تخریب در دانشکده ادبیات تهران!


تخریب در دانشکده ادبیات تهران!

گچ را روی دیوار شکافتند، به آجرهای قدیمی رسیدند. لایه چوبی در سقف نمایان است، تیرهای چوبی، لامپ ها و سایر ضایعات حاصل از این تخریب در گوشه ساختمان باقی مانده است. از طرفی میلگردها به یک علم تبدیل شده اند. این موقعیت بخشی از ساختمان تاریخی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران است.
به گزارش ایسنا، هفته گذشته تعدادی از دانشجویان و اساتید دانشکده ادبیات دانشگاه تهران عکسی اعتراضی را در فضای مجازی به اشتراک گذاشتند که حکایت از تخریب بخشی از فضای این ساختمان دارد. که قبلا در دانشگاه تهران تجربه دارد. پیگیری رفت و آمد دانشجویان و اساتید در ساختمان دانشکده ادبیات دانشگاه تهران نیز به این موضوع منجر شد که مدتی است گروه پژوهشی دانشکده ادبیات و علوم انسانی در این وضعیت قرار داشته است. آنها معتقدند که این قسمت از ساختمان در حال بازسازی است. یکی از دانشجویان دکتری همین دانشکده می گوید: مشکلات دانشکده ادبیات و علوم انسانی آنقدر زیاد است که شاید بازسازی و نوسازی به این شکل آخرین ضرورتی باشد که باید با آن دست و پنجه نرم کنیم.
مجموعه دانشگاه تهران در تاریخ 18 آبان 1378 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید، دانشکده ادبیات و علوم انسانی نیز یکی از قدیمی ترین دانشکده های دانشگاه تهران است که تاریخ بهره برداری آن مستند به سال 1375 است. هرگونه تغییر، مرمت، ساخت، بازسازی، استحکام بخشی و هر اقدام دیگری در آن مستلزم بررسی و نظارت این اداره بر میراث فرهنگی است. در غیر این صورت اقدامی خلاف قانون بوده و جرم محسوب می شود.
دانشگاه تهران در سال های اخیر بارها بدون مشورت میراث فرهنگی اقدام به تخریب، ساخت و بازسازی این مجموعه کرده است. در زمستان 1396 زیر پله جنوبی دانشکده پزشکی که سنگ بنای دانشگاه تهران در آن قرار داشت به نام مرمت کاوش هایی انجام شد. یک سال قبل ضلع جنوبی دانشکده پزشکی در حال مرمت بود که اداره میراث فرهنگی استان تهران اعلام کرد: پیمانکار بدون کسب مجوز از میراث استان تهران و به صورت غیرقانونی این مرمت را انجام داده است.
در آخرین روزهای سال 1395 بخشی از خیابان 16 آذر تهران بسته شد تا جرثقیل ها بدون اختلال کار کنند و یک طبقه به ساختمان دانشکده داروسازی دانشگاه تهران اضافه شد. ناصر پازوکی – باستان شناس و مدیر سابق اداره کل میراث فرهنگی استان تهران – در آن روزها در واکنش به این اقدام خاطرنشان کرد که دانشگاه تهران به عنوان یک بنای تاریخی در فهرست آثار ملی و هرگونه مداخله در این تاریخی ثبت شده است. بنا باید نظارت و هماهنگی سازمان میراث فرهنگی باشد چرا که هرگونه مداخله حتی جزئی در ساخت و ساز و الحاق بخشی کوچک به این بنای تاریخی ممنوع و کاملاً خلاف قانون است.
این باستان شناس همچنین یادآور شد: پس از کاوش بخشی از فضای داخلی دانشگاه و پشت مسجد، سازمان میراث فرهنگی به مدیریت دانشگاه شکایت کرد و آنها قول دادند که دیگر در محوطه این بنای ارزشمند تاریخی ساخت و ساز انجام نشود.
دانشگاه تهران بار دیگر ساختمان یک دانشکده دیگر را بدون مجوز میراث فرهنگی مستحکم کرد پاییز 1395 تابلوی ورود ممنوع در طبقه اول دانشکده حقوق و علوم سیاسی نصب شد و کارگران مشغول به کار بودند. وضعیت آنجا تا حدودی شبیه وضعیت فعلی دانشکده ادبیات و علوم انسانی است. کارگران گچ دیوارها و سقف را با کلنگ تراشیده اند، لایه اول سقف برداشته شده و تیرهای چوبی نمایان است که میراث اعلام کرد عملیات استحکام بخشی در دانشکده حقوق بدون موافقت و مشورت هریتیج بوده است. تا زمانی که نظارت میراث فرهنگی ایجاد نشود، این پروژه متوقف شد.
دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، تیر 1401
وضعیت ساختمان دانشکده ادبیات و علوم انسانی هم اکنون نامشخص است، هرچند دانشگاه تهران بارها بر لزوم مقاوم سازی بناهای این دانشگاه تاریخی تاکید کرده است، اما با توجه به اینکه این مجموعه در فهرست آثار تاریخی کشور به ثبت رسیده است. لازم است همانطور که در مواد 558 تا 569 قانون مجازات اسلامی تصریح شده است که «هر گونه ساخت و ساز در حریم بناهای متعلق به میراث فرهنگی و تاریخی کشور باید با مجوز میراث فرهنگی انجام شود. سازمان و با نظارت کارشناسان خود.» دانشگاه تهران باید قبل از هر اقدامی نسبت به میراث فرهنگی استعلام کند و طرح های پروژه در شورای فنی اداره کل بررسی شود.
هفته گذشته ایسنا برای پیگیری وضعیت دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران و همچنین دریافت پاسخ به سوالات مربوط به صدور مجوز برای این کار، بارها با محسن سعادتی، معاون میراث فرهنگی استان تهران تماس گرفت. تخریب و تقویت و انتصاب ناظر میراث فرهنگی هنوز پاسخ و واکنشی وجود ندارد. اگرچه مسئولان و متولیان میراث فرهنگی استان تهران در هفته‌های اخیر، با توجه به تمامی تخریب‌ها و حوادثی که آثار تاریخی تهران را تهدید کرده است، از جمله دو رنگ مجسمه فردوسی، تغییر وضعیت و بازسازی خانه لرزاده توسط شهرداری، تعرض به حریم چشمه علی شهر ری، تخریب بی سر و صدا در بافت های تاریخی تهران از جمله عودلاجان و اکنون دانشگاه تهران هیچ واکنشی نشان نداده و تماس های تلفنی و پیامکی در پی داشته است. -بالاهای بی پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید