
قائم مقام معاونت اعتبارات بانک مرکزی درباره وام نگهداری از کودکان خاطرنشان کرد: 400 هزار نفر به مبلغ 162 هزار میلیارد ریال این تسهیلات را دریافت کرده اند.
همچنین به گفته این مقام بانک مرکزی تا 21 مهرماه 507 هزار نفر از تسهیلات 700 هزار میلیارد ریالی وام ازدواج بهره مند شده اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 65 درصد رشد نشان می دهد.
معاون وام بانک مرکزی در خصوص پرداخت کمک هزینه مسکن برای خانوارهای دارای فرزند سوم گفت: بر اساس بند 3 بند الف تبصره 16 قانون بودجه سال جاری برای خانوارهای بدون مسکن که سومین آنهاست تعیین شده است. تولد فرزند از سال 1398 به بعد، تسهیلات 200 میلیونی ودیعه، ساخت و خرید مسکن باید پرداخت شود. بر این اساس بانک مرکزی سهمیه بانک ها و مفاد مربوطه شش بانک پست بانک، بازرگانی، صادرات، توسعه تعاون، کشاورزی و مسکن را ابلاغ کرده است.
سحابی با بیان اینکه قانونگذار تصریح کرده است که این تسهیلات باید به خانوارهای فاقد مسکن پرداخت شود، تاکید کرد: یکی از مشکلاتی که شبکه بانکی در پرداخت این تسهیلات با آن مواجه است این است که بانک عملاً توانایی کنترل این موضوع را ندارد. متقاضی خانه ندارد، صرف نظر از اینکه آیا یا نه. لذا مقرر شد وزارت راه و شهرسازی این اطلاعات را جهت مراجعه آنلاین در اختیار بانک ها قرار دهد.
وی تاکید کرد: در صورتی که وزارت راه و شهرسازی دسترسی لازم را برای مراجعه به وضعیت متقاضی در خصوص وجود یا کمبود مسکن فراهم کند، پرداخت مسکن خانواده های بی سرپرست دارای فرزند سوم از بانک ها تسریع می شود.