تولید گوشی ایرانی تا کجا پیش رفته است؟از زمان ورود اولین تلفن همراه به ایران تا به امروز، تولید تلفن همراه همواره یکی از دغدغه های کارکنان این بخش بوده است. پیش از این، تنها یک شرکت به عنوان تولید کننده محدود تلفن های خانگی شناخته می شد. سازنده ای که البته به گفته برخی از کارشناسان این حوزه بیشتر مونتاژ کننده قطعات گوشی وارداتی است تا اینکه به دنبال تولید 0 تا 100 گوشی در داخل باشد.

به گزارش ایتنا از ایسنا، تولید تلفن های خانگی در سال های اخیر به انحاء مختلف مطرح شده و هر از چند گاهی این موضوع مطرح و به آن پرداخته شده است. از جمله در نیمه دوم سال 2018، موضوع تولید گوشی های جدید ایرانی به یکی از موضوعات مطرح در حوزه فناوری اطلاعات تبدیل شد. تولید گوشی ای که عیوب مدل های قبلی را اصلاح می کرد و می توانست با نسخه های خارجی رقابت کند. به همین دلیل، طرح حمایت از تولید و توسعه اکوسیستم سیار برای تولید داخلی کلید خورد.

البته برخی معتقدند که تولید تلفن همراه در شرایط فعلی در حد توان تولیدکنندگان داخلی نیست و ایران در حال حاضر توانایی و دانش فنی فروش گوشی موبایل را ندارد و بهتر است ابتدا لوازم جانبی تلفن همراه تولید شود. و سپس این حرکت به سمت تولید تلفن همراه.

اما تولید 400 هزار گوشی از جمله اقداماتی بود که در سال‌های اخیر مطرح شد که وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات از آن به عنوان هدف سال 2019 یاد کرد. شرکت مادیران همچنین اعلام کرد که در حال راه‌اندازی خط تولید و نمونه‌های اولیه است و گروهی در گروه سایران اقدام به ساخت گوشی کرده‌اند، بنابراین سه گروه فعال در این زمینه فعالیت می‌کنند.

اما سوالی که می توان مطرح کرد، آیا تولید گوشی خانگی ضروری است و آیا مشترکان ایرانی اصلا از آن استفاده می کنند؟ برخی احساس می‌کنند که این گوشی‌ها به دلیل کیفیتشان مورد استقبال قرار می‌گیرند، اگرچه شاید همه آن‌ها را دوست نداشته باشند و برای مردم تصمیم‌گیری نشود، اما ساخت محلی به عنوان یک گزینه در یک فضای رقابتی کار خواهد کرد.

اکوسیستم تولید تلفن همراه هوشمند کشور در معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات به منظور طراحی نقشه راه برای تبدیل کشور به قطب تولید تلفن همراه هوشمند در منطقه و اخذ شاخص های حسابداری متناسب با بازار و تخصیص امکانات اجرایی شده است. و فرصت هایی برای تولید داخلی.او خودش را پیدا کرد.

بر اساس برآوردهای دولت قبل (2018) گفته شده بود که طی دو سال دو میلیون گوشی تلفن همراه تولید خواهیم کرد. به عبارت دیگر اگر مبلغ تقریبی این گوشی ها دو و نیم میلیون تومان در نظر گرفته شود، حجم این بازار حدود 5 هزار میلیارد تومان است که تولیدکنندگان تلفن همراه می توانند در آن سهم داشته باشند. همزمان چهار شرکت برای تولید گوشی های هوشمند ایرانی اعلام آمادگی کردند و قرار بود اولین محصولات خود را در دهه فجر سال 2018 معرفی کنند.

همچنین در انعقاد تفاهم نامه توسعه اکوسیستم موبایل داخلی گفته شد با تولید گوشی های ایرانی باکیفیت و قیمت مناسب از قدرت خرید مردم، تحول دیجیتال و اشتغال حمایت می شود و صندوقی با 200 میلیارد تومان سرمایه از پست بانک و بانک مرکزی و مقرر شد این سرمایه در قالب وام در اختیار اپراتورها قرار گیرد.

بر این اساس اعلام شد گوشی هایی که از این طریق به فروش می رسند دارای مشخصاتی از نظر کیفیت ساخت و خدمات پس از فروش خواهند بود. منابع مالی این طرح توسط پست بانک تامین می شود و اپراتورها مسئولیت ثبت نام و امکان خرید این گوشی ها را برای متقاضیان بر عهده دارند ضمن اینکه شرایط متقاضیان استرداد باید توسط پست بانک ارزیابی شود. پس از اعطای اعتبار، اپراتورها باید گوشی هایی را که متقاضیان برای دریافت از شرکت سازنده ثبت نام کرده اند، خریداری و بفروشند.

