ثروت ایلان ماسک هشت برابر شد


ایلان ماسک بیشتر به خاطر راه اندازی شرکت سازنده خودروهای الکتریکی تسلا و شرکت خصوصی موشک اسپیس ایکس شناخته می شود، اما او همچنین رئیس استارت آپ فناوری و فکری NoraLink و رئیس شرکت Boring است که هدف آن “حل تراکم” در شهرها با حفر شبکه تونل ها است. .

قبل از همه این تلاش ها، ماسک در سیلیکون ولی به عنوان یکی از بنیانگذاران برنامه تراکنش های مالی مجازی X.com که بعداً به PayPal تبدیل شد، به شهرت رسید.

او حداقل بخشی از هزینه هر یک از پروژه های جدید خود را از طریق درآمد کسب و کار قبلی خود تأمین می کرد و هر بار که تلاش می کرد امیدوارتر از قبل می شد.

ماسک امیدوار است در نهایت با ایجاد یک مستعمره خودکفا در مریخ، بشریت را به گونه ای چند سیاره ای تبدیل کند و در عین حال برخی از بزرگترین مشکلات زمین را حل کند. از جمله تغییرات آب و هوایی و تهدیدات هوش مصنوعی پیشرفته.

ماسک که در 7 ژانویه پس از سبقت گرفتن از جف بزوس به ثروتمندترین مرد جهان تبدیل شد، بار دیگر تاکید کرد که می خواهد از دارایی خود برای چیزهایی استفاده کند که معتقد است برای جهان خوب است.

او در توییت کوتاه خود از سال 2018 که بازنشر کرد، نوشت: «باید بپرسید من پول را برای چه می‌خواهم. این چیزی نیست که شما فکر می کنید. زمان خیلی کمی برای تفریح ​​دارم. من خانه، ویلا، قایق تفریحی یا هیچ کدام از این چیزها ندارم.

حدود نیمی از پول من برای حل مشکلات سیاره و نیمی از آن صرف ایجاد یک شهر خودکفا در مریخ خواهد شد، در صورتی که مثلاً شهاب سنگی به سیاره برخورد کند که دایناسورها را از بین ببرد یا اگر جنگ جهانی سوم جنگ اتفاق می افتد. او سقوط کرد و ما خود را از ریشه جدا کردیم، ادامه زندگی (همه گونه ها) تضمین شده است.”

ماسک همچنین به طور مرتب به خیریه ها کمک می کند و این هفته در توییتر خواستار “راه های واقعاً موثر برای پس دادن” شد.

در ماه می 2020، ماسک توییت کرد که قصد دارد «تقریباً تمام دارایی‌های فیزیکی خود» را بفروشد. قولی که او قبل از سال 2021 انجام داد و سه خانه خود در کالیفرنیا را به مبلغ 41 میلیون دلار فروخت.

سپس او به تگزاس نقل مکان کرد تا به جایی که مریخ نورد استارشیپ اسپیس ایکس در حال ساخت است نزدیک تر شود و ایالت هیچ مالیات بر درآمدی پرداخت نمی کند.در سال 2018، ماسک اعلام کرد که قصد دارد بخش بزرگی از سهام تسلا خود را در آینده به منظور تأمین مالی برنامه‌های SpaceX برای مریخ بفروشد. در آن زمان ارزش هر سهم تسلا حدود 60 دلار بود و امروز ارزش آن نزدیک به 900 دلار است.

دارایی های تسلا ارزش خالص ماسک را بسیار افزایش داده است، که اکنون معادل تولید ناخالص داخلی سالانه (GDP) یک کشور کوچک تا متوسط ​​است.

طبق آمار صندوق بین المللی پول، اگر ثروت ماسک در کنار تولید ناخالص داخلی کشورهای جهان قرار می گرفت، پنجاهمین کشور ثروتمند جهان بود.

بر اساس محاسباتی دیگر، اگر دارایی خالص ماسک به طور مساوی بین تمام 328 میلیون شهروند ایالات متحده تقسیم شود، هر فرد حدود 600 دلار دریافت می کند که معادل مبلغ چک دولتی برای کمک در طول اپیدمی کرونا است.

منبع: ایندیپندنت

دیدگاهتان را بنویسید