حکم دادگاه سوئد برای حمید نوری رسوایی است


حکم دادگاه سوئد برای حمید نوری رسوایی است

مسعود ستایشی روز سه شنبه در نشست خبری جشن عید سعید فطر در غدیرخم؛ وی افزود: همانطور که امام خمینی (ره) فرمودند غدیر قدرت عدالت آفرینی در کل جامعه را دارد و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند عید غدیر خم یکی از مهمترین و تعیین کننده ترین لحظات تاریخ اسلام است.
سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر حکم حبس ابد دادگاه سوئد برای حمید نوری و همچنین اقدامات دستگاه قضایی در این خصوص، این حکم را ناعادلانه خواند و اظهار داشت: با توجه به عدم تشریفات این حکم صادر شده است. طبق اصول و قواعد این یک رسوایی و محل اعتراض است.
وی ادامه داد: متهم از حقوق اساسی محاکمه و شهروندی محروم است و هیچ یک از قوانین داخلی و کنوانسیون های بین المللی را رعایت نمی کند و وجدان جامعه جهانی این موضوع را نمی پذیرد.
ستایشی افزود: روند رسیدگی به پرونده کاملاً غیرقانونی، مخدوش و کاملاً شاهد محور بوده و تحقیقات قانونی صورت نگرفت.
وی ادامه داد: 60 شاهد که اکثریت اعضای رسمی گروهک منافقین هستند علیه آقای نوری در دادگاه شهادت داده اند و این در حالی است که در شهادت شهود تناقضات عمده ای وجود داشت و دادگاه این کار را نکرد. به این تناقضات توجه کنید و کسی نبود که از آقای نوری در دادگاه حمایت کند و اجازه شهادت نداد.
سخنگوی قوه قضاییه گفت: همزمان در جریان رسیدگی، تبلیغات رسانه ای شدیدی علیه آقای نوری صورت گرفت که جای تاسف دارد.
وی با اشاره به عدم دسترسی به پزشک و گوشه گیری هزار روزه آقای نوری، افزود: فشارهای جسمی و روحی بر آقای نوری وارد شده و همچنان ادامه دارد.
ستایشی به قاضی سوئدی گفت: حکم صادر شده است، پس چرا ملاقات با خانواده آقای نوری ممنوع است؟
ستایشی افزود: 70 روز از آخرین جلسه دادگاه می گذرد اما محدودیت ها همچنان ادامه دارد.
آخرین وضعیت جعفر پناهی

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده جعفر پناهی افزود: در سال 1388 در شعبه 26 دادگاه انقلاب اسلامی به اتهام جمع آوری و تبانی برای ارتکاب جنایت علیه نظام به پرونده وی رسیدگی و حکم صادر شد. در مجموع به 6 سال حبس تعزیری محکوم شده است.
وی ادامه داد: این فرد در تاریخ 29 تیرماه سال جاری برای اجرای حکم زندان به بازداشتگاه اوین منتقل شد.
آخرین وضعیت پرونده قند هفت تپه

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده نی شکر هفت تپه و امید اسدبیگی متهمان اصلی این پرونده گفت: در این پرونده 25 نفر محکوم هستند که از این تعداد 8 نفر درخواست کرده اند. بررسی بر اساس قانون
و ادامه داد: بازگشت پذیرفته شدگان قانونی به شعبه همان دادگاه تخصصی جرائم اقتصادی هدایت می شود.
ستایشی افزود: از 25 محکوم این پرونده پنج نفر متواری و تحت تعقیب هستند و بقیه در حال گذراندن دوران محکومیت خود هستند.
وی درباره آخرین وضعیت متهم ردیف اول این پرونده گفت: امید اسدبیگی به 20 سال حبس تعزیری، 74 ضربه شلاق، مقداری محرومیت و پرداخت جزای نقدی 25 مهر ماه 1400 محکوم شد و اکنون در حال گذراندن حکم است.

دیدگاهتان را بنویسید