بر این اساس، در اوایل دهه 1400، خبر تولید 14 میلیون گوشی هوشمند و تبلت تا پایان دوره 5 ساله اجرای طرح حمایت از توسعه اکوسیستم موبایل، توسعه بازار و تولید منتشر شد. فناوری تلفن های هوشمند داخلی منتشر شد. معاون سابق فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این خصوص اظهار داشت: پیش بینی می شود علاوه بر حمایت های مالی مستقیم، براساس تفاهم نامه های منعقده با بانک ها و مؤسسات مالی، پرداخت تجهیزات به بانک ها انجام شود. واحدهای تولیدی توسط منابع داخلی بانک‌ها و وزارت ذیربط در چارچوب دستورالعمل‌های قانونی نسبت به پرداخت یارانه سود تسهیلات مذکور اقدام و منابع مالی قابل توجهی را برای تامین و ایجاد تجهیزات خطوط تولید اختصاص خواهد داد.

همچنین عیسی زارع پور – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – سال گذشته با آغاز به کار دولت سیزدهم اعلام کرد که از تلفن های همراه ایرانی استفاده می کند که ظرفیت خوبی دارند و تلفن های همراه داخلی می توانند با همتایان خارجی خود رقابت کنند.

به گفته وی، سالانه حدود 10 تا 15 میلیون گوشی تلفن همراه به ایران وارد می شود که ارزش این واردات حدود 3 تا 5 میلیارد دلار است. کشور ظرفیت خوبی برای تولید تلفن همراه دارد، اما باید بازار آن در کشور شکل بگیرد و مردم به این تلفن های همراه اعتماد کنند، از ظرفیت جوانان استفاده می شود، اشتغال ایجاد می کند، باعث ایجاد اعتماد به نفس در مردم و جامعه می شود. نسبت به گوشی های خارجی ارزان تر است.

به گفته زارع پور، تلفن های همراه داخلی توانایی رقابت با همتایان خارجی خود را دارند، حتی سرمایه گذاران ایرانی که در حال حاضر در سایر کشورها در زمینه تولید فعالیت دارند، حاضرند از ظرفیت تولید تلفن همراه خود در ایران استفاده کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: تولید موبایل با کیفیت از هر نوعی امکان پذیر است اما باید یک باور ملی شکل بگیرد و مردم منتظر بمانند. گاهی ممکن است برخی گوشی ها یکی از قابلیت های گوشی های خارجی را نداشته باشند، طبیعی است که این شروع کار تولید است، مردم باید همراهی کنند تا روزی بتوانیم صادرکننده تلفن همراه باشیم.

در همین راستا در اسفندماه سال گذشته نمایندگان شورای اسلامی منابعی را برای حمایت از تولید گوشی های هوشمند داخلی و صنعت میکروالکترونیک در سال 1401 تخصیص دادند که با توجه به بند 4 الحاقی تبصره 7; عوارض واردات تلفن های همراه ساخت خارجی بالای 600 دلار 12 درصد تعیین شده است. تمام منابع دریافتی به وزارت صنعت، معدن و تجارت (صندوق حمایت از تحقیق و توسعه صنایع پیشرفته) برای حمایت از تولید داخلی گوشی های هوشمند و صنعت میکروالکترونیک تخصیص می یابد. لازم به ذکر است که مفاد اجرایی بند مذکور اخیراً به تصویب رسیده است.

ایجاد شغل با ایجاد خطوط مونتاژ تلفن همراه
اما آیا می توان در ایران گوشی هایی ساخت که از اینترنت نسل پنجم پشتیبانی می کنند؟ در این زمینه به گفته کارشناسان فناوری 4G یا 5G از نظر مونتاژ تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و در ایران قابل ساخت هستند. اگر امکان مونتاژ و ساخت گوشی‌هایی که از اینترنت نسل 3 و 4 پشتیبانی می‌کنند، وجود داشته باشد، می‌توان گوشی‌های 5G را تولید کرد و البته این تولید در واقع واردات قطعات مورد نیاز برای ساخت و مونتاژ آن قطعات است.

به گفته یکی از فعالان بازار موبایل، به طور کلی امکان فنی برای تولید گوشی وجود دارد، اما رسیدن به هدف تولید گوشی منوط به قوانینی است که تعیین می شود؛ در حالی که این امکان وجود دارد. تمهیداتی مانند معافیت مالیاتی، بیمه، گمرک و عوارض و تامین ارز نیما برای تولیدکننده در نظر گرفته شود و با چنین حمایتی تولید داخلی محقق شود. بر این اساس تنها بخش تحقیق و توسعه باید برای کاربردی‌تر کردن نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌ها انجام شود، به‌عنوان مثال سه کشور هند، ویتنام و اندونزی و چندین کشور آمریکای جنوبی مانند برزیل با ایجاد خطوط مونتاژ تلفن همراه شغل‌های زیادی ایجاد کرده‌اند. و در کنار تجربه این سال ها و به دلیل هزینه کم نیروی کار، هم اکنون به یکی از بزرگترین مراکز تولید گوشی های موبایل با برندهای محبوب تبدیل شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید