جهش قیمت ها در بازار مواد غذایی


جهش قیمت ها در بازار مواد غذایی

به گزارش مردم سالاری آنلاین، علیرضا منکبی، رئیس اتحادیه واردکنندگان مواد غذایی در این خصوص گفت: افزایش قیمت یک رویکرد غیرقابل انکار است و در این میان حتی یک محصول را نمی توان یافت که در سال گذشته ارزان شده باشد. دو یا سه ماه یا حتی قیمت آنها ثابت مانده است.” اگرچه افزایش قیمت مواد غذایی را می توان در مطالعه روند افزایش قیمت مواد غذایی در سراسر جهان به دلیل بحران کرونا و همچنین جنگ بین روسیه و اوکراین بررسی کرد، بسیاری دلایل افزایش قیمت ها به ویژه در بخش مواد غذایی ناشی از عدم حاکمیت مناسب در این حوزه است و تا زمانی که نظام قیمت گذاری دولتی در بخش های مختلف وجود داشته باشد شاهد این نابسامانی خواهیم بود. سیستم رقابتی در نظام اقتصادی ما را به سمتی سوق داده است که نظارت واقعی در این زمینه نداشته باشیم و همزمان با وجود مشکلات فراوان در حوزه تولید، افزایش قیمت ها سر به فلک کشیده است. صادرات و واردات با اجرای سیاست کیفری به جای تشویق، غرور باقی مانده را از زندگی فعالان اقتصادی می برد.
این کارشناس اقتصادی افزود: روند افزایش قیمت مواد غذایی با روال عادی و ورود ستادهای مختلف برای مبارزه با پرونده های مختلف و جریمه متخلفان ادامه داشت و اگر سیستم نظارتی مناسبی وجود داشت باید قبل از وقوع از افزایش قیمت جلوگیری می کردیم. تا ارزش خرید داشته باشد اجناس گران قیمت از جیب مردم خریداری نشود و متخلفان جریمه نشوند. وی بوروکراسی حاکم بر سیستم تولید، صادرات و واردات را یکی از عوامل مهم در افزایش قیمت ها دانست و گفت: افزایش تعداد کالاهای ممنوعه در دولت جدید و متعاقب آن افزایش قیمت ها در حالی اتفاق می افتد که بازار در حال افزایش است. پر از مواد غذایی ممنوعه، نامی جز قاچاق ندارد و دلیل این امر در سیستم اداری حاکم بر ادارات ناشی از رانت های کلان در فضای اقتصادی نهفته است.
پر بودن انبارهای مواد غذایی؟

مناقبی درباره اظهارات مسئولان مبنی بر پر بودن فروشگاه های مواد غذایی گفت: بنابراین اظهارات مسئولان مبنی بر پر بودن فروشگاه های مواد غذایی از اقلام ضروری و تاکید آنها بر این است که در این زمینه مشکل دیگری جز کمبود خریدار وجود ندارد. هیچ پشتوانه منطقی وجود ندارد زیرا در صورت پر شدن انبارها سرمایه گذاری در این راستا صورت گرفته است که نیاز به افزایش سرمایه با ورود به بازار مصرف دارد و این امکان پذیر نیست مگر با افزایش قدرت خرید مردم و بدیهی است. پر کردن انبارهای مواد غذایی فقط در صورت وجود خریدار محقق می شود در نتیجه در جایی از این چرخه ذکر شده مشکلی پیش می آید و کار عقب می افتد. عضو هیئت مدیره شورای عالی واردات معتقد است: با افزایش قیمت مواد غذایی و گرانی در حوزه محصولات اساسی، مردم مجبور به کاهش مصرف و یا حتی حذف برخی از محصولات از سفره های خود شده اند که این امر ناشی از آن است. این کارشناس اقتصادی در زمینه واردات یا تصمیمات اشتباه در این زمینه ادامه داد: افزایش قیمت مواد غذایی و مواد غذایی رویکردی خارج از دایره گرانی روزانه نیست و همه می توانند به راحتی هر روز صبح این افزایش قیمت را در جدول مشاهده کنید، لبنیات در حال مشاهده است و قطعا افزایش کالاهای اساسی اولین کالایی است که از گرانی ضربه می زند و برای مردم کاملا ملموس است.
کمبود نقدینگی، چالش اصلی

در همین راستا رئیس هیئت مدیره تعاونی تولیدکنندگان مواد غذایی کشور معتقد است: یکی از مشکلات جدی در تولید مواد غذایی کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش است و در شرایط کنونی نقدینگی بنگاه های اقتصادی دچار مشکل شده است. در مقایسه با میزان تولید آنها از نظر پتانسیل به یک سوم کاهش یافته است. که این معضل تولید و متعاقب آن قیمت محصولات در بازار را با چالش جدی مواجه کرده است، در این میان مدیریت نقدینگی یکی از نیازهای حمایت از رونق تولید بوده و تامین سرمایه در گردش بنگاه های تولیدی همواره یکی از موارد ضروری است. اساسی ترین نیازهای تولید، که باید باشد. برنامه های دولت باید در اولویت باشد. مهدی کریمی تفرشی ادامه داد: افزایش نرخ ارز موجب کاهش چشمگیر سود اکثر صنایع کشور و افزایش هزینه های تولید آنها شده است چرا که رابطه نرخ ارز و واردات رابطه معکوس و منفی دارد تقاضای مواد غذایی، پولی و مالی. متغیرهایی مانند حجم نقدینگی، نرخ واقعی ارز، نرخ سود بانکی، سطح دستمزد کشاورزی، ارزش افزوده بخش کشاورزی و حتی قیمت جهانی نفت از عوامل تاثیرگذار در شاخص قیمت مواد غذایی محسوب می شوند. وی گفت: استفاده از سیاست های ارزی مناسب می تواند در کاهش تورم به ویژه تورم قیمت مواد غذایی که امنیت غذایی کشور را با بحران مواجه می کند بسیار موثر باشد و علاوه بر آن با افزایش سرمایه گذاری در بخش کشاورزی می توان تولید مواد غذایی را افزایش داد. و قیمت مواد غذایی را می توان کاهش داد

نداشتن زمان مناسب هنگام خرید کالاهای ضروری

کریمی تفرشی افزود: از آنجایی که مواد اولیه این صنعت از محصولات فصلی است، باید تمامی مواد لازم در زمان معین و کوتاهی از کشاورزان خریداری شود و به همین دلیل گردش سرمایه در این صنعت نیازمند زمان طولانی است. به همین دلیل یکی از بزرگترین مشکلات تولیدکنندگان به ویژه در صنایع غذایی، سرمایه زیاد مورد نیاز است. یکی از مهم ترین مشکلاتی که در دوران رکود خود را نشان داد و تاثیر بسزایی بر عملکرد شرکت های تولیدی داشت، مشکلات تامین مالی و نقدینگی این شرکت هاست، تولید صنایع غذایی در ایران کاهش یافته است، به طوری که در مقایسه با کشورهای خارجی رقابت پذیری صنایع غذایی کاهش یافته است. وی ادامه داد: اراضی کوچک کشاورزی، عدم یکپارچگی، هدر رفت منابع آبی و تنگناهای مالی کشاورزان را در تنگنا قرار داده و دلالان و دلالان را فعال می کند.
این در حالی است که هزینه های حمل و نقل در حال افزایش و کیفیت مواد غذایی به دلیل شرایط نامناسب نگهداری و حمل و نقل کاهش می یابد، علاوه بر این، هدایت نقدینگی به بازار سرمایه یکی از نیازهای کمک به رونق تولید در صنایع غذایی و در عین حال تامین سرمایه در گردش است. بنگاه های تولیدی همواره یکی از اساسی ترین نیازهای تولید بوده و موضوعی است که فشار زیادی را به تولیدکنندگان وارد می کند به خصوص در شرایط سخت و حساس کنونی که باید در اولویت برنامه های دولت قرار گیرد. کریمی تفرشی ارائه تسهیلات بانکی به بنگاه های اقتصادی بر اساس برنامه مشخص و عملیاتی را برای حمایت از چرخه تولید و جلوگیری از رکود یا تعطیلی بسیاری از واحدهای تولیدی و همچنین برای محققان و شرکت های دانش بنیان که خواهان طرح های عملیاتی و نوآور هستند ضروری می داند. مورد نیاز کشور، ورود به عرصه تولید و استفاده حداکثری از ظرفیت صندوق های سرمایه گذاری برای طرح ها و پروژه های تولیدی به عنوان یکی از ابزارهای مهم تامین سرمایه تولید است و گفت: باید پویایی کافی به این حوزه سرمایه گذاری تزریق شود.
منبع: آرمان ملی

دیدگاهتان را بنویسید