تولید نفت روسیه در ماه آینده کاهش می یابد


تولید نفت روسیه در ماه آینده کاهش می یابد

اخبار بورساخبرگزاری تاس روسیه به نقل از تحلیلگران مرکز توسعه انرژی اعلام کرد: انتظار می رود تولید نفت روسیه در ماه دسامبر 1.5 تا 1.7 میلیون بشکه در روز در مقایسه با میانگین سه ماهه ژوئن تا اکتبر کاهش یابد که معادل 14 درصد است.

به گفته کارشناسان مرکز توسعه انرژی، کاهش شدید تولید نفت روسیه به همراه کاهش هدف تولید اوپک پلاس از نوامبر، منجر به افزایش چشمگیر قیمت بین المللی نفت خواهد شد.

الکساندر نواک معاون نخست وزیر روسیه در اوایل این ماه گفت: تولید نفت روسیه بدون میعانات گازی در اکتبر به 9.9 میلیون بشکه در روز رسید که کمتر از سهمیه تولید این کشور است. تولید روسیه در ماه اکتبر 1.1 میلیون بشکه در روز کمتر از سهمیه تولید 11 میلیون بشکه در روز تعیین شده برای این کشور تحت توافق اوپک پلاس بود، اما مطابق با برآورد نواک از ماه گذشته بود.

تولید نفت روسیه با احتساب میعانات گازی در ماه گذشته 1.47 میلیون تن نفت در روز معادل 10.78 میلیون بشکه در روز بود. تولید در ماه اکتبر کمی کمتر از 10.8 میلیون بشکه در روز گزارش شده در سپتامبر بود.

تولید نفت روسیه در ماه نوامبر از سهمیه تولید 11 میلیون بشکه در روز به 10.5 میلیون بشکه در روز کاهش می یابد.

روزنامه اقتصادی کومرسانت در اواخر اکتبر به نقل از منابع آگاه گزارش داد که با آماده شدن اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم ها علیه واردات نفت روسیه از 5 دسامبر، کاهش تولید روسیه می تواند از نوامبر تسریع شود.

بر اساس گزارش اویل پرایس، تحلیلگران تخمین زدند که حدود دو تا سه میلیون بشکه در روز نفت و فرآورده های نفتی روسیه ممکن است با اجرایی شدن تحریم های اتحادیه اروپا، خانه جدیدی پیدا کند. روسیه بیشتر نفت خود را به آسیا می فرستد، اما ممکن است نتواند فوراً برای نفتی که قبلاً به اروپا می رفت، خریدار پیدا کند، به خصوص که خدمات تحویل نفت روسیه تا زمانی که به قیمت معین فروخته نشود، ممنوع است.