تاثیر عجیب تصمیم جنجالی دولت بر آزمایش ادرار!


تاثیر عجیب تصمیم جنجالی دولت بر آزمایش ادرار!

به گزارش مردم سالاری آنلاین به نقل از رسانه های فارسی زبان، گرانی ناشی از حذف ارز ترجیحی باعث کاهش کیفیت تست ها در کشور شده است.
هنگامی که ارز مورد نظر خود را حذف کردید، در پاسخ به هر مسابقه ای که شرکت می کنید کمی شک داشته باشید. زیرا آزمایشگاه‌ها به دلیل هزینه‌های بالا، مانند گذشته آماده آنالیز خون و ادرار شما نیستند!

در این گزارش می خوانیم:
* تاثیر منفی حذف ارز ترجیحی بر کیفیت کار آزمایشگاه ها از جمله آثاری است که به چشم نمی آید و در معرض دید عموم قرار نمی گیرد. چون مشکل همه نیست و مثل آب و نان در اولویت زندگی مردم نیست که تغییرات در آن با واکنش های توده ای همراه باشد. این حاشیه سازی باعث شد که اکثر آزمایشگاه ها پس از حذف ارز ترجیحی، کیفیت خدمات خود را کاهش دهند. مشکلی که ممکن است باعث افزایش ضریب خطای نتایج آزمایش شود.
* مدیر یک آزمایشگاه خصوصی در تهران به روزنامه قدس گفت که پس از حذف ارز ترجیحی، بسیاری از آزمایشگاه ها استفاده از روش های خودکار یا مجموعه دستگاه ها را کنار گذاشتند. به گفته وی، ضریب خطای مجموعه دستگاه ها نسبت به روش دستی «حداقل» و کیفیت نتایج آزمایش آنها «بالا و قابل اعتماد» است. اما به دلیل هزینه بالایشان کمتر در آزمایشگاه ها استفاده می شوند.
* این مدیر می گوید آزمایشگاه ها در حال حاضر به سمت روش های سنتی و دستی و استفاده از کیت های آزمایشگاهی «الیزا» می روند که «دقت تست آن پایین است و کیفیت لازم را ندارند».
* وی افزود: دود ناشی از استفاده از چنین روشی به چشم بیماران، آزمایشگاه ها و حتی نظام سلامت می رود. همانطور که این مدیر می گوید، بیمه ها دیگر کیت های دستگاه را پوشش نمی دهند، فقط کیت های آزمایشگاهی الایزا را پوشش می دهند.
* کمبود مواد و راهکارهای مورد نیاز برای تست خودکار از دیگر مشکلات حذف ارز ترجیحی است که نظام سلامت در ایران را تحت تاثیر قرار داده است. حسن بیات، عضو انجمن دکتری علوم آزمایشگاهی ایران، از دیگر افرادی است که تاثیرات حذف ارز ترجیحی را بر فعالیت آزمایشگاه ها تایید کرد.
* به گفته بیات، «مهمترین آسیب این است که آزمایشگاه ها هزینه کیفیت را کاهش داده اند. برای ارائه کار با کیفیت به مردم، آزمایشگاه ها علاوه بر تکرار آزمایش باید از موادی برای کنترل کیفیت دستگاه ها استفاده کنند که این فرآیند پرهزینه است. در نتیجه، این مراکز نیز مجبور می شوند کیفیت کار خود را به خطر بیاندازند و سلامت مردم را به خطر بیاندازند.»
* این کارشناس علوم آزمایشگاهی توضیح می‌دهد: «وقتی آزمایش خون یا ادرار انجام می‌شود و پاسخ آن زیر حد نرمال، در حد نرمال و بالاتر از حد طبیعی است، باید کنترل کیفی را در این سه سطح قرار دهیم، اما اکنون وجود ندارد. آزمایشگاه کنترل کیفیت در سه سطح ذکر شده کافی نیست.”
* به گفته بیات «همه آزمایشگاه ها [در حال حاضر] آنها به یک سطح از کنترل کیفیت محدود می شوند، جایی که گاهی اوقات هیچ مواد کنترل کیفیت یافت نمی شود. در حالی که در سال های اخیر کنترل کیفی آزمون ها در سه سطح انجام شد.
* این عضو انجمن دکتری علوم آزمایشگاهی ایران افزود گرانی باعث شده است «بسیاری از آزمایشگاه ها آزمایش های تخصصی را نادیده بگیرند و به دنبال آزمایش های ساده مانند قند، اوره و کراتین باشند».
* به گفته وی، «هزینه بسیاری از آزمایشات رایج اکنون بالاست. این بدان معناست که آزمایش قند یا چربی خون، اگر به خوبی انجام شود، برای بیمار و آزمایشگاه گران تمام می شود. چون مواد با کیفیتی وجود ندارد، یا اگر وجود داشته باشد، بسیار گران است.”
* انجمن دکتری علوم آزمایشگاهی ایران در آخرین شماره مجله خود که در بهار 1401 منتشر شد، به مشکل افت کیفیت کار آزمایشگاهی در ایران اشاره کرد. در این مجله به نقل از علی اکبر محمدی راد، یکی از دانشجویان دکتری علوم آزمایشگاهی، آمده است: «نبود کیت های باکیفیت، عدم نظارت بر تولید و توزیع کیت های آزمایشگاهی، عدم پاسخگویی شرکت ها، عدم وجود کیت های مناسب. کنترل و کالیبراتور، تجهیزات گران قیمت و دستگاه‌های خدماتی، صدور بخشنامه‌های متعدد «آزمایشگاه مرجع سلامت» موجب توسعه آزمایشگاه در ایران شد.
* به گفته معتمدیراد، «واردات کیت های آزمایشگاهی، تجهیزات آزمایشگاهی و قطعات مورد نیاز این دستگاه ها وابستگی زیادی به ارز و نرخ ارز آن دارد و نوسانات نرخ ارز و سطح تورم در سال های اخیر ضربه های جدی به ارز وارد کرده است. آزمایشگاه ها.”
* به گفته وی، «این تلاطم اقتصادی و افزایش غیرقابل کنترل هزینه ها و درآمدهای نامتناسب ناشی از عدم تعرفه واقعی، بسیاری از آزمایشگاه ها را در معرض ورشکستگی قرار داده است».
* این کارشناس علوم آزمایشگاهی هشدار داد که در صورت حذف ارز ترجیحی «کارشناسان آزمایشگاه چاره ای جز تعطیلی ندارند».
* محمدرضا مهدوی دکترای علوم آزمایشگاهی از دیگر افرادی است که در گفت و گو با این مجله اظهار داشت: متأسفانه در اکثر آزمایشگاه ها رشد کیفی متناسب با رشد کمی اتفاق نیفتاده است که این به دلیل افزایش است. در هزینه های مورد نیاز برای بهبود کیفیت از جمله خرید تجهیزات جدید هزینه های مربوط به راه اندازی تست های جدید و استخدام نیروهای متخصص می باشد.
* برخی دیگر از کارشناسان حوزه علوم آزمایشگاهی نیز در این مجله به بررسی مسائل و مشکلات آزمایشگاه ها پرداختند و معتقد بودند که بخش قابل توجهی از مشکلات موجود ناشی از سیاست های دولت و مداخلات غیرکارشناسی است.

دیدگاهتان را بنویسید