«تاجر حرفه ای» در صورت اجرای صحیح به بورس کمک می کند


اخبار بورسا:

موضوع «سهامدار حرفه ای» موضوع داغ این روزهای بورس است. سهامداران این امکان را دارند که با تایید کارگزار خود به عنوان سهامدار حرفه ای شناخته شوند و از مزایای این طرح بهره مند شوند.

حسین حزلی کارشناس ارشد بازار سرمایه در خصوص بحث سهامداران حرفه ای به بورس نیوز گفت: به طور کلی بحث سهامداران حرفه ای بحث مفیدی است و این موضوع در همه بورس های دنیا رصد می شود. حتی در عرضه اولیه فیسبوک این کار به صورت علنی انجام نشد و ابتدا می شد املاک را خریداری کرد، در این عرضه به عنوان مثال پیشنهاد شد کسانی که بیش از 100 هزار دلار می توانند خرید کنند، اما عوارضی که قانونگذار دارد. در ” سهامدار حرفه ای” زیاده روی به نظر می رسد.

و ادامه داد: هرگونه تخصص، حرفه ای بودن، وزن دادن به متخصصان و به دانش و صلاحیت های حرفه ای افراد با تجربه راه درستی است. اما معمولا آنقدر مسیر درست را دستکاری می کنیم که امکان اجرای آن وجود نخواهد داشت. در این مواقع یا خیلی کلی به نظر نمی رسیم یا بعضی ابزارها اصلاً در دسترس ما نیستند. به عنوان مثال، موضوع بازاریابی و کاربرد آن در بازار سرمایه را در نظر بگیرید. این موضوع آنقدر تغییر کرده که از موضوع اصلی خود دور شده است.

این کارشناس با تجربه در بورس درباره مزایای حضور سهامداران حرفه ای به بورس نیوز گفت: به طور کلی با حضور صنف «سهامداران حرفه ای» در بورس موافقیم، چه به عنوان نوع دوم باشد. مشاور. از مزایای داشتن سهامدار حرفه ای این است که سهامداران خرد و غیرحرفه ای خرید و فروش با جو را یاد گرفته اند، باید به عموم مردم بگوییم که این بازار پیچیدگی های زیادی دارد و شما وارد صف های خرید و فروش می شوید. نمی شود شما باید غیرمستقیم سرمایه گذاری کنید و ما باید هر شخص حقیقی یا حقوقی حرفه ای را پرورش دهیم و به آنها مرکز، مجوز و دستورالعمل بدهیم که یکی از همین موضوعات است.

به هر حال خزعلی به بورس نیوز گفت: پول و قیمت برای تحقیق تطبیقی ​​در این موضوعات بسیار مهم است. باید ببینیم دنیای مالی مدرن چگونه کار می‌کند و چگونه مجوز می‌دهد و بر اساس آن می‌توانیم با انجام محک‌زنی به مسیری مؤثر برسیم.

سهامدار حرفه ای کیست؟

برای اینکه یک فرد یک سرمایه گذار حرفه ای در نظر گرفته شود، باید حداقل یکی از ویژگی های زیر را داشته باشد.

در رابطه با اشخاص حقیقی، داشتن حداقل یکی از شرایط زیر ضروری است:

شخصی که موجودی حساب یا ارزش کیف پول وی در 6 ماه گذشته معادل یا بیش از 50 میلیارد ریال در پایان هر ماه باشد.

شخصی که در 6 ماه گذشته حداقل 20 میلیارد ریال از کل ارزش معاملات انجام شده توسط خود را برای خرید و فروش در بورس اوراق بهادار تهران و بورس اوراق بهادار ایران داشته باشد.

فردی که دارای یکی از مدارک تحصیلی شامل تحلیلگر مالی خبره (CFA)، حسابرسان داخلی (CIA)، حسابدار مدیریت خبره (CMA)، مدیریت ریسک مالی (FRM)، اصول بازار سرمایه، تحلیلگر، اوراق مدیریت سبد اوراق بهادار و ارزیابی اوراق بهادار است. . شما سابقه حضور در هیئت مدیره موسسات مالی را دارید. در یک سال گذشته، ارزش کل قراردادهای معامله شده به غیر از اختیار معامله تبعی آن در بازار اوراق مشتقه بورس اوراق بهادار تهران و بورس اوراق بهادار ایران باید حداقل 10 میلیارد ریال باشد. پرتفوی با دارایی های تحت مدیریت (AUM) بالای 10 میلیارد ریال کارکنان موسسات بازار سرمایه با حداقل یک سال سابقه پذیره نویسی (سازمان بورس و اوراق بهادار، بورس ها و بازارهای فرابورس، شرکت مدیریت فناوری بورس تهران و سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و صندوق ها). شرکت تسویه حساب)

اشخاص حقوقی که حداقل یکی از شرایط زیر را دارا باشند سرمایه گذار حرفه ای محسوب می شوند:

بانک ها، بیمه ها و کلیه موسسات مالی تحت نظارت سازمان از جمله شرکت های سبدگردان، کارگزاری، تامین سرمایه، پردازش اطلاعات مالی، مشاور سرمایه گذاری، صندوق های سرمایه گذاری مشترک یا بورسی، صندوق های بازنشستگی، صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر (VC)، صندوق های خصوصی ( PE)، شرکت های سرمایه گذاری، لیزینگ، شرکت های واسطه گری مالی و شرکت های پذیرفته شده در یکی از بازارهای بورس اوراق بهادار تهران یا بورس ایران.

اشخاصی که حداقل سرمایه آنها در سه سال گذشته بیش از 100 میلیارد ریال باشد.

افرادی که میانگین ارزش پرتفوی آنها در سه سال گذشته (بر اساس ارزش پرتفوی در پایان هر ماه) بیش از 100 میلیارد ریال باشد.

افرادی که گردش حساب بانکی آنها در 6 ماه گذشته بیش از 100 میلیارد ریال در ماه باشد.

پرتفوی با دارایی های تحت مدیریت (AUM) بیش از 10 میلیارد ریال.
ظاهرا در حال حاضر تنها یکی از کارگزاری ها سهامداران حرفه ای را شناسایی و طبقه بندی کرده است و سایر شرکت های کارگزاری نیز به دنبال جمع آوری اطلاعات مشتریان و شناسایی سهامداران حرفه ای هستند.

پایان مقاله

دیدگاهتان را بنویسید