تلسکوپ جیمز وب میلیون ها کهکشان را نشان می دهد


تعداد کهکشان های راه شیری در جهان اولیه ده برابر بیشتر از آن چیزی بود که قبلا تصور می شد.
این نتیجه گیری نتیجه تجزیه و تحلیل یکی از اولین تصاویر گرفته شده توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب است.

پروفسور کریستوفر کانسلیس از دانشگاه منچستر، بریتانیا، که در این تحقیق شرکت داشت، گفت که تلسکوپ وب می‌تواند روی کیهان اولیه زوم کند.

او می‌گوید که این یک تصویر شناختی از اجرام فضایی ارائه کرده است که «ما می‌دانستیم وجود دارند اما نمی‌دانستیم چگونه و چه زمانی شکل گرفته‌اند».

 


در مقابل این تصویر (جایی نزدیکتر به ما) یک خوشه کهکشانی به نام SMACS 0723 قرار دارد.او توضیح داد که کهکشان‌های دور قطبی مسطح رایج‌ترین کهکشان‌های امروزی هستند.

او به بی بی سی گفت: کهکشان ما، کهکشان راه شیری، مسطح است و آندرومدا (کهکشانی همسایه در فاصله 2.5 میلیون سال نوری از ما) نیز مسطح است. سه چهارم کهکشان‌های نزدیک ما نیز مسطح هستند، اما تصور می‌شد که بعداً در جریان تکامل کیهانی شکل گرفته‌اند.»

این ایده به قبل از اینکه تلسکوپ جیمز وب تصاویری از گذشته های دور را در اختیار اخترشناسان قرار دهد، برمی گردد.

این تحقیق با استفاده از اولین تصویر منتشر شده از این تلسکوپ انجام شده است، اما هنوز توسط سایر کارشناسان نجوم آزمایش نشده است.

در مقابل این تصویر (نزدیکتر به ما) یک خوشه کهکشانی به نام “SMACS 0723” قرار دارد. اما کشش گرانشی این اجرام عظیم، نور کهکشان ها را در پشت تصویر، در نقاط دوردست کیهان، بزرگ می کند و برای اولین بار آنها را قابل مشاهده می کند.

 


وب عکس های خیره کننده می گیرد: “این ممکن است مهم ترین تلسکوپ باشد”

برخی از این کهکشان ها تنها 600 میلیون سال پس از انفجار بزرگ شکل گرفتند.

وب با یک آینه طلایی 6.5 متری و ابزارهای مادون قرمز فوق العاده حساس می تواند شکل و تعداد این اجسام دور را تجزیه و تحلیل کند.

پروفسور Cancelliss که در روز شنبه 23 ژوئیه برخی از یافته های خود را در جشنواره بلودات در تلسکوپ رادیویی Jordle Bank در Cheshire ارائه کرد، گفت: “ما می دانستیم که اجسامی را خواهیم دید که دیدن آنها با هابل ممکن نیست. اما در این مورد به دیدگاه دیگری رسیدیم.»

کیهان حدود 13.8 میلیارد سال قدمت دارد، بنابراین تصاویری که تلسکوپ وب ارائه می دهد اجمالی از فرآیندهایی است که ستارگان و سیارات را مدت ها قبل از تولد ما تشکیل داده اند.

پروفسور کنسلیس می گوید: «اینها فرآیندهایی هستند که ما باید آنها را درک کنیم تا بتوانیم منشأ خلقت خود را درک کنیم.

او می افزاید: «شاید این شبکه مهم ترین تلسکوپی باشد که تاکنون ساخته شده است. حداقل از زمان گالیله.”

جیمز وب پروژه مشترک آژانس های فضایی آمریکا، اروپا و کانادا به رهبری ناسا است.

دیدگاهتان را بنویسید