توافقنامه جدیدی بین روسیه و اوکراین امضا شد


توافقنامه جدیدی بین روسیه و اوکراین امضا شد

به گزارش دموکراسی آنلاین به نقل از فارس، سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه عصر جمعه با همتای ترکیه ای خود توافقنامه صادرات غلات اوکراینی را زیر نظر دبیرکل سازمان ملل امضا کرد.
ساعتی پیش این قرارداد به امضای وزیر زیرساخت اوکراین، وزیر دفاع ترکیه و دبیرکل سازمان ملل رسید.
«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل هفته گذشته دستیابی به توافق روسیه و اوکراین با میانجیگری ترکیه بر سر صادرات غلات را مهم توصیف کرد.
گوترش در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «توافق صادرات غلات [از بنادر اوکراینی] این مهم است، اما هنوز راه درازی برای دستیابی به توافق صلح بین روسیه و اوکراین وجود دارد.”
دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین نیز اعلام کرد که کشورش دو قدم تا دستیابی به توافق با روسیه در مورد جابه جایی کشتی های حامل غلات فاصله دارد.
کشورهای غربی بارها مسکو را مسئول بسته شدن بنادر اوکراین و عدم امکان ارسال غلات اوکراینی دانسته اند. مسکو همچنین پاسخ داد که اگر کیف بنادر خود را از مین پاکسازی کند، عبور امن محموله های غلات را تضمین می کند.
اوکراین یکی از تولیدکنندگان عمده محصولات کشاورزی است که پس از درگیری با روسیه نمی تواند غلات خود را صادر کند و در حال حاضر حدود 22 تا 25 میلیون تن غلات در بنادر این کشور مسدود شده است.
در اوایل ژوئن، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه روز شنبه در گفت‌وگوی تلفنی با رهبران فرانسه و آلمان گفت: «روسیه مایل است راه‌های از سرگیری عرضه غلات اوکراین از بنادر دریای سیاه را مورد بحث و گفتگو قرار دهد».
روسیه و اوکراین تقریبا یک سوم گندم جهان را تامین می کنند، در حالی که روسیه صادرکننده اصلی کودهای شیمیایی و اوکراین بزرگترین صادرکننده ذرت و روغن آفتابگردان در جهان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید